Dienas notikumu apskats

Skolotāju algu reforma: Arodbiedrība un ministrs aizvien nespēj vienoties par turpmāko

Dienas notikumu apskats

Pedagogi sola atbalstīt jauno atalgojuma modeli

Bojā gājušo skaits teroraktā Ataturka lidostā pieaudzis līdz 41 cilvēkam

Pēc sprādzieniem lidostā Turcijā izsludina sēras; atbildību neviens nav uzņēmies

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Stambulas Ataturka lidostā sarīkotajā teroraktā bojā gājušo skaits pieaudzis līdz 41 cilvēkam, bet ievainojumus guvuši vairāk nekā divi simti. Turcijā izsludināta sēru diena. Notikušais ir sliktas ziņas arī Turcijas tūrisma nozarei, kurā situācijā jau tā nav pārāk spoža.  

Atbildību par apšaudi un teroristu pašnāvnieku sarīkotajiem sprādzieniem starptautiskajā lidostā joprojām neviens nav uzņēmies, bet valdība uzskata, ka tie bija džihādistu grupējuma "Daīš" jeb tā sauktās "Islāma valsts" kaujinieki.

Otrdienas vakarā Stambulas Ataturka lidostā notikušajā teroraktā dzīvību zaudēja 28 Turcijas pilsoņi un 13 ārvalstnieki, paziņoja Turcijas lielākās pilsētas gubernators. Saskaņā ar paziņojumu, ievainojumus guva 239 cilvēki, bet aptuveni puse jau izlaisti no slimnīcas.

Kāda Turcijas amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma, medijiem pavēstīja, ka starp bojā gājušajiem ārvalstu pilsoņiem pieci bija no Saūda Arābijas, divi no Irākas, pa vienam no Tunisijas, Uzbekistānas, Ķīnas, Irānas, Jordānijas un Ukrainas.

“Kad es tur biju, no vienas puses atskanēja šāvieni un mēs visi skrējām pretējā virzienā. Tajā brīdī sprāga bumbas, cilvēki atkal mainīja virzienu. Mums izdevās izkļūt ārā, un tad laikam nogranda vēl viens sprādziens. Neesmu īsti pārliecināts. Cietušajiem bija dažādas brūces, bija arī ļoti smagi ievainotie. Vienam puisim no stikla mugurā bija liela brūce, es to pieturēju, lai viņš nenoasiņotu,”  atcerējas tūrists no ASV Adams Kīlijs.

Drošība lidostā bija augstā līmenī

Ataturka lidosta lielās platības un intensīvās apmeklētības dēļ jau iepriekš bijusi identificēta kā viegli ievainojams mērķis, ņemot vērā, ka pie termināļu ieejām var piebraukt ar likumsargu nepārbaudītām automašīnām, turklāt uzbrukums bija labi koordinēts.

Turcijas amatpersonas gan uzsver, ka šādus uzbrukumus pilnībā novērst ir  neiespējami, kamēr vien pastāvēs ekstrēmistu grupējumi, lai cik stingri būtu drošības pasākumi, un teroraktu sarīkošanā vaino džihādistus.

“Mūsu drošības dienestu informācija liecina, ka teroraktu pastrādājis “Daīš”.  Nevar teikt, ka notikušajā vainojama kāda nepilnība drošības sistēmā. Fakts, ka pašnāvnieki spridzinātāji izmantoja arī ieročus, padarīja situāciju ļoti smagu. Neuzskatām, ka varētu būt vēl kāds uzbrucējs, kas pašlaik atrodas brīvībā, taču mēs rūpīgi analizējam visas versijas,” paziņoja Turcijas premjers Binali Jildirims.

“Ko gan es varu domāt? Neko, es zaudēju savu brāli... Terorakti var notikt jebkur un notiek daudzkur, arī mūsu valstī. Ja Dievs dos, mēs spēsim pārdzīvot notikušo, paliekot vienoti un solidāri,” atzina Stambulas iedzīvotājs  Adils Baturs.

Turcija trešdien izsludināja nacionālās sēras, izdots rīkojums karogus nolaist pusmastā.

Līdz trešdienas pēcpusdienai atbildību par terorkatu neviens nebija uzņēmies, bet valdība tur aizdomās radikālā džihādistu grupējuma „Islāma valsts” kaujiniekus, kas ir aktīvi Turcijas kaimiņvalstī Sīrijā.

Uzbrukumos ar ieročiem un spridzekļiem Turcijā, tostarp Stambulā un Ankarā, kopš pagājušās vasaras tagad bojā gājuši jau vismaz 300 cilvēku. Aiz uzbrukumiem stāvējis ne tikai grupējums „Islāma valsts,” bet arī kurdu separātistu kaujinieki.
 

Var būt trieciens tūrismam

Terorakts Stambulas Ataturka lidostā var izrādīties vēl viens trieciens jau tā cietušajai, bet Turcijai svarīgajai tūrisma nozarei. Maijā tā piedzīvoja lielāko tūristu skaita kritumu 22 gadu laikā, kad, saskaņā ar oficiālajiem datiem, Turcijā ieradās par 35% mazāk viesu nekā pagājušā gada maijā. Salīdzinoši īpaši vāja bijusi tādu valstu kā Vācijas un Lielbritānijas tūristu plūsma.

Īpaši smags trieciens bija Krievijas lēmums ieviest ekonomiskās sankcijas un ierobežot iespējas Krievijas tūristiem apmeklēt Turciju, kad abu valstu attiecības strauji pasliktinājās, pēc tam kad pērn novembrī turku gaisa spēki notrieca krievu bumbvedēju pie robežas ar Sīriju.

Tieši trešdien Krievijas prezidents Vladimirs Putins gan lika valdībai atcelt pret Turciju ieviestās sankcijas un ierobežojumus tūrismam pēc tam, kad Ankara Maskavai atvainojusies par incidentu. Tomēr, vai tas līdzēs aizpildīt caurumu tūrisma plūsmās, ir cits jautājums.

Lidostā izdevās saglabāt mieru

Neraugoties uz teroraktu, lidsabiedrība "Turkish Airlines" turpina nodrošināt lidojumus maršrutā Stambula-Rīga-Stambula no un uz Ataturka lidostu. Trešdienas reisi gan kavējās vairākas stundas. 

Lidostā “Rīga” LTV sastapto atbraucēju vidū no Stambulas gan nebija notikumu aculiecinieku.  Reisa pasažieri, no kuriem daudziem Ataturka lidostā bija tikai pārsēšanās, atzina, ka par tur notikušo varēja vienīgi nojaust.

“Mēs ielidojām Stambulas lidostā šonakt no Malē, nezinu, ap cikiem, bet pirmais, ko mēs ieraudzījām, ka visi reisi ir aizkavēti vai atcelti, un tā jau bija pirmā pazīme, ka kaut kas ir noticis, bet nekas nekur nav rakstīts.

Turki principā ir malači, ir saglabājuši ļoti veiksmīgi mierīgu atmosfēru lidostā, un viss tā kā bija kārtībā,”  stāstīja avioreisa Stambula–Rīga pasažiere Ksenija.

“Diemžēl lidostā nebija pieejams internets, mēs nevarējām izlasīt ziņas, bet, lidojot no Maldivu salām uz Turciju, mēs pamanījām, ka personāls bija ļoti uztraucies, bet viss bija mierīgi. Jā, tas arī bija ļoti brīnumaini, ka lidosta bija pilnīgi sakārtota. Vai viņiem izdevās kaut kādā veidā norobežot tās vietas, kur kaut kas bija noticis, bet viss bija ļoti mierīgi,” atcerējās Ksenija. 

Apbedīti pirmie Stambulas terorakta upuri

Zemē guldītas pirmās traģiskajā teroraktā Stambulas lidostā bojāgājušo mirstīgās atliekas.

Kā paredz reliģiskās paražas – bēres pēc iespējas ātrāk organizētas islāmticīgajiem upuriem, kas ir visvairāk cietusī grupa uzbrukumos.

"Es gribu pateikt visiem, ka šāda rīcība ir noziegums pret cilvēci, uzbrukums visiem cilvēkiem.

Eimens aizgāja mūžībā savas dzīves pavasarī, pilns ar ideāliem un nākotnes plāniem. Viņš bija kaislīgs sportists un kaislīgi mīlēja dzīvi.

Lidostā bija sācis strādāt tikai pirms pusmēneša. Mums viņš nav miris. Pēc mūsu ticības viņš ir kļuvis par svēto mocekli, taču viņš vairs nav mūsu vidū," teica upura tuvinieks Oguzans Dogans.

Šis bija jau sestais Turcijā sarīkotais terorakts šogad un otrais tikai šomēnes. Iepriekšējie uzbrukumi bijuši saistīti vai nu ar "Daīš" jeb tā sauktās “Islāma valsts” kaujiniekiem, kuri pārņēmuši plašas teritorijas Turcijas kaimiņvalstīs Sīrijā un Irākā, vai arī ar kurdu separātistiem, kas šajās valstīs cīnās ar "Daīš", taču reizē arī ar Turciju, cenšoties nodibināt savu valsti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti