Pusdiena

Mazāku algu saņēmēji var iesniegt deklarācijas pārmaksātā nodokļa atgūšanai

Pusdiena

Reaģējot uz jaunajām sankcijām, Lavrovs aicina izraidīt 35 ASV diplomātus

Sīrijas pamieru ievēro, bet ir ziņas par nelielām sadursmēm

Sīrijas pamieru ievēro, bet ir ziņas par nelielām sadursmēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Kopš pusnakts Sīrijā ir stājusies spēkā vienošanās par ugunspārtraukšanu starp Sīrijas valdību un nemierniekiem. Tā pagaidām turas spēkā, lai gan ziņo par nelielām, atsevišķām sadursmēm. 

Lielākā daļa Sīrijas nakti ir aizvadījusi klusumā. Sadursmes ir bijušas starp Sīrijas valdības spēkiem un nemierniekiem Hamas ziemeļu provincē. Ieroču troksni esot dzirdējuši Austrumu Damaskas iedzīvotāji, un tas saklausīts Idlibas provincē, uz kuru devušies arī kara bēgļi no izpostītās Alepo.

Visticamāk, pamieru cenšas sagraut nelielas prezidenta Bašara al Asada pretinieku grupas un bruņoti viņa lojālisti. Tā vēstījusi Lielbritānijā bāzētā sīriešu aktīvistu organizācija "Syrian Observatory for Human Rights" (SOHR).

Ceturtdien, 29.decembrī, ziņu par to, ka lūzums ir noticis un pamiers starp Sīrijas valdību un opozīcijas Nacionālo koalīciju ir slēgts, no sava darba galda pavēstīja Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kurš kopā ar Turciju sakās panācis šo iznākumu. Viņš arī solīja, ka Krievija, Irāna un Turcija palīdzēšot garantēt šīs ugunspārtraukšanas ievērošanu. Ugunspārtraukšana attieksies uz 60 000 nemiernieku, bet ne uz ANO teroristu organizāciju sarakstā iekļautajiem grupējumiem, piemēram, "Daīš" un "Fatah al-Sham Front", kas zināma arī kā "Al Nusra".

Pamiers slēgts jau vairākkārt iepriekš, bet allaž izgāzies un asinsizliešana ir turpinājusies. Ja šoreiz tas noturēsies, janvārī Kazahstānas galvaspilsētā Astanā būs miera sarunas starp Sīrijas prezidenta Bašara al Asada valdību un opozīcijas grupējumiem.

Pasaulē notiekošo uztver piesardzīgi un nesteidzas apsveikt iznākumu. Arī analītiķi norāda, ka situācija ir trausla, jo pamiers ir iestājies Sīrijas valdības un opozīcijas starpā, taču Sīrijas kara ainā būtisku lomu spēlē arī teroristiskie grupējumi, uz kuriem uguns pārtraukšana neattiecas.

 Jautājums arī, kā šajā situācijā veidosies iesaistīto valstu tālākās attiecības. Krievijai un Turcijai, kas šobrīd parādās kā galvenās pamiera īstenotājas, ir ļoti atšķirīgi uzskati par to, vai prezidentam Bašaram al Asadam būtu jāpaliek pie varas. Svarīgs ir jautājums arī par to, kur vērsīsies Krievijas un Irānas turpmākās militārās stratēģiskās intereses, ja abas Sīrijas pamieru varēs izmatot kā platformu. Un kā galu galā šajā notikumu ķēdē sevi pieteiks ASV, kuras daudzi Rietumu mediji šodien kritizē par lielas, taktiskas kļūdas pieļaušanu.

 Sīrija solās būt turpmāko dienu būtiskā pasaules uzmanības fokusā. Jau piecus gadus ilgstošajā karā Sīrijā dzīvību zaudējuši jau vairāk nekā 300 000 cilvēku un vairāki miljoni ir bēgļu gaitās gan valstī, gan ārpus tās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti