SPECIĀLI no Grieķijas: Balsotāju aktivitāte referendumā – zema; lieli pārkāpumi nav konstatēti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Grieķijā vēlētāji svētdien piepilda vēlēšanu iecirkņus, lai referendumā atbalstītu vai noraidītu starptautisko aizdevēju piedāvātos stingros taupības pasākumus. Lai arī cilvēki stāv rindā pie vēlēšanu urnām, kopumā balsotāju aktivitāte ir salīdzinoši zema.

Grieķiem svētdien jāpauž sava griba un jāatbild uz jautājumu par to, vai viņi piekrīt 25.jūnija starptautisko aizdevēju prasībām par kārtējiem taupības pasākumiem apmaiņā pret finanšu palīdzību.

Pārsteidzošā kārtā vispirms tiek piedāvāta atbilde "nē" un tikai pēc tam - "jā", kas ir pretrunā ar ierasto kārtu, kā tiek formulētas atbilžu versijas.

Svētdienas pusdienlaikā cilvēki stāv rindā ne tikai pie vēlēšanu urnām, bet arī pie bankomātiem, lai izņemtu naudu. Kā zināms, bankas vēl aizvien ir ciet, bet bankomātos dienā var izņemt 60 vai 50 eiro atkarībā no bankas.

Līdz šim brīdim vēlētāju aktivitāte referendumā ir par pusi zemāka, salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām šā gada janvāra beigās. Iemesls ir vienkāršs – pirmoreiz balsošana ir jūlijā un šajā laikā cilvēki jau devušies vasaras atvaļinājumā.

Pēc aprunāšanās ar vairākiem uz referendumu atnākušajiem grieķiem secināms, ka grieķu noskaņojums ir dažāds.

"Es neesmu apmierināts ne ar valdību, ne ar Eiropas Savienību. Abiem ir negatīva nozīme manā skatījumā.  Viens cenšas pārspēt otru ar stingrību un spīdzina tautu. Piecus gadus esmu pensionārs un saņemu pensiju un tikpat ilgi man saka, ka man jāatdod no savas pensijas vairāk un vairāk. Es nezināju, par kādu variantu šodien balsot. Un nobalsoju tā teikt ar aizsietām acīm," sacīja kāds  sastaptais pensionārs.

Tikmēr kāds cits pensionārs, kurš daudzus gadus nostrādājis par jūrnieku, norādīja: "Esmu apceļojis visu pasauli un Eiropu. Un es saku "jā" Eiropai. Jo es labi zinu, kas tur notiek, un zinu, kas notiks, ja paliksim vieni paši un skatīsimies viens uz otru. Mūsu premjerministrs ir bērns. Viņam vēl daudz jādara, lai kļūtu par premjerministru."

"Esmu atnākusi, lai nobalsotu par savas dzimtenes nākotni, par attīstību. Vēlos, lai situācija uzlabojas, jo mums iet ļoti smagi. Nevēlos, lai ar mūsu nākotni kāds spēlējas. Lai kā mēs arī nenobalsotu, rezultāts būs smags. Es vēlējos to, lai mūsu bērniem būtu labāka dzīve. Tas, no kā es baidos, ir sabiedrības sašķelšanās," atzina uz ielas uzrunāta sieviete.

Runājot ar cilvēkiem, sašķeltība ir jūtama. Bet paradoksāla kārtā šķiet, ka cilvēki vēlas vienu un to pašu – sūtīt ziņojumu, ka taupības politika ir nodarījusi lielu kaitējumu katrai grieķu ģimenei. Tomēr aptaujātie iedzīvotāji vēlas saglabāt eiro.

Savu izvēli jau darījuši valsts prezidents Prokops Pavlopulos un arī premjerministrs Aleksis Ciprs, kā arī lielākā daļa politisko partiju līderu.

"Šī ir svētku diena, jo demokrātija ir svētki, tas ir prieks. Un, kad demokrātija pārvar bailes un šantāžu, tad tas ir glābiņš, tā ir izeja. Grieķijas tauta šodien sūta ļoti spēcīgu vēstījumu. Tas ir cieņas un noteiktības vēstījums, ziņa par to, ka izvēle ir cilvēku rokās. Daudzi var ignorēt valdības gribu. Neviens nevar ignorēt tautu, kas dzīvo ar apņēmību pašiem pārvaldīt savu dzīvi," sacījis Ciprs.

Referenduma norises teksta tiešraide pieejama šeit.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti