Pēc Trampa izteikumiem Ķīnā bažas par turpmāku sadarbību ar ASV

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa skandalozie izteikumi par iespējamo atteikšanos no līdzšinējās ASV diplomātiskās prakses attiecībās ar Ķīnu un Taivānu radījuši  šaubas Ķīnas amatpersonās. Ja šis pamats tiek apšaubīts, šo attiecību attīstība un divpusējā sadarbība daudzās nozīmīgās nozarēs vairs nebūs iespējama, norāda Ķīnas Ārlietu ministrijas runasvīrs Čens Šuans.

Tramps uzsvēris, ka neredz nepieciešamību obligāti katrā jautājumā pieturēties tā sauktās “vienas Ķīnas” politikas, kurā ņemts vērā komunistiskās valsts uzstādījums par Taivānu kā Ķīnas daļu.

Ķīnas amatpersonas paudušas neizpratni par šiem komentāriem un uzsver, ka tie var apdraudēt turpmāko Ķīnas un Savienoto Valstu attiecību attīstību: “Šie izteikumi rada nopietnas bažas. Gribu uzsvērt, ka Taivānas jautājums ir saistīts ar Ķīnas suverenitāti un teritoriālo nedalāmību, kā arī ar mūsu valsts pamatinteresēm. Turēšanās pie “vienas Ķīnas” politikas ir ASV un Ķīnas attiecību attīstības pamatā. Ja šis pamats tagad tiek apšaubīts, šo attiecību attīstība un divpusējā sadarbība daudzās nozīmīgās nozarēs vairs nebūs iespējama. Tāpēc mēs aicinām jauno ASV administrāciju un tās vadītāju pilnībā aptvert Taivānas jautājuma jūtīgumu,” uzsver Ķīnas Ārlietu ministrijas runasvīrs Čens Šuans.

Turklāt līdz ar šiem diplomātiskajiemvārdiem, komunistiskās valsts kontrolētajos medijos izskanējuši arī vēl asāki komentāri. Ķīnas laikraksts “Global Times” nosaucis Trampu par “nekompetentu kā bērnu” un uzsvēris, ka

Ķīna nav gatava tirgoties ar "vienas Ķīnas" politiku un varētu pat apsvērt iespēju atkarot Taivānu ar militāru spēku.

23 miljonu apdzīvotā Taivāna dzīvojusi šķirti no kontinentālās Ķīnas kopš 1949.gada, kad uz šīs salas patvērās un nostiprinājās Ķīnas pilsoņu karā komunistiem zaudējušie nacionālisti. Lai gan sākotnēji ASV palīdzēja Taivānai arī militāri, kopš 1979.gada Savienotās Valstis ar Taivānu uzturējušas labas, taču tikai neoficiālas attiecības, tādā veidā ņemot vērā komunistiskās Ķīnas iebildumus par to, ka Taivāna ir Ķīnas sastāvdaļa.

Tomēr jaunievēlētais ASV prezidents Tramps licis noprast, ka tā sauktās “vienas Ķīnas” diplomātiskās politikas ievērošana un oficiālu sarunu vešana tikai starp Vašingtonu un Pekinu nav akmenī cirsta. To apstiprinot, viņš pieņēmis zvanu no Taivānas prezidentes, kura viņu apsveica ar uzvaru.

Šis zvans kļuvis par pirmo tiešo tik augsta ranga abu pušu amatpersonu sarunu gandrīz 40 gadu laikā un izraisījis pamatīgu komunistiskās Ķīnas nosodījumu. Tramps gan uzskata, ka šim nosodījumam nav pamata un norādījis uz vairākiem Ķīnas politikas aspektiem, kas viņu neapmierina: “Es pilnībā saprotu "vienas Ķīnas" politiku, taču es nesaprotu, kāpēc mums ar to jābūt visu laiku sasaistītiem, ja vien mēs nerunājam par specifisku vienošanos ar Ķīnu par dažādām citām lietām, ieskaitot tirdzniecību. Pašlaik mēs ļoti smagi ciešam no mākslīgas Ķīnas valūtas devalvācijas, viņi tagad arī ceļ masīvu cietoksni Dienvidķīnas jūrā, ko viņiem nevajadzētu darīt, un, ja godīgi, viņi mums galīgi nepalīdz ar Ziemeļkoreju, lai gan viņi varētu atrisināt šo problēmu. Tāpēc es negribu, lai Ķīna varētu man diktēt, ar ko jāsarunājas. Tas bija ļoti īss zvans un apsveikums ar uzvaru. Ļoti labs zvans. Kāpēc gan kāda cita valsts var man teikt, vai varu pieņemt šo zvanu vai ne? To nedarīt, manuprāt, būtu bijis nepieklājīgi.”

Tramps arī savas priekšvēlēšanas kampaņas laikā asi kritizēja Ķīnu. Paužot neapmierinātību ar komunistiskās valsts tirdzniecības politiku, viņš pat piedraudēja uzlikt 45% lielu tarifu Ķīniešu importa precēm. Vienlaikus gan viņš arī par nākamo vēstnieku Ķīnā izvēlējies Aiovas štata gubernatoru Teriju Brenstedu, kuru Ķīnas prezidents Sjī Dizņpins uzskatot par savu senu draugu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti