Turcija vārtus bēgļiem joprojām neatver; sola palīdzēt ar patvērumu otrpus tiem Sīrijas pusē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Sīrijas bēgļu straumes pie Turcijas robežām ir dubultojušās, ziņo Turcijas varas iestādes. Tā kā Sīrijas nacionālā armija un Krievija turpina bombardēt Sīrijas pilsētas Alepo rajonu, cilvēki masveidā bēg uz tuvāko robežu. Turcija vārtus joprojām neatver, bet sola palīdzēt ar patvērumu Sīrijas pusē. Eiropas paplašināšanās komisārs Johanness Hāns aicinājis Turciju tomēr atvērt vārtus, piesaucot Ženēvas konvenciju, kas valstīm uzliek par pienākumu palīdzēt kara upuriem.

Ja vēl dienas sākumā ziņoja par 20 000 cilvēkiem, tad tagad medijos izskan pavisam citi skaitļi - vismaz 35 tūkstoši, un būs vēl. Panikā no apšaudēm un bumbām bēgošie drūzmējas pie Turcijas pilsētas Kilisas robežas. Tā ir neliela pilsēta Turcijas dienvidos, kurā mīt ap 80 000 iedzīvotāju un kurā jau ir izveidotas dažas bēgļu nometnes, taču ar tām nepietiek, lai uzņemtu tik ievērojamu skaitu cilvēku.

Kilisā vēl vasarā bija arī Latvijas Radio un novēroja, ka jau tad daudzi Sīrijas bēgļi bija tieši no netālās Alepo pilsētas un tās lauku reģioniem un centās atrast darbu un mājvietu turpat, lai būtu tuvāk dzimtenei. Daļa no viņiem pārcēlās uz stundas braucienā tālāk esošo krietni lielāko Gaziantepas pilsētu, kas bēgļiem nodrošināja pagaidu patvērumu un ikdienas pārtiku zupas virtuvē.

Arī tolaik robeža ar Sīriju uz laiku bija slēgta cilvēkiem, bet bija vaļā auto transportam, kas pārvadāja preces. Taču to slēdza un atvēra neregulāri. Daudzi bija iemanījušies robežu šķērsot ik pa laikam bez oficiālas atļaujas, tā kā vienā vai otrā pusē joprojām atradās ģimene, taču tagad, kā ziņo mediji un varas iestādes, situācija ir krasi mainījusies un pie nelielās Kilisas robežas drūzmējas vismaz 35 tūkstoši sīriešu.

Raidorganizācijas BBC uzrunātie izmisuši vaino gan prezidentu Bašaru al Asadu, gan Krieviju, gan Irānu, gan Libānas "Hesbollah", gan teroristus "Islāma valsti" jeb "Daīš", sakot, ka no tādas ofensīvas nav iespējams glābties.

Turcija vārtus joprojām neatver, bet sola palīdzēt ar patvērumu otrpus tiem Sīrijas pusē.

Turcija jau tagad ir uzņēmusi vairākus miljonus Sīrijas bēgļu, oficiāli reģistrēti ir teju trīs miljoni, taču ir zināms, ka zemē dzīvo daudz vairāk, jo Turcijas robežas vairākās vietās vismaz līdz šim ir bijis iespējams šķērsot arī nelegāli, to zinot gan pašiem robežsargiem, gan Turcijas varas iestādēm.

Eiropas paplašināšanās komisārs Johanness Hāns aicinājis Turciju tomēr atvērt vārtus, piesaucot Ženēvas konvenciju, kas valstīm uzliek par pienākumu palīdzēt kara upuriem.

Bēgļu straumi ir izraisījusi nepārtrauktā Alepo bombardēšana, ko jau kopš nedēļas sākuma īsteno Sīrijas nacionālā armija sadarbībā ar Krieviju. Uzbrukumu nolūks ir atkarot prezidenta Bašara al Asada opozīcijai vairākus ciematus un ieņemt piegāžu ceļus. Ziņo, ka blokādēs vairākos rajonos ir iestrēguši tūkstošiem civiliedzīvotāju, kam nav piekļuves ūdenim un pārtikai, un intensīvās kara darbības dēļ to arī nevar piegādāt no malas.

Ofensīvu asi kritizē starptautiskā sabiedrība, sakot, ka tā pilnībā nograuj jebkādas iespējas sākt miera sarunas. Tās jau bija paredzētas Ženēvā, taču opozīcija atteicās sēsties pie sarunu galda, kamēr uz Sīrijas zemes nebūs apklususi prezidenta Bašara al Asada un Krievijas raidītā uguns.

Notiekošais pie Turcijas robežām nešaubīgi satrauc arī Eiropas Savienību, kas visiem spēkiem cenšas apturēt bēgļu plūsmu uz Eiropu, solot Turcijai arī prāvus naudas līdzekļus. Jau pirmdien, 8.februārī, Turcijā ieradīsies Vācijas kanclere Angela Merkele un uz Turcijas bēgļu nometnēm dosies arī Eiropas Parlamenta deputātu delegācija. Turcijas krīze ir arī Eiropas Savienības ārlietu ministru sarunu galdā Amsterdamā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti