Tramps sola atbalstu izlūkdienestiem, kritizē medijus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

ASV prezidents Donalds Tramps sestdien apmeklēja Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) galveno mītni, lai paustu pilnīgu atbalstu Savienoto Valstu izlūkdienestiem. Iepriekšējās nedēļās viņš bija apšaubījis izlūkdienestu secinājumus, ka Krievija ar kiberuzbrukumiem ietekmējusi ASV prezidenta vēlēšanu kampaņu. Tramps uzrunā CIP mītnē savukārt asi kritizēja medijus. Vienlaikus viņš pagaidām nav komentējis plašās demonstrācijas ASV un citur pasaulē, kurās simtiem tūkstoši cilvēku, iestājoties par sieviešu tiesībām, protestēja pret Trampu un neiecietību.

Jaunais ASV prezidents Donalds Tramps sestdien ieradās Centrālās izlūkošanas pārvaldes jeb CIP galvenajā mītnē, lai solītu atbalstu Savienoto Valstu izlūkdienestiem. Iepriekš, pirms inaugurācijas, Tramps vairākas nedēļas bija kritizējis izlūkdienestus un apšaubījis to secinājumus, ka Krievija, izmantojot kiberuzbrukumus, ir ietekmējusi ASV prezidenta vēlēšanu kampaņu.

Skandālu nesen izraisīja ar mediju ziņotais, ka Tramps esot iepazīstināts ar slepeniem dokumentiem, kuros minēti neapstiprināti Krievijas izlūku apgalvojumi, ka viņiem esot kompromitējoša informācija par Trampu. Toreiz viņš šīs ziņas nosauca par „politiskām raganu medībām.”

Uzrunā pie CIP memoriālās sienas, kas veltīta pārvaldes varoņiem, Tramps apsūdzēja medijus par mēģinājumu viņu „sanaidot” ar izlūkdienestiem. Tramps paziņoja, ka Savienoto Valstu izlūkdienesti bauda viņa „tūkstošprocentīgu atbalstu”. Viņš teica, ka „nav neviena, kurš vairāk justu līdz izlūkošanas darbiniekiem kā Donalds Tramps”:

„Es tik ļoti jūs atbalstu. Un es zinu, ka reizēm jūs varbūt neesat dabūjuši tik daudz atbalsta, cik jūs gribētu. Jūs dabūsiet daudz atbalsta. Varbūt jūs pat teiksiet – „lūdzu, nedodiet mums tik daudz atbalsta, prezidenta kungs, lūdzu, mums nevajag tik daudz atbalsta...”"

Savā runā Tramps nepieminēja un pagaidām nav reaģējis uz vērienīgajām demonstrācijām, kas sestdien notika ASV un citās pasaules valstīs, lai protestētu pret Trampu un neiecietību, un iestātos par sieviešu tiesībām. Lielākais gājiens notika Vašingtonā – saskaņā ar aplēsēm tur demonstrācijā piedalījās vairāk nekā pusmiljons cilvēku. Ņujorkā – aptuveni 400 tūkstoši, un vēl vairāki simti tūkstoši citās pilsētās.

Bet Tramps kritizēja medijus un žurnālistus par to, kā tika atspoguļota viņa inaugurācija, kā arī apgalvoja, ka cilvēku skaits, kas ieradies uz inaugurācijas pasākumiem, bijis daudz lielāks, nekā ziņojuši mediji. Bet uzstājot, ka nesaskanas starp viņu un izlūkdienestiem ir mediju radītas, Tramps paziņoja, ka žurnālisti ir „vieni no negodīgākajiem cilvēkiem uz zemes.”

Trampu aizkaitinājis  apmeklētāju skaita salīdzinājums  ar Baraka Obamas inaugurāciju pirms astoņiem gadiem. Toreiz cilvēku bijis divreiz vairāk. Kaunināt žurnālistus Tramps uzdeva arī savam preses sekretāram Šonam Spaiseram:

"Attēli no inaugurācijas ceremonijas apzināti tika veidoti un izplatīti tā, lai noniecinātu milzīgo atbalstu, ko prezidenta saņēma. Šis bija lielākais apmeklētāju skaits, kāds jebkad redzēts. Gan klātienē, gan auditorijā visā pasaulē. Pat šos materiālus izplatījušie mediji bija spiesti atzīt, ka kļūdījušies. Šie mēģinājumi nivelēt entuziasmu, kāds valdīja inaugurācijas laikā, ir apkaunojoši un netaisni."

Vadošie ASV telekanāli un laikraksti dažādi reaģējuši uz it kā sagrozīto ceremonijas atainošanu. Daži kritiku noliedza, citi nekomentēja. Vašingtonas dārzu un parku pārvalde, kas parasti veic apmeklētājus skaita novērtējumu min, ka Trampa zvērestu klātienē vērojuši ap 700 tūkstošiem cilvēku, bet Obamas pirmo inaugurāciju apmeklēja gandrīz divi miljoni.

Jaunā prezidenta izteikumus asi kritizēja līdzšinējais, nu jau bijušais ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes direktors Džons Brenans. Viņš paziņoja, ka Trampam būtu jākaunas par to, ka viņš izmantojis CIP galvenās mītnes apmeklējumu un runu pie memoriālās sienas, lai kritizētu žurnālistus. Saskaņā ar izplatīto paziņojumu Brenans norāda, ka viņu „dziļi apbēdinājis un sadusmojis, ka Donalds Tramps pie CIP memoriālās sienas, kas veltīta pārvaldes varoņiem, nicināmi demonstrējis sava svarīguma vairošanu.”

Tikmēr Eiropā valstu līderi ar bažām gaida, ko Trampa prezidentūra nesīs pasaulei. Vācijas ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmeiers svētdien prognozēja, ka līdz ar Trampa inaugurāciju amatā „20.gadsimta vecā pasaule ir aizgājusi uz visiem laikiem.” Laikraksta „Bild am Sonntag” slejā viņš brīdināja, ka pasaulei ir jābūt gatavai nemierīgiem laikiem. Šteinmeiers rakstīja, ka Vācijas valdība meklēs dialogu ar jauno ASV administrāciju un centīsies ieskicēt „mūsu nostāju, mūsu vērtības un mūsu intereses”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti