Nepālai lūdz atvieglot muitas kontroli palīdzības kravām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

ANO lūgusi Nepālas varas iestādes mīkstināt muitas kontroles, kas esot pie vainas, kādēļ zemestrīces skartā valsts nevarot saņemt starptautisko palīdzību. Atvestās lietas stāvot galvaspilsētas Katmandu lidostā un nekustot no vietas. Nepālas varas iestādes iepriekš medijiem paudušas, ka no ārienes nesaņem tik lielu palīdzību, arī finansiālo,  kā būtu nepieciešams.

Nepālai vajadzētu atteikties no miera laiku muitas kontroļu sistēmas un saprast, ka šī ir ārkārtas situācija, kurā jārīkojas ātri, sacījuši ANO pārstāvji. Viņi apgalvo, ka galvaspilsētas Katmandu lidostā stāv pamatīgs daudzums ar pirmās palīdzības lietām, kas steidzami nepieciešamas zemestrīcē izdzīvojušajiem cilvēkiem, taču tās nav iespējams likt lietā, jo to kavē stingrās muitas kontroles.

Mediji vēsta, ka Nepālas varas iestādes ir atcēlušas muitas nodokli brezentam un teltīm, taču Iekšlietu ministrija uzskata, ka visas pārējās lietas, kas nonākušas valstī, ir rūpīgi jāpārbauda. ANO humānās palīdzības aģentūras vadītāja Valērija Amosa vērsusies ar šo problēmu pie Nepālas premjerministra Sušila Koiralas.

Cilvēki, kuriem ir maz informācijas par to, kādēļ kavējas starptautiskā palīdzība, uzdod jautājumus. Jau iepriekš ziņots par vardarbīgiem nemieriem vairākās vietās, kuros cilvēki pauduši savu neapmierinātību ar vietējo varas iestāžu glābšanas darbiem.

Pēc jaunākajām ziņām bojā gājušo skaits jau pārsniedzis 7000 tūkstošus, ievainoto ir vairāk nekā 14 000. Par to, cik milzīgs ir bijis zemestrīces spēks liecina arī tas, ka bojā gājuši arī vairāk nekā 100 cilvēku kaimiņvalstīs – Indijā, Ķīnā un Bangaldešā.

Ziņo, ka sliktie laikapstākļi apgrūtina cilvēku evakuāciju no attālākajām vietām. Nepālas rīcībā joprojām esot tikai 20 helikopteru, lai gan jau pirms vairākām dienām valsts no starptautiskās sabiedrības lūdza papildu tehniku. Finanšu ministrs Rams Šarans Mahats arī kritizējis lietas, kādas citas pasaules valsts sūta: „ Mēs saņemam tunci un majonēzi. Kas tas ir un kāds no tā labums? Mums vajag graudus, sāli un cukuru,” tā sacījis ministrs.

Turpinās arī sagrauto māju attīrīšanas darbi, lēš, ka drupās atradīs vēl daudzus cilvēkus. Daudzviet, īpaši no galvaspilsētas attālākajās vietās, strādā brīvprātīgie, kuriem nav šim darbam piemērota ekipējuma.

Zemestrīcē pilnīgi vai daļēji sagrautas ir vairāk nekā 300 000 māju, un Nepālas valdībai jau tagad trūkst telšu, ko izdalīt bez pajumtes palikušajiem.

Joprojām nav arī precīzāku ziņu par tūkstoti Eiropas Savienības pilsoņu, kuri, iespējams, patlaban atrodas attālajās vietās, ar kurām ir grūti sazināties. Viņu personības iestādes neatklāj.

Šobrīd ir ziņas par 50 bojā gājušiem ārzemniekiem, no kuriem lielākā daļa ir bijuši alpīnisti.

Bet sešu alpīnistu grupa no Latvijas, kas bija devusies ekspedīcijā uz Himalaju kalniem, šorīt agri no rīta ar iekšējo avioreisu nokļuvusi Nepālas galvaspilsētā Katmandu, - liecina informācija portālā "Virsotne.lv". Nesagaidot evakuācijas helikopteru, kas joprojām veic zemestrīcē smagi cietušo cilvēku glābšanas darbus, pārlidojums veikts ar iekšējo avioreisu kopā ar visu ekipējumu. Šonakt Katmandu esot bijuši jūtami nelieli grūdieni, tāpēc nolemts līdz 6.maijā plānotajam izlidošanas reisam uz mājām doties ārpus pilsētas uz mazu lauku ciematu un pavadīt atlikušo laiku tur, uzturoties teltīs.

Jau vēstīts, ka 7,8 magnitūdu stiprā zemestrīce Nepālu piemeklēja pagājušajā nedēļas nogalē, kļūstot par vienu no pēdējo gadu postošākajām dabas katastrofām reģionā un pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti