Merkele: Briti pārāk daudz sagaida no «Brexit» iznākuma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Kad Lielbritānija pametīs Eiropas Savienību (ES), tā nesaglabās tās pašas privilēģijas, kas ir bloka dalībvalstīm. Tā, uzstājoties Vācijas parlamentā ceturtdien, 27.aprīlī paziņoja kanclere Angela Merkele. Vienoties par turpmākajām attiecībām būs iespējams tikai tad, kad tiks atrisināts “Brexit” jautājums.

Merkele norādīja, ka valstij ir jāveido konstruktīvs dialogs ar bloku un tajā nav vietas ilūzijām.

“Ir skaidrs, ka trešajai valstij jeb ārpus savienības esošai valstij, par ko drīz kļūs Lielbritānija, nevar būt un nebūs labāka pozīcija kā dalībvalstīm. Visas 27 valstis un institūcijas tam piekrīt. Man tas ir jāpaskaidro, jo man ir sajūta, ka daudziem Lielbritānijā vēl ir tāda ilūzija. Bet tā ir laika izniekošana,” pauda Merkele.

Daudzi norāda, ka Londona grib, lai vilki būtu paēduši un aitas paliktu dzīvas. Proti, viņi varētu saglabāt ekonomiskās priekšrocības, ko sniedz tirdzniecība ar Eiropas Savienības valstīm, bet atteikties no pienākumiem, kas ir saistīti ar dalību blokā. Gan Merkele, gan citu valstu vadītāji vairākkārt ir brīdinājuši, ka nekas tāds nav iespējams.

Proti, valstis, kas atrodas ārpus bloka nevar būt tikpat priviliģētā stāvoklī, kā tās, kas atrodas ES sastāvā. Citādi tas mudinātu populistu kustības citviet aģitēt arī par savas valsts izstāšanos no bloka.

Šonedēļ pēc 27 valstu ārlietu ministru sanāksmes galvenais Eiropas Komisijas “Brexit” sarunu vadītājs Mišels Barnjē bija lakonisks: “Svarīgākais ir, ka mēs esam vienoti. Mums ir skaidra nostāja. Un mēs esam gatavi.”

Eiropas Savienība uzstāj uz tā dēvētās divu pakāpju pieejas. Proti, vispirms tiks runāts par šķiršanās nosacījumiem un tikai tad par to, kādas būs attiecības turpmāk. Paredzams, ka viens no sarežģītākajiem diskusiju punktiem būs summa, ko Lielbritānijai nāksies samaksāt ES kopējā budžetā jau pēc izstāšanās. Šobrīd tiek runāts par aptuveni 60 miljardiem eiro, kas sevī ietver dažādas saistības, ko Apvienotā Karaliste jau ir uzņēmusies. Tomēr Londonai šis skaitlis liekas pārāk liels.

Kopš pērn jūlijā Lielbritānija nobalsoja par izstāšanos no ES, sabiedriskās domas aptauja pirmo reizi liecina, ka vairums britu tagad uzskata, ka tā bija nepareizā izvēle. Valstij ir doti divi gadi, lai pabeigtu izstāšanās procesu, bet britu politiķi tagad ir pārņemti ar jūnijā gaidāmajām pirmstermiņa parlamenta vēlēšanām.

Sestdien, 29.aprīlī, gaidāma arī ārkārtas Eiropadome Briselē, kurā dalībvalstu līderi - bez Lielbritānijas -  apspriedīs nostādnes gaidāmajās "Brexit" sarunās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti