Ņemcovs - sīvs Kremļa politikas kritiķis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Boriss Ņemcovs bija harismātiska personība Krievijas politikā. Reformu piekritējs un  nesaudzīgs Krievijas prezidenta Vladimira Putina kritiķis.

Boriss Ņemcovs

Dzimis 1959.gadā

1991.-1997.gadā bija pirmais Ņižņenovgorodas apgabala gubernators

1997.gadā kļuva par Enerģētikas ministru un bijis arī vicepremjers

1997.-1998.gadā bija Krievijas Federācijas Drošības padomes loceklis

1998.gadā izveidoja liberālu kustību „Jaunā Krievija”, kas vēlāk kļuva par vienu no partijas „Labējo spēku savienība” pamatiem

Sākot ar 1990.gadu vairakkārt tika ievēlēts Krievijas parlamentā, tostarp bijis arī Valsts Domes spīkera vietnieks

Pēc 2003.gada darbojies biznesā un bija Ukrainas prezidenta ārštata padomnieks

2008.gadā bija viens no demokrātiskas kustības „Solidaritāte” iniciatoriem

2012.gadā kļuva par partijas „Republikas partijas Krievija – Tautas brīvības partija” līdzpriekšsēdētājiem

 

Ņemcovs bija pazīstam kā vairāku korupcijas ziņojumu autors un Krievijas prezidenta Vladimira Putina kritiķis, kā arī viens no 2007.gada „Nepiekrītošo marša” un vēlāk protestu „Par godīgām vēlēšanām” organizētājiem.

 

Saasinoties notikumiem Ukrainā, Ņemcovs asi kritizējis Krievijas ārpolitiku. Bijis kongresa „Ukraina-Krievija: dialogs” dalībnieks. Pērn septembrī  viņš parakstīja prasību „pārtraukt agresīvo avantūru: izvest no Ukrainas teritorijas krievu spēkus un pārtraukt propagandu, materiālo un militāro atbalstu bruņotiem pašpasludinātās pārvaldes pārstāvjiem”.

Viens no spilgtākajiem opozicionāriem un liberālajiem Krievijas politiķiem savu karjeru sāka prezidenta Borisa Jeļcina laikā. Viņš bija Ņižņijnovgorodas apgabala gubernators un vēlāk Krievijas vicepremjers. Harismātisko un enerģisko Borisu Ņemcovu vienu brīdi pat uzskatīja par Jeļcina politisko mantinieku. Līdz ar Vladimira Putina nākšanu pie varas Ņemcovs kļuva par sīvu Kremļa kritiķi.

"Krievijas vara nāvīgi baidās no patiesības. Tā izmanto specdienestus politiskiem mērķiem un ar stekiem izklīdina nevainīgus cilvēkus. Tas ir kauna traips Krievijai," vēl 2007.gadā sacīja Ņemcovs.

Boriss Ņemcovs nodibināja vairākas opozīcijas partijas, taču tām nebiju ievērojamu panākumu parlamenta vēlēšanās. Pēdējos gados viņš rīkoja protesta akcijas Maskavā un bija apcietināts uz 15 diennaktīm. Lai apvienotu opozīcijas spēkus, pirms diviem gadiem kopā ar domubiedriem Ņemcovs izveidoja Krievijā lielāko opozīcijas partiju - Tautas brīvības partiju - un kļuva par tās līdzpriekšsēdētāju.

Vienlaikus 55 gadus vecais opozicionārs bija Jaroslavļas apgabala domes deputāts. Tomēr jau 2008. gadā Ņemcovs netaupīja asus vārdus Putinam. "Putins man atgādina tādu pusaudzi, kura uzvedība ir neprognozējama. Taču tas neizraisa cieņu. Tas var izraisīt bažas. Es kā daudzbērnu tēvs varētu teikt, ka man ir dēls – pārejas vecuma pusaudzis. Ko viņš izstrādās – velns viņu zina! Es visu ko varu sagaidīt. Teikt, ka es viņu par to ļoti cienu, būtu pārspīlējums. Teikt, ka es baidos, ka viņš kļūs par narkomānu, jā, es baidos, ka viņš kļūs par narkomānu. Putins uzvedas apmēram tāpat," sacīja Ņemcovs.

2008. gadā Ņemcovs Rīgā prezentēja savu grāmatu “Dumpinieka grēksūdze” par Kremļa aizkulisēm, par Putina valdības politiku, kas novedusi pie milzīgas korupcijas un preses brīvības ierobežojumiem Krievijā. "Putins grib valdīt kā Staļins, bet dzīvot kā Romans Abramovičs. Mēs šajā grāmatā uzrakstījām par briesmīgu korupciju. Krievijā vienmēr ir zaguši, bet tas, kas tagad notiek, ir vēl nebijis mērogs. Tas ir tāpēc, ka to atbalsta Putins un viņa tuvākie sekotāji," 2008. gadā teica Ņemcovs.

Kremļa ārpolitiku, kas pasaulē likusi domāt par Aukstā kara sākšanos, Ņemcovs raksturoja kā pilnīgu izgāšanos, jo attiecību saasināšanās ar Rietumiem Krievijai neko nav devusi.

“Latvijai nav jābaidās, ka Krievija kā krokodils atnāks un aprīs. Latvijai jātiek vaļā no mazvērtības kompleksa un beidzot jāapjēdz, ka kopā ar Eiropu Latvija ir desmit reizes spēcīgāka par Krieviju."  Tā Boriss Ņemcovs teica intervijā Latvijas Televīzijai.

„Vajag, lai režīmam būtu ienaidnieks un lai tas būtu vājš, jo ar šādu ienaidnieku neko nevar izdarīt. Neko. Bet ar Latviju neko nevar izdarīt. Es gribu, lai to saprastu, ka ar Latviju neko nevar izdarīt. Maksimālais, ko viņi var izdarīt, ir atslēgt Ventspili no trubas. Tas arī viss. Vairāk neko," viņš sacīja.
 
Ņemcovs neslēpa, ka pats labprāt kļūtu par Krievijas prezidentu. Viņš gan atzina, ka opozīcijai vēl ilgi neko neizdosies panākt, kamēr Kremļa pozīcijas stabili noturēs augstas naftas cenas. "Es jau vēl esmu arī Krievijas Vindsērfinga un kaitsērfinga federācijas viceprezidents," viņš reiz sacīja, uzreiz skaidrodams sava hobija jēgu: "Mums jau visa valsts tāda ekstrēma. Ja gribi cīnīties ar prettautisku režīmu, ir jābūt labā formā".

Ņemcovu nogalināja piektdienas vēlā vakarā Maskavas centrā, dažus simtus metrus no Kremļa. Viens vai vairāki šāvēji no garāmbraucoša auto politiķa mugurā raidīja četras lodes. Politiķis bija zināms kā ass Kremļa un Krievijas prezidenta Vladimira Putina kritiķis un svētdien Maskavā bija paredzēts tā saucamais antikrīzes gājiens, kurā tiktu pausta arī noraidoša attieksme pret karu Ukrainā.

Viena no Ņemcova līdzgaitniecēm Ksenija Sobčaka atzina, ka Ņemcovs tuvākajā laikā grasījās nākt klajā ar pierādījumiem par Krievijas armijas klātbūtni Ukrainā. Arī savā pēdējā intervijā radiostacijā "Eho Moskvi" Ņemcovs pauda, ka Krievijas armija atrodas Ukrainā un karš ar šīs valsts armiju ir tiešs cēlonis ekonomiskajai krīzei Krievijā.

Šoku par notikušo ir pauduši gan nogalinātā politiķa līdzgaitnieki, gan ārvalstu līderi. Starptautiskā sabiedrība nosoda Krievijas centienus apslāpēt demokrātiju valstī. Putins ir paudis, ka darīs visu iespējamo, lai slepkavas tiktu notverti. Tomēr daudzi atgādina, ka līdz šim nogalināto opozicionāru slepkavības nav atklātas. Vēl dažu citu opozicionāru nāves ir mīklainas. Toties ekspertiem ir dažādi viedokļi par to, kādu ietekmi Ņemcova slepkavība var atstāt uz Krievijas politiku. Taču tiek atzīts, ka nelabvēļu Ņemcovam Krievijā netrūka.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti