Burkinafaso militāristi pārņem kontroli un ievieš komandantstundu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Militārpersonas Rietumāfrikas valstī Burkinafaso ir pārņēmušas kontroli valstī, ieviešot komandantstundu. Šāds lēmums pieņemts pēc vardarbīgām protesta akcijām, kas vērstas pret prezidenta vēlmi atkārtoti kandidēt uz amatu pat pēc 27 pie varas pavadītiem gadiem. Rietumvalstis aicinājušas Burkinafaso līderus darīt visu iespējamo, lai izvairītos no turpmākas vardarbības.

Vardarbīgajās sadursmēs Burkinafaso galvaspilsētas Vagadugu ielās ceturtdien dzīvību zaudējuši gandrīz 30 un ievainojumus guvuši aptuveni 100 cilvēki, desmitiem tūkstošiem cilvēku protestējot pret valdības plāniem veikt izmaiņas konstitūcijā, kas ļautu pašreizējam prezidentam turpināt savu valdīšanu. Pēc citiem datiem, bojā gājušo skaits ir daudz mazāks un nepārsniedz četrus. Par spīti armijas un policijas klātbūtnei protestētāji uzbruka parlamentam, to aizdedzinot, kā arī nacionālajai televīzijai, biroju ēkām un automašīnām.

Pēc šīm sadursmēm armijas vadība bija paziņojusi, ka tā pārņem varu valstī, solot atjaunot konstitucionālo kārtību valstī 12 mēnešu laikā. Tika ieviesta komandantstunda nakts laikā un paziņots par prezidenta Kompaores valdības un nacionālās asamblejas atlaišanu, kā arī pārejas valdības  izveidi, kas turpmāk pārvaldīs valsti. Kā paziņojuši opozīcijas pārstāvji, šis ir uzskatāms par īstu militāru apvērsumu.

Pēc dažām stundām pats valsts prezidents Blaise Kampaore  izsludināja valstī ārkārtas stāvokli, taču vēl dažas stundas vēlāk pats to atsauca. Viņš paziņojis, ka ir sadzirdējis protestētāju vēstījumu, taču no amata atkāpties viņš negrasās. Prezidents norādījis, ka ir atvērts sarunām par pārejas periodu, pēc kura būtu iespējams varu nodot demokrātiski ievēlētam prezidentam.

Kā norāda aģentūra "France Presse", piektdien tā arī īsti nav skaidrs, kas pašlaik vada valsti - militārpersonas vai prezidents, kura atrašanās vieta nav zināma. Viens no opozīcijas līderiem Benevende Sankara paziņojis, ka valsts prezidents kārtējo reizi cenšoties apmānīt iedzīvotājus un izeja ir tikai viena - ir nepieciešama prezidenta atkāpšanās un šis jautājums neesot apspriežams.

Notiekošajam uzmanīgi seko arī ārvalstīs. ASV, kurām Burkinafaso ir svarīgs sabiedrotais cīņā ar grupējumu „Al Qaeda” Āfrikas vidienē, norāda, ka prezidenta lēmums veidot nacionālās vienotības valdību un nodot varu demokrātiski ievēlētam pēctecim ir vērtējams atzinīgi.

ASV Valsts departamentā arī pausta cerība, ka Burkinafaso izdosies izvairīties no vardarbības un nākamajā gadā sarīkot demokrātiskas vēlēšanas. Aicinājumu pārtraukt vardarbību izteikusi arī Eiropas Savienība, savukārt ANO ģenerālsekretārs Bans Kimūns nosūtījis uz Burkinafaso īpašo sūtni, kuram būs jāpalīdz stabilizēt situāciju valstī. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti