Pēc grautiņiem Baltimorā nosaka komandanta stundu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Reaģējot uz masu nekārtībām, varas iestādes ASV pilsētā Baltimorā noteikušas komandanta stundu – tā ziņo Lielbritānijas raidorganizācija BBC.  

ASV Baltimoras pilsētu pārņēmušas vardarbīgas protesta akcijas, iesaistoties sadursmēs ar policiju, iedzīvotāji pauž neapmierinātību par 25 gadus vecā afroamerikāņu vīrieša Fredija Greja mīklaino nāvi pēc policijas aizturēšanas.

Pēdējo dienu sadursmes ir kārtējo reizi aktualizējušas diskusijas par policijas, iespējams, nepamatoto vardarbību pret afroamerikāņiem.  

Protestētāju sadursmes ar policiju izcēlās īsi pēc bojā gājušā jaunieša bērēm. Demonstranti meta kārtības sargiem ar akmeņiem un pudelēm, kā arī aizdedzināja vairākas automašīnas. Nemieros ievainoti vismaz 15 policisti.

Reaģējot uz notikušo, Merilendas štata gubernators ir izsludinājis ārkārtas stāvokli un iesaistījis Nacionālo gvardi kārtības nodrošināšanā. Iedzīvotājiem nakts stundās aizliegts atrasties uz ielas, ja vien tas nav saistīts ar darba pienākumiem vai medicīniska rakstura problēmām. Komandanta stunda pilsētā ieviesta uz vienu nedēļu.

25 gadus vecais Fredijs Grejs, kurš iepriekš policijas uzmanības centrā bija nonācis aptuveni 20 reižu, tostarp par uzbrukumu un īpašuma bojāšanu, tika apcietināts 12. aprīlī vienā no Baltimoras rajoniem, kas pazīstams ar augstu noziedzības līmeni un narkotiku tirdzniecību.  

Policijas sniegtās ziņas liecina, ka Grejs tika aizturēts par neatļautu ieroča nēsāšanu un ir padevies bez pretošanās. Taču, izkāpjot no policijas automašīnas jaunietis vairs neesot spējis runāt un elpot. Septiņas dienas vēlāk viņš slimnīcā miris no mugurkaula traumas, taču pagaidām nav skaidrs, kā tā iegūta. Gan policijas pārstāvji, gan pilsētas vadība atzīst, ka vīrietis esot lūdzis medicīnisko palīdzību, taču joprojām nav skaidrs, kāpēc policija šo lūgumu nav izpildījusi.

Fredija Greja nāve izraisījusi Baltimoras iedzīvotāju neapmierinātību un pēc viņa bērēm pilsētā izcēlušās vardarbīgas sadursmes. Protestētāji ir nobloķējuši ielas, uzcēluši barikādes, laupa veikalus, dedzina automašīnas un apmētā policijas darbiniekus ar dūmu granātām, akmeņiem un citiem priekšmetiem. Sadursmēs cietuši vairāki desmiti cilvēku, tostarp policisti un žurnālisti. Sadursmēm pastiprinoties varas iestādes pieņēmušas lēmumu ieviest pilsētā ārkārtas stāvokli.

Baltimoras policijas pārstāvis Entonijs Batts paziņojis, ka, visticamāk, paši aktīvākie protestētāji ir jaunieši, vienlaicīgi norādot, ka viņš ir vīlies par šo vardarbību, jo tā neliecina par vārda brīvību.

“Es esmu ārkārtīgi vīlies par to, kas šonakt ir noticis šajā skaistajā pilsētā. Es esmu vīlies par to, kādi zaudējumi ir nodarīti šai kopienai un es esmu vīlies, ka mēs nevaram rīkoties atbildīgāk. Šī nav protestēšana, šīs nav tiesības, ko nodrošina pirmais konstitūcijas labojums. Šīs ir kriminālas darbības, kas nodara ļaunumu mūsu kopienai. Mums tas nav vajadzīgs un mums nav vajadzīgi tādi pāridarījumi kā šodien,” sacījis Batts.

Lai stabilizētu situāciju Baltimorā, pilsētā ir ievesti papildus policijas spēki no apkārtējiem reģioniem, kā arī vairāk nekā pusotrs tūkstotis nacionālās gvardes karavīru. Varas iestādes jau paziņojušas, ka pakāpeniski situācija sāk uzlaboties.

Taču arī varas iestādes šajā situācijā ir saņēmušas diezgan lielu kritiku, galvenokārt jau par kavēšanos pārtraukt vardarbību. Tāpat pilsētas vadība tiek turēta aizdomās par to, ka, cenšoties slēpt iespējamo vardarbību pret Frediju Greju, tiek mēģināts aizstāvēt policistus. Baltimoras pilsētas mērijas vadītāja Stefānija Rolingsa Bleika gan uzsvēra, ka viņas mērķis nav slēpt informāciju par notiekošo.

“Es sekošu tam, lai brīdī, kad mēs saņemam apstiprinātu informāciju, mēs to nododam atklātībā. Es gribu, lai cilvēki saprot, ka man nav nekādas vēlmes slēpt vai kavēt šo informāciju. Mēs gribam pārliecināties, ka varam apstiprināt to, ko publiskojam. Ka mēs neradām apjukumu sabiedrībā, neizplatām nepatiesas ziņas un neapdraudam izmeklēšanu,” paudusi Bleika.

Fredija Greja nāve ir kārtējo reizi aktualizējusi sasāpējušo diskusiju par policijas vardarbību pret afroamerikāņiem. Diskusijās par situācijas uzlabošanu iesaistījušies ne tikai bojā gājušo radinieki un atbalstītāji, bet arī dažādas pilsonisko aktīvistu grupas un ASV prezidenta administrācijas pārstāvji.

Jau ziņots, ka 12. aprīlī policijas aizturēšanas laikā 25 gadus vecs melnādainais jaunietis guva smagus ievainojumus. No gūtajām traumām viņš pirms nedēļas mira.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti