Saūda Arābija sāk bombardēt Jemenas nemiernieku pozīcijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Saūda Arābiju militārajās operācijās Jemenā, ko tā sākusi pret šiītu nemierniekiem, atbalsta vairākas citas arābu valstis. Ēģipte arī nosūtījusi vairākus karakuģus uz Adenas līci, kas ir aktīvs tirdzniecības, tostarp, naftas pārvadājumu mezgls ceļā uz Suecas kanālu. Bet Irāna, kas izteikusi atbalstu nemierniekiem, pieprasa pārtraukt uzlidojumus.

Naftas cenas piedzīvojušas pieaugumu, tomēr netiek prognozēts, ka varētu izcelties atklāts militārs konflikts starp Saūda Arābiju un Irānu. Eiropas Savienība brīdinājusi par riskiem visam reģionam un aicina iesaistītās puses rīkoties atbildīgi un rast risinājumu sarunu ceļā.  

Saūda Arābijas militāras operācijas Jemenā atbalsta arī citas Persijas līča arābu valstis, kā arī Ziemēļāfrikas valstis. Pati Saūda Arābiju operācijām pret šīītu tā dēvētajiem huti kaujiniekiem Jemenā norīkojusi 100 kara lidmašīnas, un vairāk nekā 85 sagādājušas  Apvienotie Arābu Emirāti, Katara, Bahreina, Kuveita, Jordānija, Maroka un Sudāna, vēsta telekanāls „al-Arabiya”.

Tiek apsvērta sauszemes spēku ievešana. ASV operācijā militāri nav iesaistījušās, bet sniedz „loģistikas un izlūkošanas atbalstu”.

Ēģipte paziņojusi, ka Jemenas operācijas iesaistīti arī tās gaisa un jūras spēki. Ceturtdien tika vēstīts, ka četri Ēģiptes karakuģi no Suecas kanāla devušies pa Sarkano jūru uz Adenas līci, kas atrodas Jemenas dienvidos. Amatpersonas paziņoja, ka kuģi piedalīsies operācijās, lai garantētu drošību stratēģiski nozīmīgajā līcī, caur kuru no dienvidiem var piekļūt Suecas kanālam. Tas ir nozīmīgs tirdzniecības, arī naftas pārvadājumu ceļš.

Strauji uzliesmojušais konflikts Jemenā rada bažas par naftas piegādi pasaules tirgum, un melnā zelta cenas šodien uzlēca par aptuveni 4-5%. Pati Jemena kā naftas eksportētājvalsts ir mazs tirgus spēlētājs un globālās cenas neietekmē. Tomēr tā robežojas ar Saūda Arābiju, kas ir pasaulē lielākā naftas eksportētājvalsts, un reģionā kopumā tiek iegūta aptuveni ceturtā daļa pasaules naftas.

Vienlaikus analītiķi pauduši viedokli, ka pēc mēnešiem ilgušā krituma naftas cenu pieauguma periods nebūs ilgs, jo naftas piedāvājums globālajā tirgū ir pietiekams.

Tāpat arī netiek prognozēts atklāts militārs konflikts starp reģionālajiem sāncenšiem -  sunnītu Saūda Arābiju un šiiītu Irānu, kas atbalsta huti kaujiniekus Jemenā. Tostarp tāpēc, ka Irāna šobrīd cenšas panākt vienošanos ar rietumvalstīm par Teherānas kodolprogrammu un sankciju mīkstināšanu.

Jemenā krīze briedusi jau vairākus mēnešus pēc tam, kad šiītu nemiernieki no ziemeļiem pārņēma savā kontrolē galvaspilsētu Sānu, liekot prezidentam Abdrabuham Mansuram Hadi bēgt uz dienvidu piekrastes pilsētu Adenu, kas atrodas minētā Adenas līča krastos. Saūda Arābija par uzlidojumu sākšanu nemiernieku pozīcijām Jemenā paziņoja trešdien pēc tam, kad viņi jau sāka aplenkt arī Adenu.

Saūda Arābijas intervence iezīmēja krasu krīzes eskalāciju. Šiītu Irāna atbalsta nemierniekus, bet sunnītu monarhistes Arābijas pussalā - prezidentu Hadi. Attiecības starp Irānu un Saūda Arābiju jau bija saasinātas arī Sīrijas pilsoņu kara dēļ, kur Teherāna atbalsta prezidenta Bašara al Asada režīmu, bet Rijāda - mēreni noskaņotos opozīcijas kaujiniekus. Tagad Jemena kļuvusi par vēl vienu interešu kaujas lauku starp šīm abām valstīm.

Irāna nosodījusi Saūda Arābijas un citu valstu uzlidojumus Jemenā, pieprasa tos pārtraukt un brīdina, ka tas situāciju pasliktina vēl vairāk.

Bet Eiropas Savienība pauž bažas par nopietniem riskiem plašākam reģionam un aicina iesaistītās puses rīkoties „atbildīgi un konstruktīvi”. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti