Pusdiena

Lielbritānijas pārstāvis nosoda britu naidīgo attieksmi pret iebraucējiem pēc "Brexit"

Pusdiena

Turcijas prezidents aicina rietumvalstis uz kopīgu cīņu ar terorismu

Turcijas terorakta liecinieks Rihards: ''Lielākais izaicinājums bija nepakļauties panikai"

Turcijas terorakta liecinieks Rihards: Lielākais izaicinājums bija nepakļauties panikai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijas Ārlietu ministrija ir saņēmusi apstiprinājumu no Turcijas varas iestādēm, ka teroraktā starptautiskajā Ataturka lidostā Turcijā starp bojāgājušajiem un cietušajiem nav Latvijas valstspiederīgo. Tikai dažas minūtes pēc sprādzienā Turcijā ielidojušais Latvijas pilsonis Rihards Kalniņš Latvijas Radio pastāstīja, ka lielākais izaicinājums bija nepakļauties panikai.

 Kopumā uzbrukumos Stambulas lidostā gājis bojā  vismaz 41 cilvēks, trešdien paziņoja vietējās varas iestādes. Stambulas varas iestādes informēja, ka ievainoto skaits sasniedza 239, ziņo raidsabiedrība BBC. 109 no cietušajiem jau ir izrakstīti no slimnīcām. 

13 no uzbrukumos nogalinātajiem bija ārvalstu pilsoņi, no tiem trīs cilvēki ar dubultpilsonību.  Pieci bojāgājušie bija Saūda  Arābijas pilsoņi, divi – Irākas pilsoņi,  viens Ķīnas, viens Jordānijas, viens Tunisijas, viens Uzbekistānas, viens Irānas un viens Ukrainas pilsonis. 

Vien 20 minūtes pirms terorakta lidostā Turcijā nolaidās “Turkish Airlines” reiss no Rīgas. Uz Turciju ar šo reisu devās arī Saeimas deputāta Ojāra Ērika Kalniņa dēls Rihards, kurš Latvijas Radio pastāstīja par redzēto.  

Rihards Kalniņš kopā ar sievu Maiju ar “Turkish Airlines” reisu no Rīgas Stambulas lidostā ielidoja plkst. 9.30 vakarā, aptuveni 20 minūtes pēc sprādziena. Ieejot lidostā, pretī skrēja kliedzošu cilvēku pūlis.

“Visi bijām ceļā uz pases kontroli, kad liels pūlis cilvēku sāka skriet mums pretī. Vairāki cilvēki sāka kliegt, ka ir bijis sprādziens, šaudās. Visi sāka skriet pa koridoru, slēpās aiz stabiem,” atcerējās Rihards.

“Kādas divas stundas panikā visi slēpās gaiteņos. Īsti nebija kur iet. Radās baumas, ka ir bijis sprādziens,” stāstīja Rihards.

“Dažādi cilvēki bija pat dzirdējuši sprādzienu, jutuši sprādzienu. Radās baumas, ka kādam tur ir automāts. Ik pa laikam atkal notika skriešana pa koridoriem, kad likās, ka kāds tur nāk pretī,” sacīja Rihards.

Tikai ap pusnakti lidostas darbinieki Rihardam paziņoja, ka tagad ir droši pamest lidostu. Atklājās, ka sprādziens noticis vien aptuveni 200 metrus no Riharda atrašanās vietas. Ejot ārā, pavērās briesmīgs skats.

“Redzējām ļoti daudz stiklu uz zemes. Jumts bija nedaudz iebrucis. Asinis uz grīdas,” redzēto aprakstīja aculiecinieks.

“Tad mūs izvadīja ārā no lidostas. Ārā gaidīja ļoti daudz ātrās palīdzības mašīnu. Valdīja liels haoss. Cilvēki gaidīja savus tuvinieks. Tad tālāk tur izklīdām, un katrs gāja uz savu pusi,” pastāstīja Rihards.

Viņš atzina, ka gulējis ir ļoti maz, jo nakti pavadījis, stāstot par redzēto dažādiem pasaules medijiem un sekojot līdzi informācijai par teroraktu. Atceroties notikumus lidostā, Rihards uzsvēra, ka lielākais izaicinājums bija saglabāt mieru.

“Centāmies nepakļauties panikai. Tas bija droši vien lielākais drauds – panika. Ļoti daudzi krita gar zemi. Cilvēki sāka kliegt. Valdīja ļoti liela panika, bet centāmies saglabāt mieru un veselo saprātu. Protams, ka tas ir ļoti grūti, kad cilvēki skrien, neviens nezina, kas notiek, cilvēkiem nav informācijas, kad cilvēkiem liekas, ka kādam netālu ir automāts, un skrien pa gaiteņiem, un  gaitenis beidzas ar bezizeju... Protams, ir ļoti viegli tajā brīdī pakļauties panikai,”  atzina Rihards.

Pašā Stambulas pilsētā gan noskaņojums neesot īpaši uztraukts. To atzīst arī “Pieci.lv” žurnāliste Paula Justoviča, kas Stambulā atrodas kopš pērnā gada rudens.

Viņa norāda, ka Turcijā terorakti un dažādi uzbrukumi diemžēl notiek samērā bieži, tādēļ zināmā mērā sabiedrībai tas nav nekas jauns. Viņa atzīst, ka Ataturka lidostā iepriekš jutusies droši, jo tur cilvēki tiekot pārbaudīti uzreiz pie ieejas, nevis tikai ceļā uz termināli kā tas ir citur. Terorakts gan pierādījis, ka drošības pasākumus ir bijis iespējams apiet.

“Vienīgais, uz ko cilvēki var cerēt, ir, ka zibens nekad nesper divreiz. Man pašai ir pēc trim dienām jālido no tās lidotas, un vienīgais, ko var cerēt, ka vēl pastiprināti tiks pievērsta uzmanība drošībai tieši lidostā. Noskaņojums būtībā ir diezgan pesimistisks Turcijas sabiedrībā, jo katru reizi, kad šāds uzbrukums notiek, no varas iestāžu puses ir tieši tie paši vārdi,” saka Justoviča.

Latvijas vēstniecība Turcijā ir saņēmusi apstiprinājumu, ka starp bojāgājušajiem un cietušajiem nav neviena Latvijas valstspiederīgā.

Vēstniecības pārstāvis Jānis Beķeris gan stāstīja, ka vairāki cilvēki ir vērsušies vēstniecībā pēc palīdzības.

“Pamatā lielākie sarežģījumi, protams, ir ar to, ka ir mainīti ceļošanas plāni. Šobrīd starptautiskā Ataturka lidosta Stambulā pamazām atsāk darbu. Mums nupat ir informācija, ka ir apstiprināts reiss atpakaļ uz Rīgu šorīt. Sākumā bija informācija, ka tas tiks atcelts, bet šobrīd reiss ir jau ceļā uz Rīgu,” stāstīja Beķeris.

Ārlietu ministrija ir izsludinājusi brīdinājumu ceļotgribētājiem uz Turciju, aicinot sekot līdzi izmaiņām aviokompāniju reisos un iegādāties veselības un dzīvības apdrošināšanu pirms ceļošanas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti