Dienas notikumu apskats

Mediji: Stambulas uzbrucēji – Krievijas, Uzbekistānas un Kirgizstānas pilsoņi

Dienas notikumu apskats

Koalīcijas partijas rīt apstiprināšanai valdībā virzīs jauno pedagogu atalgojuma modeli

Slovākijas prezidentūras ES centrā: Lielbritānija un migrācija

Slovākijas prezidentūras ES centrā: Lielbritānija un migrācija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

„Ir vajadzīga lielāka telpa diskusijām. Koncentrēsimies uz pozitīvu dienas kārtību, nevis uz tām lietām, kas mūs šķir,” tā norāda Slovākijas premjerministrs Roberts Fico.

Slovākija piektdien, 1.jūlijā, aizvada pirmo dienu sešu mēnešu Eiropas Savienības (ES) Padomes prezidentūrā un ir lielā uzmanības lokā par to, kā tā gatavojas debatēm par Lielbritānijas izstāšanos no ES un migrāciju.

Tieši migrācija būs viens no sarežģītākajiem jautājumiem, jo Slovākija ir starp tām ES dalībvalstīm, kas līdz šim ļoti asi iebildusi pret migrantu pārvietošanas shēmu un to, ka pilnīgi visām dalībvalstīm būtu jāizvieto noteikts cilvēku skaits.

Mazliet ārpus Slovākijas galvaspilsētas Bratislavas paša centra ir visai augsts pakalns, kura galā atrodas 1970. gados celta stūraina viesnīca, ko bieži izmantoja tā laika politiskā elite, un no turienes tālumā saskatāmi lieli vēja ģeneratori, kas jau ir Austrijas pusē.

Savulaik te bija stingra robeža, kas šķīra abas valstis, taču, atbrīvojoties no sociālistiskā režīma un sairstot Čehoslovākijai, Slovākija ir nogājusi līdzīgu ceļu kā Baltija un ir viena no tām nosacīti jaunajām dalībvalstīm, kas tagad ne tikai ir ES, bet arī vada tās prezidentūru.

Zīmīgi, ka Slovākija šos pienākumus uzņemas laikā, kad Eiropā kā nekad iepriekš ir daudz problēmu un jautājumu, kas teju velk robežas dalībvalstu starpā.

Lai gan patlaban liela sabiedrības uzmanība ir pievērsta Lielbritānijai un tās aiziešanai no ES, Slovākija, visticamāk, nepagūs būt vidutāja šajā procesā, jo lielāko daļu sarunu smaguma prognozē nākamgad, jo Lielbritānijas rīcībā oficiāli būs divi gadi, lai šo procesu pabeigtu, un līdz ar to lielāka slodze būs jau citām prezidentūrām, starp citu, ļoti iespējams, ka mūsu kaimiņiem igauņiem.

Taču otrs un vēl arvien aktuāls jautājums būs migrācija, par ko pašai Slovākijai ir ļoti atšķirīgas domas no lielas daļas pārējo ES dalībvalstu.

Slovākija ir viena no tām, kas kopā ar virkni Centrāleiropas valstu iebilst pret Eiropas Komisijas ideju, ka ir jābūt noteiktam bēgļu skaitam, kas katrai dalībvalstij ir uzņemams.

Taču gan piektdien kopīgā preses konferencē ar Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru, gan arī iepriekš Fico ir izteicies, ka dalībvalstīm un institūcijām ir jārunā, lai atrastu kopīgu risinājumu, jāatstāj vairāk telpas diskusijām un jāļauj turpināt darboties tiem mehānismiem, kas strādā, un neturpināt tos, kas nestrādā.

Slovākijas valdības vadītājs arī uzsvēra, ka iedzīvotāju aptaujas liecina, ka liela daļa sabiedrības dalībvalstīs nepiekrīt ES migrācijas politikai.

Lai izrunātu visus šos jautājumus, Slovākija ir nolēmusi rīkot neformālu līderu tikšanos, un tā paredzēta 16. septembrī Bratislavā, tātad ārpus Briseles, jo, kā sacīja Slovākijas premjerministrs Fico, Briselei patlaban ir negatīva reputācija.

Slovākijas galvaspilsētā, īpaši šajā prezidentūras atklāšanas dienās ir daudz viesu no Briseles, arī liels skaits žurnālistu. Centrālā prezidentūras notikumu ēka ir filharmonijas nams, kuru uz šiem sešiem mēnešiem bijis spiests pamest arī filharmonijas orķestris un iemitināties nacionālajā teātrī. Bet drošības pasākumi pārspēj visus līdz šim citās prezidentūrās redzētos, teju vai simboliski apliecinot, cik atvērta un vienlaikus slēgta patlaban var būt ES.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti