Sagatavota ANO klimata konferences vienošanās gala versija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Parīzē pēc ilgām diskusijām beidzot ir sagatavota klimata vienošanās teksta gala versija. Tas noticis pēc gandrīz divu nedēļu ilgām sarunām starp gandrīz 200 pasaules valstu delegācijām. Vienošanās tekstu sestdien, 12.decembrī, stādīs priekšā ministriem, kuriem būs jāsaka galavārds. ANO klimata sarunu Parīzē mērķis ir panākt vienošanos globālās temperatūras pieauguma iegrožošanai un kaitīgo izmešu samazināšanai

Klimata vienošanās gala versija pēc darba visas nakts garumā tika pabeigta sestdien, 12.decembrī, agri no rīta, aģentūrai AFP paziņoja amatpersona ANO Klimata konferences uzņēmējvalsts Francijas ārlietu ministra Lorāna Fabiusa birojā.

Nekādas detaļas par vienošanās tekstu gan pagaidām nav publicētas. Pēc gala versijas pabeigšanas tas iztulkots sešās oficiālajās ANO valodās. Saskaņā ar avotu ziņoto Francijas valdībā 12.decembrī plkst. 12.30 pēc Latvijas laika vienošanos stādīs priekšā valstu ministriem, kuriem tad savukārt būs jādod savs galavārds. Uz vienošanās teksta prezentāciju ieradīšoties arī Francijas prezidents Fransuā Olands.

Sākotnēji bija paredzēts, ka Parīzes pievārtē notiekošā ANO klimata konference noslēgsies jau piektdien, 11.decembrī, vakarpusē. Tomēr kā jau bija gaidāms, vēl nepārvarēto domstarpību dēļ starp 195 valstu delegācijām darbu nācās pagarināt vismaz līdz sestdienai.

Francijas ārlietu ministrs Fabius piektdien bija paziņojis, ka "nosacījumi nekad nav bijuši labāki” stingram un ambiciozam globālās vienošanās tekstam temperatūras pieauguma ierobežošanai un kaitīgo izmešu daudzuma samazināšanai.

Divu pasaules lielāko ekonomiku un piesārņotāju ASV un Ķīnas prezidenti Baraks Obama un Sji Dziņpins pēc telefonsarunas piektdien aicināja uz "ambiciozu klimata vienošanos”

Organizācijas "Zaļā brīvība” vadītājs un vides speciālists Jānis Brizga šorīt intervijā Latvijas Radio skaidroja, ka cer uz saturīgu vienošanos. Viņš gan piebilst, piemēram, ekonomikas, kas balstās uz ogļu ieguvi un kur šajās nozarēs strādā daudz cilvēku, nav vienkārši pārslēgt uz ko citu un ātri mainīt.

Parīzes sarunu galvenais mērķis bijis neļaut globālajai temperatūrai pieaugt par vairāk nekā diviem grādiem pēc Celsija - lielāks pieaugums var radīt katastrofālas sekas. Salu valstis cer, ka tekstā būs atsauce uz vēl ambiciozāku mērķi - pusotru grādu. Galvenie strīdus punkti bijuši par to, cik liela atbildība jāuzņemas un cik daudz jādara turīgajām valstīm, un cik - attīstības valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti