Panorāma

Smagos noziegumos vaino trīs muitniekus

Panorāma

Arī trešajai Munkevica tiesnesei disciplinārlieta

Maskavā atvadās no Borisa Ņemcova

Maskavā atvadījušies no nogalinātā opozicionāra Ņemcova

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Maskavā otrdien noslēgusies atvadu ceremonija no piektdien nogalinātā Krievijas opozīcijas politiķa Borisa Ņemcova, un vēlāk viņa zārks guldīts zemē. Ņemcovs tika nošauts piektdien pārsimt metru attālumā no Kremļa. 

 

Saharova centrā, kur notiks atvadīšanās no Ņemcova, jau ieradās nogalinātā politiķa ģimene. Cilvēki vēl nenāk, bet ir liela mediju uzmanība un daudz drošības dienestu pārstāvju, ierobežotas ielas ap Saharova centru, no notikuma vietas LTV „Rīta Panorāmai” stāstīja LTV korespondente Olga Dragiļeva.

Pie Saharova centra novietots arī policijas transports potenciālo aizturēto nogādāšanai iecirkņos, kas norāda, ka sagaidāms daudz cilvēku, jo šādi transportlīdzekļi pavada jebkurus lielus pasākumus Maskavā.

Dragiļeva atzina, ka ir grūti prognozēt, cik cilvēku varētu piedalīties Ņemcova bērēs, arī Krievijas mediji šādas prognozes neizsaka. Ņemcovs bija iecienīts opozīcijas pārstāvis, un arī tie, kas nebija viņa politikas piekritēji, sašutuši par slepkavību; viņš bija vēsturiska personība, tāpēc no viņa varētu atvadīties daudz cilvēku.

 

 

Tikmēr skumjo pasākumu apēnojuši varas iestāžu demarši, atsakoties ielaist valstī vairākus Eiropas valstu politiķus, kas vēlējās atvadīties no Ņemcova. Jau vēstīts, ka iebraukšana atteikta Eiropas parlamenta deputātei no Latvijas Sandrai Kalnietei. Vīza netika izsniegta arī Polijas parlamenta augšpalātas senāta spīkeram Bogdanam Borusevičam.    Polijā to skaidro kā atmaksu par faktu, ka pret Krievijas parlamenta augšpalātas spīkeri Valentīnu Matvijenko ir noteiktas  Eiropas Savienības sankcijas.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins pats Ņemcova bērēs nepiedalīsies, deleģējot pārstāvi – prezidenta pārstāvi Valsts domē Gariju Minhu, vēstīja „Interfax”. Arī Krievijas premjers Dmitrijs Medvedevs neplāno piedalīties bēru ceremonijā. Nav plānota arī Federācijas padomes pārstāvju un Valsts domes priekšsēdētāja Sergeja Nariškina dalība atvadīšanās ceremonijā, ziņo Krievijas masu mediji.

Atvadu ceremonija sākusies. Jau ieradušies daudzi cilvēku, ir arī simtiem kameru, rindā jau gaida vairāki simti cilvēku, bet parastos  maskaviešus vēl nelaiž iekšā, ieradušies politiķi, žurnālisti.

Šajā ceremonijā mēģina izvairīties no jebkādiem politiskiem saukļiem un plakātiem, ceremonijas rīkotāji vēlas to atbrīvot no jebkādas politikas, no Maskavas ziņoja LTV korespondente Olga Dragiļeva.

Noskaņojums ir drūms, cilvēki pūlī apspriež nozieguma versijas.

Olga Dragiļeva telefonsarunā ar Latvijas Radio no Maskavas
00:00 / 03:07
Lejuplādēt

In Memoriam: Boriss Ņemcovs - no potenciālā prezidenta līdz opozicionāram



Gāzes importētājkompānijas “Itera Latvija” prezidents un hokeja kluba „Rīgas Dinamo” padomes priekšsēdētājs Juris Savickis intervijā LTV „Rīta Panorāma” pauda, ka tādas lietas kā Ņemcova slepkavība notiek visā pasaulē. Viņš atgādināja par februārī notikušo islāmistu teroristu uzbrukumiem Parīzē un pauda, ka Ņemcova nāve, protams, ir traģēdija, taču tas nav kaut kas tāds, kas nenotiku citās valstīs. 


„Mums atņēma Borisu Ņemcovu, nelietīgi atņēma. Ņemcovs iegāja vēsturē kā reformators un cīnītājs. Viņš bija opozīcijas līderis, kļuva par ienaidnieku daudziem, jo runāja patiesību,” atvadoties sacīja Mihails Kasjanovs.

Raidsabiedrība BBC vēsta, ka Ņemcova pēdējo gadu tuvākais līdzgaitnieks  Iļja Jašins ar grūtībām valdīja asaras. Ņemcovs samaksājis ar savu dzīvību par saviem ideāliem, viņš aizgājis ka varonis, paudis Jašins.

Viņš paliks ar mums, mēs pabeigsim viņa iesākto lietu un izdarīsim tā, lai Krievija kļūtu par tādu valsti, ar kuru viņš varētu lepoties, sacīja Jašnis. 

Pēc BBC aplēsēm atvadīties no Ņemcova otrdienas rītā jau ieradušies vismaz 2000 cilvēku.

BBC vēsta, ka atvadīties no Ņemcova ieradās arī bijušais Lielbritānijas premjers Džons Meidžors. Viņš aicināja nodrošināt caurspīdīgu nozieguma izmeklēšanu.

„Es esmu vairākas reizes ticies ar viņu. Šī ir mana skumjākā vizīte Maskavā,” sacīja Meidžors.

Rīgas mērs Nils Ušakovs („Saskaņa”), kuru došanos uz Ņemcova bērēm vērtēja pretrunīgi, jo viņa vadītajai partijai ir sadarbības līgums ar Krievijas valdošo partiju „Vienotā Krievija”, intervijā Krievijas neatkarīgajam televīzijas kanālam „Doždj” pauda, ka šobrīd svarīgākais ir  caurspīdīga un rezultatīva slepkavības izmeklēšana.

Lūgts komentēt, ko viņam nozīmēja Ņemcova politiskā darbība, Ušakovs sacīja, ka, viņaprāt, jebkuras valsts stabilitāte un spēks atkarīgi no tā, cik spēcīga ir opozīcija. Var diskutēt par katra politiķa darbību, dažādi vērtēt, taču, ja nav opozīcijas, valstij tas ir slikti, un Ņemcovs bija spēcīgs opozīcijas līderis, kas darīja valsti spēcīgāku, pauda Ušakovs. 

Eiropas Savienības (ES) vēstnieks Krievijā Vīgauds Ušacks telekanāla "Doždj" pārraidītajā uzrunā atvadu ceremonijā sacīja, ka „šodien mēs atvadāmies no spilgta politiķa un Krievijas patriota, ES drauga, kura slepkavība satricināja mūs visus". 

Taisnība, par kuru viņš cīnījās, ne vienmēr bija ērta, bet viņš to aizstāvēja kaismīgi, ticot, ka bez tās nav nākotnes. Viņa pārliecība, principialitāte, drosme iedvesmoja un deva cerību, sacīja ES vēstnieks.

Ņemcovs iemiesoja tās vērtības, kuras mēs atbalstām, ticību demokrātijai un ticību pilsoniskās sabiedrības spēkam, sacīja Ušacks.  

Ukrainas prezidents Petro Porošenko pēc nāves piešķīra Ņemcovam Ukrainas Brīvības ordeni, liecina informācija prezidenta ieraksts sociālajā tīklā „Facebook”.

„Par mūsu un jūsu brīvību” – tāda vienmēr bija  Ņemcova devīze. Tāpēc nolēmu apbalvot viņu ar Brīvības ordeni.  

Porošenko atzīmējis, ka Ņemcovs uz visiem laikiem paliks Krievijas patriots un Ukrainas draugs, „ar savu dzīvi viņš pierādīja, ka šīs lietas var apvienot – svarīgi tikai gribēt”.

 

Brīvības ordenis ir augstākais Ukrainas apbalvojums, kuru var piešķirt ārzemniekiem.  

Televīzijas kanāla „Doždj” korespondents Pavels Lobkovs ziņoja, ka atvadīties no Ņemcova atnākuši vairāki tūkstoši cilvēki.

Ņemcova līdzgaitnieks Iļja Jašins telekanālam pastāstīja, ka Ņemcovs strādāja pie ziņojuma „Putins – karš”, apkopoja ziņas par krievu militāro spēku dalību Austrumukrainā, apmeklēja bojāgājušo radiniekus. Uzreiz pēc Ņemcova slepkavības izmeklēšanas komiteja veica kratīšanu Ņemcova dzīves vietā un birojā, nav zināms, vai pie dokumentiem varēs piekļūt un vai tie saglabāti. Taču Jašins pauda cerību, ka izdosies atjaunot kontaktus un sazināties ar cilvēkiem, ar kuriem ticies Ņemcovs, un pabeigt šo darbu.

Uz bērēm ieradās uzņēmuma "Rosnano" valdes priekšsēdētājs Anatolijs Čubaiss, ar kuru Ņemcovs strādāja kopā Krievijas valdībā un vēlāk Labējo spēku savienībā.

Krievijas prezidenta Vladimira Putina pārstāvis Garijs Minhs, kuru valsts vadītājs deleģēja apmeklēt atvadu ceremoniju, pasākumā pauda, ka „šis ir neatsverams  zaudējums, Boriss Ņemcovs bija ļoti drosmīgas un patiess cilvēks”.

Arī ap pusdienlaiku vairāki tūkstoši cilvēki Maskavā stindzinošā vējā gaida rindā uz ielas, lai atvadītos no Ņemcova, noliktu ziedus un svecītes. Rinda stiepjas kilometru garumā, cilvēki jutuši nepieciešamību apliecināt savas jūtas vai savu noskaņojumu, vai ideoloģiju ar ierašanos ceremonijā, no Maskavas ziņoja LTV korespondente Olga Dragiļeva.

Atvadīties atnākuši cilvēki no dažādiem sabiedrības slāņiem, jaunieši un vecākā gadagājuma cilvēki, turīgie un nabadzīgākie.

Sapulcējušies cilvēki pārsvarā spriež par politiku, spriež, vai vainīgie būs atrasti, spriež, ka trupināsies valsts politiskā dzīve - vai Ņemcova slepkavība kļūs par pagrieziena punktu, vai aktivizēs opozīciju vai tieši otrādi – iebiedēs. Par to vienota viedokļa nav, bet tie, kas atnākuši, ir cilvēki, kas ir opozīcijā un neatbalsta esošo varas politiku.

Daudzi atnākuši arī ar Ukrainas karoga krāsu lentītēm, runā arī par Ukrainu, sakot, ka Ņemcovs bija pret Krimas aneksiju, atbalstīja mieru vienotajā Ukrainā. 

Olga Dragiļeva: Atvadīties no Ņemcova ierodas tūkstošiem cilvēku
00:00 / 05:17
Lejuplādēt

Ceremoniju apmeklēja arī Krievijas liberālās opozīcijas partijas "Jabloko" dibinātājs Grigorijs Javļinskis, kura vadīta partija bija viens no vadošajiem liberālās opozīcijas spēkiem līdz 2003.gadam, kad tā vairs nespēja iekļūt valsts parlamentā.

Pēcpusdienā pēc tuvinieku lūguma ir noslēgusies atvadu ceremonija. Atvadīties no Ņemcova visi gribētāji nepaspēja. Arī brīdī, kad ceremonija beidzās, rinda vēl stiepās kilometra garumā. Daži no klātesošajiem sākuši skandēt, lai ceremoniju pagarinātu un ļautu atvadīties no Ņemcova visiem, kas atnākuši, taču rīkotāji norādījuši – tuvinieki un ģimene ir ļoti nogurusi. Tad cilvēku sākuši nodot ziedus no rokas rokā līdz ieejas Saharova centrā, ziņoja BBC.

 

Ņemcova zārku no Saharova centra iznesa, pūlim skandējot „Varoņi nemirst”. Vēlāk, cilvēkiem  izklīstot, skanēja saukļi "Krievija bez Putina”, „Nost ar čekistu varu”.

 

 

Kapsēta sākušās bēres, un arī tur ir daudz cilvēku.

 

 

Kapsēta, kur tiek glabāts Ņemcovs, atrodas samērā attālā Maskavas rajonā, un arī pati kapavieta ir diezgan patālā vietā, kur lielākoties apbedītas militārpersonas, ziņo telekanāls „Doždj”.

Foto: instagram/beroeva

Ņemcova zārks guldīts zemē un kaps aizbērts, kā arī uzstādīts krusts uz tā. Cilvēki, kuri piedalījās opozicionāra bērēs, noklāj ar ziediem viņa kapavietu.

LTV žurnāliste Olga Dragiļeva no Maskavas
00:00 / 05:56
Lejuplādēt

Kā no Maskavas Latvijas Radio raidījumam „Pēcpusdiena” pastāstīja LTV žurnāliste Olga Dragiļeva, otrdien vispirms notika publiskā atvadīšanās no Ņemcova Maskavas Saharova centrā, kur varēja ierasties visi, kas vēlējās. Tā ilga no plkst.10 līdz 14, un cilvēki varēja atvadīties, nolikt ziedus un sveces. Aizvien gan nav precīzi skaidrs, cik cilvēku bija ieradušies.

Tajā laikā skanēja arī runas, kurās veltīts daudz labu vārdu politiķim,  uzsvērts viņa rietumnieciskums, arī viņa kritika par Krievijas agresiju Ukrainā. Maskavieši nesa ziedus un lentītes arī Ukrainas karogu krāsās. Opozīcijas pārstāvji minēja, ka neskatoties uz to, ka Ņemcova kā opozīcijas līdera vairs nav, viņi tomēr nedrīkst piekāpties savos uzskatos un viņi turpinās strādāt.

LTV žurnālistes uzrunātie opozīcijas pārstāvji neatzīst, ka bez Ņemcova būs ļoti grūti, bet drīzāk runā par viņa darbu turpināšanu. Tai pašā laikā šobrīd par redzamāko opozicionāru tomēr tiek atzīts Aleksejs Navaļnijs.

Ap plkst.14 Ņemcova zārku aizveda uz kapsētu, kur guldīja viņu zemē. No opozicionāra nāca atvadīties daudz pazīstamu cilvēku, arī feministiskās Krievijas pankroka mūzikas grupas „Pussy Riot” dalībnieces.

 

Politoloģe Ilga Kreituse par atvadām no Borisa Ņemcova
00:00 / 05:30
Lejuplādēt

Lielo cilvēku plūsmu, kas Maskavā vēlējās atvadīties no opozīcijas politiķa, nevajadzētu saistīt ar to, ka cilvēki būtu nostājušies pret Krievijas varas rīcību, uzsver Latvijas politoloģe Ilga Kreituse.

Viņa saka, ka Krievijai vienmēr esot bijis vajadzīgs vadonis. Un tanī pat laikā vienmēr bijuši brīvdomātāji, kuriem ir savi atbalstītāji.

Savukārt lielā cilvēku plūsma uz atvadām no Ņemcova drīzāk saistīta ar kopējo cilvēku noskaņojumu, jo notikusi traģēdijas – šauts pilsētas centrā. „Tas ir brīdis, kad nāve saliedē cilvēkus, bet jautājums – uz cik ilgu laiku un ar kādām sekām,” saka Kreituse.

Tāpat arī, vērojot pasaules līderu izteikumus, politoloģe secina - diez vai kāds no viņiem domā, ka šī slepkavība sagraus valdošo varu.

Šī diena ir arī pārbaudījums Krievijas opozīcijai – vai tā spēs atrast kopsaucējus, nevis strīdēties, bet pierādīt, ka tā ir reāla opozīcija.

„Tas ir zināms eksāmens Ņemcova līdzgaitniekiem, un caur notikušo dabūt vairāk atbalstītāju,” saka politoloģe.

Kreituse gan kritizē Latvijas augstās amatpersonas, jo saskata zināmu nekonsekvenci. Latvija Ņemcova bērēs ir visvājāk pārstāvētā Baltijas valsts. Piemēram, Lietuvu šodien pārstāv daudz augstākā līmeņa amatpersonas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti