Ukrainas parādu restrukturizācijas likums šķeļ koalīciju un izsauc asu kritiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ukraina cenšas panākt savu parādu restrukturizāciju. Pretējā gadījumā jau jūlija otrajā pusē iestāties valsts maksātnespēja. Šajās dienās Ukrainas parlaments pieņēmis likumu par ārvalstu valūtā izsniegto kredītu restrukturizāciju. Šis likums jau izsaucis asu politiķu un finansistu kritiku, ekspertiem aicinot prezidentu šo likumu neizsludināt, jo tas radītu valstij milzīgus zaudējumus.

Ukrainas Augstākā Rada ceturtdien pieņēma likumu par kredītsaistību restrukturizāciju ārvalstu valūtā. Likums paredz, ka kreditoriem ir pienākums pēc Ukrainas pilsoņu rakstiska iesnieguma mēneša laikā restrukturizēt kredītu saistības.

Restrukturizācija skars visus patēriņa kredītus, kas ņemti jebkāda nekustamā īpašuma iegādei, bez summas ierobežojuma. Līdz šim neatmaksātā summa tiks konvertēta no ārvalstu valūtas Ukrainas grivnās pēc Nacionālās bankas kursa kredītu ņemšanas brīdī. Kreditoram gan ir aizliegts izvirzīt papildu prasības, piemēram, maksājumus savā labā, kā arī divu gadu laikā aizliegts konfiscēt aizņēmēja īpašumus saistību nepildīšanas gadījumā.

Likuma pieņemšanai bija nepieciešamas 226 deputātu balsis, un iznākumā par šo likumprojektu nobalsojuši 229 deputāti. Jau tūlīt pēc balsojuma gan izskanēja apgalvojumi, ka ir notikusi neatļauta balsošana jeb tā dēvētā pogu spaidīšana citu deputātu vietā, bet vēlāk uzreiz seši deputāti paziņoja, ka savas balsis atsauc, jo likuma teksts nav pareizi traktēts, un viņi ir domājuši, ka balso tikai par daļu no likumprojekta.

Šis likums jau ir izsaucis ļoti negatīvu reakciju gan Ukrainas politiskajās, gan finanšu aprindās.

Tā, piemēram, Ukrainas Nacionālā banka bija pieprasījusi, lai likumprojekts tiktu noraidīts, jo tam būšot graujoša ietekme uz finanšu un banku sistēmu. Tiek norādīts, ka banku sistēma jauno izmaiņu dēļ varētu zaudēt aptuveni 100 miljardus grivnu jeb 4,3 miljardus eiro. Tas tāpēc, ka kredītu izsniegšana ārvalstu valūtās tika pārtraukta 2009. gadā, kad dolārs maksāja piecas līdz septiņas grivnas, bet tagad – par vienu eiro jāmaksā jau 21 grivna.

Ukrainas ekonomiskās attīstības un tirdzniecības ministrs Aivars Abramovičs paudis cerību, ka šis likums tiks vai nu atcelts, vai arī prezidents tam uzliks veto. Pēc ministra vārdiem, šis likums liek apšaubīt visus valdības centienus stabilizēt valsts finanšu tirgu. Tāpat Abramovičs uzsvēris, ka valūtas kredītu restrukturizācija ir pretrunā ar Ukrainas starptautiskajām saistībām Starptautiskā Valūtas fonda priekšā. Gan Abramovičs, gan Ukrainas finanšu ministre Natālija Jaresjko šo likumu nosaukusi par vistīrāko populismu, kuram nav nekādas saistības ar taisnīgumu.

“Petro Porošenko bloka” deputāts Jurijs Lucenko, kurš, nepiekrītot pieņemtajam likumam, starp citu jau atkāpies no bloka vadītāja amata, paudis viedokli, ka jaunais likums būs katastrofāls visai valstij. Pēc viņa vārdiem, no likuma tā pašreizējā redakcijā iegūs varbūt daži desmiti tūkstoši cilvēku, bet aptuveni 40 miljoni būs zaudētāji. Lucenko arī uzskata, ka ir nenovēršams vēl straujāks valūtas kursa kāpums, kura dēļ zaudēs gan Ukrainas drošība, gan aizsardzība, gan nākotnes perspektīvas.

Arī paši deputāti ir sākuši vākt parakstus, aicinot Augstākās Radas spīkeru atsaukt minēto likumu, vai arī prezidentu Petro Porošenko šo likumu neizsludināt. Parlamenta reglamenta un darba organizācijas komiteja gan norādījusi, ka parakstu vākšana ir bezjēdzīga un balsu atsaukšana nav iespējama.

Notikušais balsojums parlamentā arvien vairāk sāk norādīt uz iespējamām nesaskaņām koalīcijas partiju vidū. Arī premjerministrs Arsēnijs Jaceņuks paudis viedokli, ka pašlaik parlaments apstiprina vien tikai aptuveni 30% valdības iesniegto likumprojektu. Savukārt dažādi populistiskie ierosinājumi, īpaši pirms municipālajām vēlēšanām, tiekot pieņemti bez iebildēm. Jaceņuks arī solījis kopīgi ar prezidentu nopietni runāt ar visu eiropeisko koalīciju par to, kā nākotnē tiks īstenotas un ieviestas valstij tik ļoti nepieciešamās reformas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti