Saūda Arābija uzbrūk Jemenā bāzētajiem šiītu kaujiniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Saūda Arābija ir sākusi militārās operācijas un gaisa uzlidojumus kaimiņvalstī Jemenā, reaģējot uz Irānas atbalstīto šiītu nemiernieku centieniem pārņem varu vienā no nabadzīgākajām valstīm Tuvajos Austrumos. Tajā aktīvs ir arī grupējuma „Al-Qaeda” atzars, parādījušies arī džihādistu organizācijas „Islāma valsts” atbalstoši kaujinieki. Jemena ir arī stratēģiski nozīmīga valsts, un uzlidojumu dēļ cēlušās naftas cenas. Saūda Arābija paziņojusi, ka militārajā operācijā gatavas iesaistīties vēl vairāk nekā 10 valstis.

Saūda Arābijas gaisa spēki jau īstenojuši triecienus pa aviobāzi pie kaimiņvalsts Jemenas galvaspilsētas Sanas starptautiskās lidostas, kā arī pret prezidenta pili. To šiītu nemiernieki jeb huti kaujinieki savā kontrolē pārņēma janvārī, liekot bēgt prezidentam Abdrabuham Mansuram Hadi.

Viņš pēc tam devās uz Jemenas otro lielāku pilsētu, dienvidos esošo Adenu. Saūda Arābija sāka uzlidojumus pēc tam, kad Irānas atbalstītie šiītu huti kaujinieki, kuru pusē pārgājusi arī daļa armijas vienību, pietuvojās Adenai un ieņēma pilsētas lidostu, kur arī ticis ziņots par sprādzieniem. Saūda Arābijai piederošais telekanāls „al-Arabiya” ziņoja, ka operācijai piesaistītas 100 kara lidmašīnas un 150 000 karavīru.

Par gaisa operāciju sākšanu vakar Vašingtonā paziņoja sunnītu pārvaldītās Saūda Arābijas vēstnieks ASV Adels al Džubeiri. Saūda Arābijas mediji ziņo, ka operāciju atbalsta vairākas citas Persijas līča valstis - Bahreina, Kuveita, Katara, Apvienotie Arābu emirāti. To atbalstīt esot gatavas arī tādas valstis kā Sudāna, Maroka, Ēģipte, to apsver arī Pakistāna. Tikmēr ASV sniedz loģistikas un izlūkošanas atbalstu.

Saūda Arābijas vēstnieks ASV paziņoja, ka ir „koalīcija no vairāk nekā desmit valstīm, kas piedalīsies šajās operācijās,” uzstājot, ka mērķis ir aizstāvēt Jemenas likumīgo valdību un neļaut valsti pārņemt huti kustībai. „Mēs darīsim visu, lai aizsargātu Jemenas likumīgo valdību no krišanas un draudiem, ko rada kaujinieki. Ir radusies situācija, kad ir kaujinieku grupējums, kas var iegūt pieeju ballistiskajām raķetēm, smagajiem ieročiem un gaisa spēkiem,” saka al Džubeiri.

Šiītu huti kaujinieki vēl līdz nesenam laikam kontrolēja teritorijas tikai Jemenas ziemeļos, taču tagad ieņēmuši galvaspilsētu Sānu un viņiem izdevies nonākt līdz dienvidu piekrastei, kur atrodas otrā lielākā pilsēta Adena, kuru starptautiski atzītais prezidents Hadi tagad izsludinājis par valsts faktisko galvaspilsētu. .

Jemena ir nabadzīga Arābijas pussalas valsts, kas pēdējos gados piedzīvojusi daudz vardarbības, un kuru vajā korupcija, vāja valsts vara, nevienlīdzīga pieeja resursiem un varai. Bez varas cīņām starp dažādajām ciltīm ziemeļos un dienvidos, Jemenā bāzējas arī teroristiskā grupējuma „Al-Qaeda” atzars Arābijas pussalā, kuru ASV uzskata par grupējuma bīstamāko atzaru. Nesen Jemenā parādījies arī ar džihādistu grupējumu „Islāma valsts” saistīts grupējums.

Sunnītu Saūda Arābijas reģionālā sāncense šiītu Irāna jau nosodījusi Saūda Arābijas uzlidojumus pret huti nemierniekiem kā „bīstamu soli”, kas situāciju var sarežģīt vēl vairāk.

Izskanējuši brīdinājumi, ka Jemena var kļūt par kaujas lauku Saūda Arābijas un Irānas interešu cīņā un pat ka valsts var kļūt par vēl vienu Sīriju.

Gaisa uzlidojumu dēļ cēlušās naftas cenas, ņemot vērā, ka Saūda Arābija, pasaules lielākā naftas eksportētājvalsts, atrodas kaimiņos, un ir bažas, ka notiekošais izraisīs plašāku destabilizāciju. Turklāt Adenas pilsēta dienvidos kontrolē šaurumu, kas savieno Sarkano un Arābijas jūru un caur kuru pārvadā lielu daļu pasaules naftas kravu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti