Pāvests Francisks un patriarhs Kirils mudina atjaunot kristiešu vienotību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ar kopēju deklarāciju par kristiešu aizsargāšanu visā pasaulē noslēgusies Romas Katoļu baznīcas pāvesta Franciska un Krievijas Pareizticīgās baznīcas patriarha Kirila vēsturiskā tikšanās. 

Deklarācija publicēta pēc vairāku stundu ilgas sarunas Kubā. No tās abu baznīcu garīgie līderi devušies tālāk vizīšu ciklā uz citām Latīņamerikas valstīm – pāvests ieradās Meksikā, bet Kirils devās uz Brazīliju. 

Romas Katoļu baznīca pēdējos gados centusies uzlabot attiecības ar vairākām pareizticīgajām baznīcām, un tagad tas vismaz simboliski izdevies arī ar lielāko no tām – Maskavas patriarhātu.

Pēc vairāku stundu sarunas Kubas lidostā, kas bija pirmā reize, kad abu baznīcu garīgie līderi tikās aci pret aci kopš kristīgās baznīcas šķelšanās 11. gadsimtā, viņi vienojās par kopīgu darbu kristiešu aizsargāšanai. Deklarācijā īpaši izcelti konflikti Tuvajos Austrumos un Āfrikā, kur kristieši kā reliģiskās minoritātes pārstāvji nereti ir apdraudēti.

Dokumentā, kurā starptautiskā sabiedrība aicināta būt vienota kristiešu aizsardzībai, teikts: "Daudzās valstīs Tuvajos austrumos un Ziemeļāfrikā mūsu veselas mūsu brāļu un māsu ģimenes, ciemi un pilsētas tiek pilnībā iznīcinātas."

"Viņu baznīcas tiek barbariski nopostītas un izlaupītas, viņu svētie objekti zaimoti, viņu pieminekļi - iznīcināti." 

"Es pateicos jums par svēto un brālīgo pazemību un labo gribu pēc vienotības," paziņoja Romas katoļu baznīcas pāvests Francisks. Savukārt Krievijas Pareizticīgās baznīcas patriarhs Kirils norādījis: "Šīs sarunas iznākums ļauj man droši apgalvot, ka dotajā mirklī mūsu abas baznīcas var kopīgi un aktīvi strādāt, lai aizsargātu kristiešus visā pasaulē."

Tiek uzsvērts, ka Kuba kā satikšanās vieta izvēlēta kā neitrāla vieta tālu no Eiropas, vienlaikus tā ir katoliska, taču jau kopš Aukstā kara laika un pēc tam arvien atrodas Krievijas politiskās ietekmes sfērā.

Abu baznīcu attiecības pašlaik joprojām nav tik labas, lai pāvests dotos oficiālā vizītē uz Maskavu, vai patriarhs – uz Vatikānu. Attiecības ir īpaši saspīlētas saistībā ar Katoļu baznīcas ietekmi Rietumukrainā, kuru pareizticīgā baznīca uzskata par savu vēsturisko ietekmes sfēru.

No Kubas pāvests Francisks uzreiz devās uz Meksiku. Īpašu interesi izraisījusi pāvesta iecere noturēt svēto misi Siudadhuaresā pie robežas ar ASV, kas narokotiku kontrabandas, nelegālās imigrācijas un cilvēku tirdzniecības dēļ ir viena no visvardarbīgākajām pilsētām pasaulē. Tikmēr patriarhs Kirils apmeklēs Brazīliju un Paragvaju. 

Jau ziņots, ka piektdien Kubā notika vēsturiska Romas Katoļu baznīcas pāvesta un Krievijas Pareizticīgo baznīcas patriarha tikšanās. Tā bija abu baznīcu galvu pirmā tikšanās kopš Lielās Shizmas, kad 11.gadsimtā kristietība sašķēlās Rietumu un Austrumu baznīcās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti