Pusdiena

Skolās trūkst pedagogu; IZM piedāvā skolotājiem apgūt arī citus priekšmetus

Pusdiena

Kipras apvienošanas sarunas pagaidām bez vienošanās, tomēr tā esot «ļoti tuvu»

Obama atceļ iespēju nelegāli ieceļojošiem kubiešiem legalizēties

Obama atceļ iespēju nelegāli ieceļojošiem kubiešiem legalizēties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

ASV prezidents Baraks Obama savā pēdējā nedēļā valsts vadītāja amatā ir atcēlis gadu desmitiem pastāvošos noteikumus, kas ļauj valstī nelegāli ieceļojušajiem kubiešiem palikt un iegūt pastāvīgu uzturēšanās atļauju. 

Šo lēmumu atzinīgi novērtējusi Kubas valdība, saucot to par vēl vienu soli ceļā uz divpusējo attiecību normalizāciju. Savukārt lēmumu kritizējusi ASV kubiešu kopiena, kā arī paši imigranti, kuri tagad jūtoties pievilti.  

1966.gadā pieņemtais kubiešu uzņemšanas akts piedāvāja jebkuram Kubas pilsonim piešķirt pastāvīgu uzturēšanās atļauju Savienotajās Valstīs pēc tam, kad valstī ir pavadīts viens gads. Taču 1995.gadā tā brīža prezidents Bils Klintons izlēma, ka jūrā pārtvertie kubiešu imigranti tiks nosūtīti uz dzimteni, šai politikai iegūstot apzīmējumu „slapjās kājas/sausās kājas”.

Tikai nedēļu pirms savu pilnvaru beigām ASV prezidents Baraks Obama nolēma Klintona laikā pieņemtos noteikumus atcelt. Savā paziņojumā viņš norādījis, ka turpmāk visi kubieši, kuri mēģinās iekļūt Amerikas Savienotajās Valstīs nelegāli un neatbildīs noteikumiem par humānās palīdzības nepieciešamību, varēs tikt no valsts izraidīti.

Pēc Obamas vārdiem, šis lēmums piešķirs pašreizējai imigrācijas politikai lielāku nepārtrauktību.

Aģentūra “France Press” norāda, ka

līdzšinējā politika, kas kubiešu imigrantiem piešķīra lielākas priekšrocības, veicināja miljoniem kubiešu aizceļošanu, izraisot ekonomisko stagnāciju un arī tā dēvēto smadzeņu aizplūšanu.

Jau pēc pagājušā gadā notikušās Obamas vēsturiskās vizītes Kubā izskanēja minējumi, ka līdzšinējā ASV politika varētu tikt atcelta. Tas veicināja kubiešu imigrantu skaita pieaugumu.

Obamas lēmumu atzinīgi novērtējusi Kubas vadība, paziņojot, ka šis ir vēl viens nozīmīgs solis ceļā uz divpusējo attiecību uzlabošanu. Havana pozitīvi izteikusies arī par lēmumu atteikties no programmas, kas ļauj kubiešu mediķiem meklēt patvērumu ASV.

Vienlaicīgi Kubas vadība gan aicina pilnībā atteikties arī no 1966.gada Kubiešu uzņemšanas akta, kas kubiešiem joprojām garantē labvēlīgu imigrācijas statusu, norādot, ka šāda nostāja neatbilstot pašreizējam divpusējo attiecību kontekstam.

Vienlaikus tiek uzsvērts, ka Kuba arī turpmāk ļaus saviem pilsoņiem ceļot un emigrēt, kā arī atgriezties valstī saskaņā ar imigrācijas likumiem.

Šo lēmumu atzinīgi novērtējis arī pētniecības un aizstāvības grupas Latīņamerikas Vašingtonas biroja pārstāvis Džefs Teils, norādot, ka līdzšinējā politika bija īpaši negodīga, kad deportācijai tika pakļauti arī bērni un ģimenes, kuras ir bēguši no vardarbības Centrālamerikā.

Taču ar Baraka Obamas lēmumu neapmierināta ir gandrīz divu miljonu cilvēku lielā kubiešu kopiena ASV, kas kļuvusi par ietekmīgu politisku, ekonomisku un kulturālu spēku ASV. Arī diviem ASV prezidenta amata kandidātiem – Marko Rubio un Tedam Kruzam  - ir kubiešu saknes. Floridas senators Marko Rubio Obamas lēmumu nosaucis par absurdu. Pēc viņa vārdiem tieši Obamas neveiksmīgā Kubas politika kombinācijā ar Kastro režīma pastiprinātajām represijām kopš 2014. gada ir veicinājusi kubiešu migrācijas pieaugumu.

Aģentūra “France Press” aptaujājusi arī vairākus kubiešu migrantus, kuri pašlaik caur Panamu ir ceļā uz Savienotajām Valstīm. Daži no ceļotājiem norādījuši, ka Obama viņus ir patiesi pievīlis, vienlaikus paužot apņemšanos turpināt ceļu un Kubā neatgriezties.

Daudzi no kubiešiem gaida jaunievēlētā prezidenta Donalda Trampa stāšanos amatā, cerot, ka viņš situāciju varētu mainīt.

Līdz šim par Trampa attieksmi pret kubiešu ieceļotājiem ir runāts visai maz. Pagājušajā gadā Tramps gan paziņoja, ka gadījumā, ja Kuba nebūs gatava izstrādāt labāku vienošanos par ASV dzīvojošajiem kubiešiem un Savienotajām Valstīm kopumā, panāktās vienošanās par robežu atvēršanu un embargo atcelšanu varētu tikt atceltas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti