Sadursmju dēļ starptautiskie eksperti netiek līdz MH17 katastrofas vietai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Jaunu sadursmju dēļ Ukrainas austrumos darbu bijuši spiesti pārtraukt nīderlandiešu un austrāliešu eksperti, kuri mēģināja nokļūt notriektās “Malaysia Airlines” pasažieru lidmašīnas avārijas vietā. Ukrainas armija šajā reģionā aktīvi cenšas pārņemt kontroli, taču pilnībā tas pagaidām nav izdevies. Tikmēr ANO Cilvēktiesību augstā komisāre uzsvērusi, ka pasažieru lidmašīnas notriekšanu varētu uzskatīt par kara noziegumu.   

Starptautiskajiem ekspertiem un novērotājiem jau atkal nācies atgriezties atpakaļ, tā arī nesasniedzot pasažieru lidmašīnas avārijas vietu Ukrainas austrumos. Par spīti tam, ka panākta vienošanās par drošības situācijas stabilizēšanu avārijas vietas apkārtnē un uguns pārtraukšanu, realitātē izrādījies, ka sadursmes nav rimušās. Aptuveni 30 kilometrus no lidmašīnas avārijas vietas esošā pilsēta apšaudīta ar artilērijas uguni.

EDSO novērotājs Aleksandrs Hags stāstīja, ka viņus „apstādināja Šaktarskā, kur atskanēja šāvieni un, pēc visa spriežot, ļoti tuvu bija arī artilērijas uguns atstātas sekas”.

„Ir darbs, kas ir jāpaveic, taču to varēs paveikt tikai tad, kad ieroču stobri tiks nolaisti un mūs neviens neapdraudēs. Mums ir apnicis, ka darbu pārtrauc apšaudes par spīti tam, ka it kā panākta vienošanās par uguns pārtraukšanu,” atzina Hags.

Ukrainas bruņotie spēki noliedz, ka avārijas vietai tuvumā esošās apdzīvotās vietas tiktu apšaudītas un uguns atklāšanā vaino separātistu kaujiniekus, kas vēloties uzvelt vainu par vardarbību saviem pretiniekiem.

Tikmēr ANO pirmdien publicējusi ziņojumu, kurā dokumentēti arvien plašākie cilvēktiesību pārkāpumi bruņoto sadursmju teritorijā. Ziņojumā norādīts, ka Maskavas atbalstītās bruņotās bandas konflikta zonā iebiedē un terorizē vietējos iedzīvotājus, kā arī ir pilnībā sagrāvušas likuma varu. Turklāt ANO augstā komisāre cilvēktiesību jautājumos uzsvērusi, ka pasažieru lidmašīnas notriekšana varētu tikt uzskatīta par kara noziegumu. 

„Komisāre ir norādījusi, ka to varētu uzskatīt par kara noziegumu. Viņa arī uzsvēra nepieciešamību veikt caurredzamu, objektīvu, neatkarīgu un efektīvu izmeklēšanu. Pašlaik jāatklāj notikušā fakti un apstākļi, un tad varēs spert nākamo soli, saucot pie atbildības tos, kas varētu būt pastrādājuši šo noziegumu,” stāstīja ANO Cilvēktiesību komisāres pārstāvis Džanni Magaceni.

Šī informācija izskan laikā, kad Kijevā uz tikšanos ar prezidentu ieradušies Nīderlandes un Austrālijas ārlietu ministri, lai pārrunātu iespējas kā nodrošināt to, lai pirmdien pieredzētā situācija neatkārtotos un abu valstu ekspertu darbs netiktu traucēts. 

ANO jaunākie dati arī liecina, ka bojā gājušo skaits Ukrainas austrumos kopš aprīļa sasniedzis vismaz 1129 cilvēkus. Tiek arī uzsvērt, ka tas esot ļoti piesardzīgs vērtējums. Tiek pieļauts, ka skaitlis varētu būt daudz lielāks, īpaši ņemot vērā pēdējos gadījumus, kad atrasti vairāki masu kapi.

Jau ziņots, ka „Malaysia Airlines” lidmašīna, reiss MH17 no Amsterdamas uz Kualalumpuru, notriekta 17.jūlija vakarā virs Donbasa. Gan Ukrainas armija, gan separātisti noliedz, ka būtu notriekuši lidmašīnu.  

Savukārt ASV paziņoja, ka atbildība par Malaizijas pasažieru lidmašīnas katastrofu Donbasā gulstas uz Krievijas prezidenta Vladimira Putina pleciem, jo prokrieviskie separātisti Ukrainas austrumos, kuri pēc ASV izlūkdienesta datiem notriekuši šo lidmašīnu, nevarēja rīkoties bez Krievijas valdības un Putina atbalsta. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti