Normandijas četrinieks atbalsta EDSO policijas misijas izveidi Ukrainas austrumu daļā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Francijas, Vācijas, Krievijas un Ukrainas līderi pauduši atbalstu Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) policijas misijas izveidei Ukrainas austrumu daļā. Par to pēc Normandijas četrinieka vadītāju telefonsarunas paziņojusi Ukrainas prezidenta administrācija. Tikmēr Krievijas puse kārtējo reizi aicinājusi Ukrainu ievērot pamiera noteikumus un iesaistīties sarunās ar pašpasludināto Doņeckas un Luganskas tautas republiku vadību.

Lai arī Ukrainas austrumu daļā joprojām saglabājas trausls pamiers, gan Ukrainas, gan prokremlisko kaujinieku pārstāvji regulāri ziņo par uguns pārtraukšanas noteikumu pārkāpumu.

Tā, piemēram, Ukraina puse apgalvo, ka kaujinieki diennakts laikā pamiera režīmu pārkāpuši gandrīz 50 reižu, izmantojot gan mīnmetējus, gan lielkalibra ložmetējus.

Līdzīgus apgalvojumus izteikuši arī kaujinieki, kas regulāri apsūdz Ukrainas bruņotos spēkus bruņojuma sakoncentrēšanā saskarsmes joslas tuvumā.

Lai apspriestu situāciju Ukrainas austrumos, pagājušajā naktī notikusi Francijas, Vācijas, Krievijas un Ukrainas līderu jeb tā dēvētā Normandijas četrinieka telefonsaruna. Ukrainas prezidents Petro Porošenko informējis kolēģus par situācijas pasliktināšanos valsts austrumos, kas traucējot sasniegt progresu miera sarunās. Lai panāktu pilnīgu uguns pārtraukšanu, Porošenko pieprasījis, lai Krievija izved savus spēkus no reģiona, kā arī pārtrauc tam piegādāt gan ieročus, gan algotņus. Vienlaicīgi Ukrainas prezidents aicinājis īpašu uzmanību pievērst kontroles atjaunošanai pār Ukrainas un Krievijas robežu.

No savas puses Krievijas prezidents Vladimirs Putins pieprasījis, lai arī Ukraina pārtrauc Donbasa reģiona apdzīvoto vietu apšaudes. Savukārt Kijevas varas iestādes aicinātas iesaistīties tiešā dialogā gan ar Doņeckas, gan Luganskas vadību, lai tādējādi izpildītu Minskas vienošanos noteikumus. Nepieciešamību izpildīt Minskas vienošanos atbalstījuši arī Francijas un Vācijas līderi.

Viens no sarežģītākajiem jautājumiem joprojām ir Ukrainas likumdošanai atbilstošu vēlēšanu sarīkošana kaujinieku kontrolētajās teritorijās.

Tāpat Ukrainas prezidenta administrācija ziņo, ka četru valstu līderi esot atbalstījuši ierosinājumu izvērst Ukrainas austrumos Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas policijas misiju. Šādas misija papildinātu pašreizējo EDSO monitoringa misiju, palielinot tās pilnvaras.

Porošenko arī izmantojis iespēju, lai pieprasītu Krievijai atbrīvot visus Krievijā notiesāto ukraiņu ķīlniekus, ieskaitot Nadiju Savčenko, Genādiju Afanasjevu un Juriju Sološenko. Šajās dienās atkal ir aktualizējies jautājums par iespējamo Savčenko apmaiņu pret diviem Krievijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes karavīriem. Porošenko pat izteicies, ka apsver iespēju apžēlot Aleksandru Aleksandrovu un Jevgēņiju Jerofejevu, ja tas ļautu jau šajā mēnesī dzimtenē atgriezties Savčenko. Viņas atbrīvošana gan iespējama, ja identisku soli spertu arī Vladimirs Putins. Pretējā gadījumā var būt runa tikai par ieslodzīto apmaiņu, paredzot soda izciešanu dzimtenē. Advokāti un eksperti prognozē, ka šis jautājums tik drīz atrisināts netiks.

Vienlaicīgi Ukrainas un Krievijas attiecības kārtējo reizi saasinājušās Krievijas premjerministra Dmitrija Medvedeva vizītes Krimā dēļ. Ukrainas Ārlietu ministrija ir iesniegusi Krievijai protesta notu, pieprasot, lai šādas vizītes turpmāk tiktu saskaņotas ar Kijevu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti