Pusdiena

Pēc debatēm par Tusku ES līderi pievēršas diskusijām par Eiropas nākotni

Pusdiena

Mūžībā aizgājis leģendārais kordiriģents Gido Kokars

No amata atceļ Dienvidkorejas prezidenti; ielās izceļas sadursmes

No amata atceļ Dienvidkorejas prezidenti; ielās izceļas sadursmes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Dienvidkorejas konstitucionālā tiesa atcēlusi valsts prezidenti Paku Gunhji no amata. Impīčments veikts saistībā ar apsūdzībām korupcijā, kuru dēļ Dienvidkorejā notika ilgstoši, vairāku miljonu cilvēku apmeklēti protesti. 

Konstitucionālā tiesa informē, ka prezidente pārkāpusi likumu, atļaujot draudzenei iejaukties valsts lietās, un noteikumus par valsts ierēdņu darbu.

Tas noslēdz vairākus mēnešus ilgušo impīčmenta procesu saistībā korupcijas skandālu.

Paka tagad zaudēs savu prezidentes tiesisko imunitāti un viņai pašai var tikt izvirzītas kriminālapsūdzības. Divu mēnešu laikā tiks sarīkotas prezidenta vēlēšanas, bet galvaspilsētā Seulā tūkstošiem Pakas atbalstītāju izgāja ielās, lai protestētu pret tiesas lēmumu.

Izcēlās sadursmes ar policiju, un divi cilvēki gājuši bojā.

Dienvidkorejas konstitucionālās tiesas astoņu tiesnešu panelis piektdien vienbalsīgi lēma no amata atcelt prezidenti Paku Gunhje, paturot spēkā parlamenta lēmumu par viņas impīčmentu saistībā ar plašu korupcijas skandālu, kurā iesaistīta viņas tuvas draudzene Čoja Sunsila.

Konstitucionālās tiesas spriedums tika nolasīts televīzijas tiešraidē.

Tiesneši paziņoja, ka Paka ir pārkāpusi likumu, atļaujot draudzenei Čojai iejaukties valsts lietās, un pārkāpusi noteikumus par valsts ierēdņu darbībām. Konstitucionālā tiesa secināja, ka prezidents Pakas darbības ir „nopietni vājinājušas demokrātijas un likuma varas garu.”

Tiesa uzsvēra, ka „prezidentei ir jāizmanto sava vara, balstoties uz konstitūciju un likumiem, un viņas darba detaļas ir jāparāda caurspīdīgi, [..] tomēr Paka pilnībā slēpa Čojas iejaukšanos valsts lietās un to noliedza, kad radās aizdomas par šo darbību, un viņa pat kritizēja tos, kuri izteica šīs aizdomas.”

Plašais politiskais skandāls Dienvidkorejā uzliesmoja pērn rudenī, kad kļuva zināms, ka prezidents Pakas tuva draudzene Čoja baudījusi arī tiesības ietekmēt politiskus lēmumus, tostarp amatpersonu iecelšanu. Čoja pazīšanos ar prezidenti izmantoja, lai izdarītu spiedienu uz Dienvidkorejas lielajiem uzņēmumiem, tostarp „Samsung”, un tos piespiestu ziedot viņas vadītajiem fondiem. Tas izraisīja plašas demonstrācijas, kurās simtiem tūkstoši cilvēku pieprasīja prezidents atkāpšanos.

65 gadus vecā Paka līdz ar tiesas lēmumu kļuvusi par pirmo demokrātiski ievēlēto Dienvidkorejas prezidenti, kas zaudē amatu impīčmenta rezultātā.

Viņai ir jāatstāj prezidentu rezidence Zilais nams. Paka arī zaudē imunitāti pret tiesisko vajāšanu, un nu viņai pašai draud stāšanās tiesas priekšā korupcijas skandāla lietā.

Tiesas lēmums nozīmē, ka 60 dienu laikā jārīko jaunas prezidenta vēlēšanas.

Tiesas spriedums galvaspilsētā izraisīja nemierus.

Vairāki tūkstoši Pakas atbalstītāju, vairums no viņiem vecāka gadagājuma konservatīvie, izgāja ielās  un iesaistījās sadursmēs ar policiju. Divi demonstranti gājuši bojā.

Dienvidkorejas mediji vēsta, ka viens nomira, kad viņam uzkrita skaļrunis, bet otrs ir kāds vecāka gadagājuma vīrietis, kurš nokritis no policijas auto jumta.

Kāds Pakas atbalstītājs ziņu aģentūrai „Reuters” uzstāja, ka viņi turpinās demonstrācijas. „Mēs nevaram pieņemt konstitucionālās tiesas lēmumu. Mēs turpināsim protestēt par Dienvidkorejas demokrātiju,” saka prezidentes atbalstītājs.

Vienlaikus dažu simtu metru attālumā, policistu kordona atdalīti, Pakas atcelšanu no amata svinēja viņas oponenti, no skatuves paziņojot, ka ir uzvarējis tiesiskums un demokrātija. „No šodienas konstitūcija un Dienvidkorejas demokrātija ir atdzimusi!” pauda kāds no viņiem.

Paka jau bija atstādināta no prezidenta amata pienākumu pildīšanas, un uz impīčmenta procesa laikus tos uzņēmās premjers. Viņš aicina iedzīvotājus saglabāt mieru, uzsverot, ka valdībai ir jāsaglabājas stabilai. Aizsardzības ministrija likusi bruņotajiem spēkiem būt modriem, lai novērstu iespējamas Ziemeļkorejas provokācijas. Prezidenta vēlēšanas varētu notika 9.maijā, un šobrīd grūti prognozēt, vai varu saglabās konservatīvi labējie spēki vai prezidenta pils varētu nonākt centriski kreiso rokās.

Jau ziņots, ka novembrī piecas sestdienas pēc kārtas Dienvidkorejas galvaspilsētā Seulā notika protesta akcijas, kuras vērtētas kā visvērienīgākās pēdējo desmitgadu vēsturē valstī. Tās tika rīkotas, lai panāktu prezidentes Pakas impīčmentu.

9.decembrī Dienvidkorejas parlaments par to arī nobalsoja. Viņa ir apsūdzēta slepenas informācijas izpaušanā un speciālu privilēģiju piešķiršanā savai draudzenei Čojai, kas to izmantojusi, lai izdarītu spiedienu uz Dienvidkorejas lielajiem uzņēmumiem, lai tie ziedotu viņas vadītajiem fondiem.

Šo lietu šobrīd izskatija deviņi tiesneši un lēmums, vai prezidentei būs jāatstāj amats, viņiem bija jāpieņem 180 dienu laikā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti