Labrīt

Zinātnieku naktī Papē varēs vērot putnu migrāciju

Labrīt

Laikraksta "Auseklis" redaktore Regīna Tamane par mazo pašvaldību sēžu protokoliem

Medikamentu viltošana ES dalībvalstu ekonomikai rada ievērojamus zaudējumus

Medikamentu viltošana ES valstīs rada ievērojamus zaudējumus - līdz 10 miljardiem eiro gadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Medikamentu viltošana Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu ekonomikai rada ievērojamus zaudējumus, un zāļu viltošana kļuvusi par arvien izplatītāku problēmu. Tā secinājuši Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja pētnieki. Viltoto zāļu klātesamība tirgū rada aptuveni desmit miljardus eiro lielus zaudējumus gadā, tostarp Latvijā tie ir desmit miljoni eiro, skaidro Patentu valdē.

Zāļu viltošana Eiropas Savienības valstīs rada ievērojamus materiālos zaudējumus, vēstī jaunais Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja pētījums par viltotu medikamentu ietekmi uz dalībvalstu ekonomiku. Legālā industrija viltotās produkcijas dēļ ik gadu zaudē ievērojamas naudas summa, stāsta Patentu valdes pārstāve Santa Lozda:

''Ja mēs runājam par konkrētiem skaitļiem, tad viltotās produkcijas klātesamības dēļ Eiropas Savienības tirgū katru gadu tiek zaudēti desmit miljardi eiro. Tas atbilst 4,4% visa tirdzniecības apjoma farmācijas sektorā. Ievērojami zaudējumi ir arī darbavietu skaitā, un ļoti daudz kas netiek līdzi valdību ieņēmumu budžetiem.''

Nelegālais rūpals attīstīts tiktāl, ka tagad vilto gan oriģinālzāles, pretsāpju tabletes un pat pretvēža medikamentus, gan patentbrīvos medikamentus, tā sauktos ģenēriķus.

Apjomi ir iespaidīgi, taču shēmas jeb zāļu realizācijas ķēdes pētījumā gan nav atspoguļotas. Latvijā par zāļu uzraudzību atbild Veselības inspekcija, kas nelegālo zāļu izplatību skaidro ar to, ka tagad medikamentus var pasūtīt arī internetā un ne vienmēr tos piedāvā licencēti ražotāji vai izplatītāji.

''Šajā gadījumā, manuprāt, ir jāuzņemas atbildība pašiem pacientiem un iedzīvotājiem. Lai risinātu šo radušos problēmu, ir jāizglīto sabiedrība, ka, iegādājoties zāles nelicencētās tiešsaistes aptiekās vai interneta portālos, vai no privātajiem sludinājumiem, cilvēki paši sev rada risku iegādāties viltotas, nekvalitatīvas vai apšaubāmas izcelsmes zāles,'' saka inspekcijas Zāļu uzraudzības un kontroles nodaļas vadītājs Rihards Burmistris.

Arī Eiropas Savienības kopīgajā pētījumā norādīts - iegādājoties nepārbaudītas izcelsmes medikamentus, iespējams kaitēt ne tikai pacienta veselībai, bet arī dzīvībai. Tomēr kopumā, lai gan arī Latvijā nelegālajā tirgū apgrozās ievērojami līdzekļi - aptuveni desmit miljoni eiro gadā -, uz citu valstu fona naudas izteiksmē tas ir salīdzinoši maz. Tā, piemēram, Francijā viltošanas rezultātā nozare ik gadu zaudē aptuveni miljardu eiro, līdzīgi Spānijā un Vācijā, kas, protams, saistīts arī ar farmācijas nozares ražošanas apjomu atšķirībām šajās valstīs un Latvijā. Viltotā piedāvājuma dēļ zaudē ne vien zāļu ražotāji, bet arī valsts budžets un iedzīvotāji kā potenciālie nodarbinātie. Skaidro Lozda no Patentu valdes:

''Tas ir saistīts ar to, ka ražotāji viltojumu pārpildītā tirgū pārdod mazāk preču, un tas savukārt neļauj nodarbināt lielāku darbinieku skaitu. Rezultātā ražotāji iepērk mazāk preču un pakalpojumu no piegādātājiem, un tas rada sava veida domino efektu arī citās ekonomikas nozarēs.''

Pētnieki lēš, ka nelegālais tirgus un izplatība internetā atņem darbu vairākiem tūkstošiem cilvēku, kas maksātu gan iedzīvotāju ienākuma nodokli, gan sociālās iemaksas, atgādina Patentu valdē. Veselības inspekcija neatminas gadījumu, kad tai būtu izdevies izņemt no tirgus nelegālas zāles, jo tā uzraugot vien aptiekas. Tāpēc arī jāatgādina - drošas un efektīvas zāles iespējams iegādāties tikai licencētās aptiekās vai to oficiālās mājaslapās internetā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti