Norvēģu komiķis: Norvēģijas laimes atslēga – labi birokrāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ja var ticēt ASV Kolumbijas universitātes ekonomistu izveidotajam ANO Pasaules laimes indeksam, Norvēģija ir pasaulē labākā valsts, kur dzīvot laimīgi.

Šis secinājums izdarīts, balsties uz četriem kritērijiem. Pirmkārt, tas ir sociālais atbalsts, kur ietilpst nodrošinājums nebaltās dienās un vecumdienās. Otrkārt, brīvība lemt pašam par savu dzīvi. Treškārt, korupcijas izskaušana, kas veicina gan pārskatāmību, gan godīgu sabiedrību. Ceturtkārt, dāsnums – cik daudz cilvēki ir gatavi palīdzēt saviem līdzpilsoņiem.

Tāpat nozīmīgs faktors ir valsts iekšzemes kopprodukts, tātad bagātība, un vidējais dzīves ilgums –  uz šīs zemes veltītais laiks, lai baudītu šīs bagātības augļus. Runājot par konkrētiem skaitļiem,

vidējā alga Norvēģijā ir aptuveni 3500 eiro mēnesī, un tas ir pēc nodokļu samaksas jeb "uz rokas".

"Savā dzīvē es esmu strādājusi vairākās valstīs, piemēram, Dienvidāfrikā un Meksikā, un tagad tiešām varu saskatīt, ka Norvēģijas sabiedrība ir privileģēta. Nezinu gan, vai var teikt, ka līdz ar to laimīgāka, jo ir pietiekami daudz nomāktu un vientuļu cilvēku. Taču es noteikti varu teikt, ka esmu privileģēta, dzīvojot šeit," atzina Oslo iedzīvotāja Nina.

"Atbilde uz to, kāpēc norvēģi ir laimīgi, ir diezgan garlaicīga -  tās ir labi funkcionējošas institūcijas. Skolas, veselības aprūpe, policija, birokrātija – visi pret citiem izturas ar cieņu, un tas rada labu atmosfēru, ļauj uzticēties cits citam un rada kopienas sajūtu.

Tas ir garlaicīgi, bet tā ir tiesa – laimes atslēga ir labi birokrāti.

Vienlaikus mēs savu apmierinātību neizrādām, jo tā ir pierasts mūsu kultūrā, pie mums jābūt pieklājīgiem un nedrīkst traucēt citus. Tā kā mēs iekšēji esam laimīgi, bet ārēji to neizrādām," teica norvēģu komiķis Haralds Ela.

Ekonomistu secinājumi balstīti uz socioloģiskām aptaujām, kurās iedzīvotājiem jānovērtē sava valsts. No 126 apskatītajām valstīm pašā augšgalā ir arī visas pārējās Ziemeļvalstis, kā arī Kanāda, Šveice, Nīderlande un Jaunzēlande.

Vissliktāk klājas virknei Āfrikas valstu, it īpaši Ruandai, Tanzānijai un Centrālāfrikas Republikai.

Lielāko kritumu pēdējo gadu laikā indeksā piedzīvojusi Grieķija, Ukraina un Jamaika, un dati liecina, ka arvien nelaimīgāki ir arī pasaulē nomināli bagātākās valsts – ASV - iedzīvotāji, noslīdot indeksā līdz četrpadsmitajai pozīcijai.

Savukārt Latvija šajā indeksā, salīdzinot ar 2016.gadu, pakāpusies pa 14 vietām – līdz 54. vietai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti