Piesārņota gaisa dēļ EK piecām valstīm draud ar tiesu darbiem; problēmas arī Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Eiropas Komisija (EK) piecām dalībvalstīm draud ar tiesu darbiem un finansiālām sankcijām piesārņotā gaisa dēļ. Starp šīm valstīm ir Itālija, Spānija, Vācija, Lielbritānija un Francija, taču kopumā atļautās piesārņojuma normas pārkāpj 16 dalībvalstis, to vidū arī Latvija. Pagaidām vēl nav precedenta ar šādiem tiesu darbiem, taču EK sola šādu rīcību gadījumā, ja vispirms nosauktās piecas valstis nerīkosies atbildīgi.

Līdz šim izteikti vairāki brīdinājumi, tiesu darbu vēl nav bijis, taču pavisam drīz pieminētās piecas valstis varētu sagaidīt lielas finanšu sankcijas.

"Lielbritānijā, tāpat kā vēl četrās citās dalībvalstīs, gaisa piesārņojums pārsniedz normu vairākās valsts teritorijās. Piemēram, Lielbritānijā tas ir Londonā, Birmingemā, Glāzgovā un citur," stāsta EK pārstāvis Enriko Brivio. "Šīm dalībvalstīm ir nosūtīti brīdinājumi par iespējamām sankcijām, tādā veidā aicinot tās cīnīties pret slikto gaisa kvalitāti. Piesārņojums var nopietni ietekmēt iedzīvotāju veselību. Lielbritānijai un pārējām četrām dalībvalstīm mēs lūdzam rast piemērotākos risinājumus, lai cīnītos pret šo gaisa piesārņojumu," norāda Brivio.

Biezā migla jeb smogs šoziem apņēmusi vairākas Eiropas lielākās pilsētas, un ārkārtas pasākumus piesārņojuma mazināšanai ieteic veikt kopumā 16 dalībvalstīm.

"Kopumā mēs varam runāt par 12 dalībvalstīm, bet prasības ir atvērtas pret kopumā 16 valstīm, kurās piesārņojums ir mazāks vai citāda veida. Piemēram, Beļģija ietilpst abās šajās grupās. Tas ir valsts un pašvaldības uzdevums izlemt, kura darbība tai būs vispiemērotākā. Vai ierobežot satiksmi, ierobežot rūpniecisko piesārņojumu vai kādu piesārņojošo apkures veidu. Šie ir trīs pamata faktori, kas pilsētās visvairāk veicina šāda veida piesārņojumu," saka Brivio.

Arī Latvijai varētu draudēt tiesvedība, jo gaisa netīrība Rīgā četras reizes pārsniedz noteikto normu Eiropā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietniece vides aizsardzības jautājumos Alda Ozola norāda, signāls piecām pārējām Eiropas valstīm nozīmē, ka arī Latvijai šiem jautājumiem jāpievēršas ļoti nopietni.

"Tas kārtējo reizi atgādina, ka pret šiem jautājumiem ir jāizturas ar vislielāko nopietnību. Konkrēti pārkāpumi bija konstatēti attiecībā uz Rīgas gaisa kvalitāti. Tur, pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, EK vēl vērtē, vai tie plānotie pasākumi ir pietiekami, lai sasniegtu atbilstošus uzlabojumus un nodrošinātu, ka gaisa kvalitāte pilsētā atbilst izvirzītajām prasībām," teica Ozola.

Latvijā gan tendence esot gaisa piesārņojumam samazināties, bet aizvien piesārņojums pārsniedz normu īpaši Rīgā, Brīvības un Valdemāra ielā. Rīgas dome Komisijai piedāvājusi samazināt automašīnu plūsmu un intensitāti šajā rajonā, kā arī aktīvāk jādomā par to, kā centrā esošās privātmājas pieslēgt centrālajai apkurei. Virākus gadus uzturoties šādos apstākļos, liela ir iespējamība saslimt ar hronisku plaušu slimību vai iekaisumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti