Ņemcova domubiedri aizvien pārliecināti par politiski motivētu slepkavību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Policija arvien izvirza vairākas Krievijas politiķa Borisa Ņemcova nogalināšanas versijas, taču viņa tuvākie cilvēki un atbalstītāji uzskata, ka slepkavības motīvi ir cieši saistīti ar Ņemcova politisko darbību un pretošanos prezidenta Vladimira Putina varai.

Versijas par to, kurš gribēja nogalināt Ņemcovu, kurš to paveica un kādi bijuši motīvi, arvien ir dažādas. Krievijas Izmeklēšanas komisija pavēstījusi, ka izskata vairākas - slepkavība kā provokācija politiskā stāvokļa destabilizēšanai valstī, iespējams, uzbrukuši islāma ekstrēmisti, jo Ņemcovs esot stingri iestājies pret teroraktu Parīzē un slaktiņu žurnāla "Charlie Hebdo" redakcijā, kā arī neesot izslēgts, ka uzbrukums saistīts ar notikumiem Ukrainā, jo starp abām naidīgajām pusēm esot ļoti radikāli personāži, kas nepakļaujoties nekādai varai.

Vairums Ņemcova atbalstītāju gan sliecas domāt, ka politiķa nogalināšana ir tieši saistīta ar viņa politisko darbību un ar ilgstošo prezidenta Vladimira Putina varas kritiku.

Medijos rodamas ziņas, ka policija nopratinājusi notikuma vienīgo aculiecinieci, kas esot 23 gadus vecā ukraiņu modele Anna Duricka, kuru ar Ņemcovu saistot jau vismaz četrus gadu ilgas attiecības. Ņemcova līdzgaitnieki uzskata, ka politiķa visai sarežģītā privātā dzīve arī būs viens no apstākļiem, kuru varētu izmantot, lai slēptu īsto iemeslu pēdas.

Ukrainas prezidents Petro Porošenko izteicies, ka Ņemcovs ir gatavojies atklāt svarīgus faktus par Krievijas bruņoto spēku klātbūtni Ukrainas teritorijā, tādēļ viņam neesot ne mazāko šaubu, ka šis ir bijis iemesls, kādēļ politiķis tieši tagad ir kļuvis īpaši neērts. Līdzīgu informāciju pauduši arī Ņemcova līdzgaitnieki.

Arī savā pēdējā intervijā raidorganizācijai „Eho Moskvi” Ņemcovs asi kritizēja Kremļa iejaukšanos Ukrainā un apgalvoja, ka karavīru klātbūtne Ukrainas teritorijā ir faktiski pierādāma.

Daudzi tagad vaicā, vai un kā Ņemcova nogalināšana ietekmēs sabiedrības domu pret pastāvošo varu un vai notikušais var attīstīt tālākus  protestus.

Analītiķi norāda, ka prezidenta Putina arvien augošais diktāts ir radījis tādus apstākļus, kuros ikvienu kritiķi ieskaita valsts nodevējos un aizvien drošākas saknes dzen radikāls nacionālisms.

55 gadus veco Ņemcovu ar vairākiem šāvieniem nogalināja piektdienas vakarā uz tilta netālu no Kremļa sienām. To paveica joprojām nezināmi uzbrucēji, kuri nozieguma vietu ir pametuši baltā automašīnā bez numura zīmes. Zinātāji norāda, ka vieta, kurā pastrādāts noziegums, ir visai atklāta, un to uzrauga arī pie Kremļa esošās novērošanas kameras. Interneta sociālajos tīmekļos jau izplatījušies arī video uzņēmumi, kur redzams balts auto, pametam Kremļa teritoriju, taču nav apstiprinājuma, ka tas būtu saistīts ar noziegumu.

Publiskots arī video, kurā var redzēt slepkavības brīdi ampēram pusstundu pirms pusnakts. Pašu uzbrukumu aizsedz ielu tīrītāja mašīna, taču redzams, ka pēc tam uz braucamās daļas izskrien cilvēks un iesēžas piebraukušajā auto, kas strauji aizbrauc. Līdz ar to izplēn sākotnējā versija, ka uz Ņemcovu šauts no garāmbraucoša auto.

Maskaviešiem par Ņemcovu  un viņa slepkavību gan ir dažāds viedoklis. "Tas darīts, lai kaitētu Krievijai. Tāds ir mans viedoklis. Līdzīgi kā notika Serbijā. Tā rīkojas, lai cilvēki saceltos pret valdību un iegrūstu Krieviju liesmās. Bet es esmu pret to," saka Aleksandrs Martijanovs.

"Es domāju, ka tie labie vārdi, ko par viņu varēja dzirdēt vakar, nozīmē, ka daudzi maskavieši arī tā domā un šodien viņi piemin Ņemcovu arī sēru maršā," teic Aleksandrs Makarovs.

Ņemcova bēres ir paredzētas otrdien un viņu apbedīs Trojekurovas kapsētā Maskavā. Prezidents Putins, kā norādījuši viņa pārstāvji, vēl nav apstiprinājis savu piedalīšanos.

Ņemcovu nogalināja piektdienas vēlā vakarā Maskavas centrā, dažus simtus metrus no Kremļa. Viens vai vairāki šāvēji no garāmbraucoša auto politiķa mugurā raidīja četras lodes. Politiķis bija zināms kā ass Kremļa un Krievijas prezidenta Vladimira Putina kritiķis un svētdien Maskavā bija paredzēts tā saucamais antikrīzes gājiens, kurā tiktu pausta arī noraidoša attieksme pret karu Ukrainā.

Viena no Ņemcova līdzgaitniecēm Ksenija Sobčaka atzina, ka Ņemcovs tuvākajā laikā grasījās nākt klajā ar pierādījumiem par Krievijas armijas klātbūtni Ukrainā. Arī savā pēdējā intervijā radiostacijā "Eho Moskvi" Ņemcovs pauda, ka Krievijas armija atrodas Ukrainā un karš ar šīs valsts armiju ir tiešs cēlonis ekonomiskajai krīzei Krievijā.

Šoku par notikušo ir pauduši gan nogalinātā politiķa līdzgaitnieki, gan ārvalstu līderi. Starptautiskā sabiedrība nosoda Krievijas centienus apslāpēt demokrātiju valstī. Putins ir paudis, ka darīs visu iespējamo, lai slepkavas tiktu notverti. Tomēr daudzi atgādina, ka līdz šim nogalināto opozicionāru slepkavības nav atklātas. Vēl dažu citu opozicionāru nāves ir mīklainas. Toties ekspertiem ir dažādi viedokļi par to, kādu ietekmi Ņemcova slepkavība var atstāt uz Krievijas politiku. Taču tiek atzīts, ka nelabvēļu Ņemcovam Krievijā netrūka.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti