Dienas notikumu apskats

Pētījums: Latvijā stiprākie Krievijas ieroči ir gāze un nepilsoņi

Dienas notikumu apskats

Turpmāk par mediju uzraugiem varēs kļūt tikai ar pielaidi valsts noslēpumam

Krievijas ārpolitikas koncepcija – sadarbība ar Āziju un brīdinājumi rietumvalstīm

Krievijas ārpolitikas koncepcija – sadarbība ar Āziju un brīdinājumi rietumvalstīm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdien, 1.decembrī, apstiprinājis Krievijas jauno ārpolitikas koncepciju. Vēlme sadarboties ar Āzijas lielvalstīm, brīdinājumi Rietumiem neizdarīt militāru vai politisku spiedienu uz Maskavu, kā arī aicinājumi Rietumiem kopīgi cīnīties pret starptautisko terorismu. Tie ir tikai daži jaunajā koncepcijā iekļautajiem punktiem. 

Iepriekšējā Krievijas ārpolitikas koncepcija tika pieņemta 2013.gada sākumā, un kopš tā laika Krievijas aktivitātes pasaulē ir izraisījušas ne mazumu asas kritikas un nosodījuma. Galvenokārt, protams, Krimas okupācijas dēļ, kā arī savas līdzdalības Sīrijas karā dēļ. Rietumu ieviesto ekonomisko sankciju dēļ Krievija ir bijusi spiesta pārskatīt savas ārpolitikas prioritātes, kas tagad iekļautas jaunajā ārpolitikas koncepcijā.

Lai arī sadarbība ar Eirāzijas Ekonomiskās savienības un NVS valstīm arī turpmāk būs Krievijas galvenā prioritāte, nākotnē lielāka uzmanība tiks pievērsta arī tādām valstīm kā Ķīna, Indija un Japāna.

Ceturtdien savā uzrunā Federālajai sapulcei Krievijas prezidents Vladimirs Putins norādīja, ka sadarbībai ar Klusā okeāna reģiona valstīm ir milzīgs potenciāls, kurš noteikti atbilst Krievijas nacionālajām interesēm. Īpaši tas esot svarīgi laikā, kad pret Krieviju tiekot pastiprināts spiediens, liekot lietā mītus par Krievijas agresiju un pat vēršoties pret krievu paralimpiešiem.

“Pasūtītas informatīvās kampaņas, izdomājumi, kompromitējoši materiāli un dažādu mentoru pamācības jau visiem sen ir apnikušas. Ja vajadzēs, mēs paši pamācīsim, ko vajadzēs. Taču mēs apzināmies savu atbildību, un patiešām esam gatavi līdzdarboties pasaules un reģionālo problēmu risināšanā. Protams, tikai tur, kur mūsu līdzdalība ir pieprasīta un vajadzīga,” klāstīja Putins.

“Mēs nevēlamies ne ar vienu cīnīties, jo tas nav nepieciešams ne mums, ne mūsu partneriem, ne starptautiskajai sabiedrībai. Atšķirībā no dažiem ārvalstu kolēģiem, kuri Krievijā saskata ienaidnieku, mēs nemeklējam un nekad neesam meklējuši ienaidniekus. Mums ir vajadzīgi draugi. Bet mēs nepieļausim mūsu interešu apspiešanu vai to ļaunprātīgu izmantošanu,” pauda Krievijas prezidents.

“Mēs patstāvīgi lemsim par savu likteni, celsim savu tagadni un nākotni bez svešiem padomiem un nelūgtiem ieteikumiem,” viņš uzsvēra.

“Mēs rēķināmies ar būtisku progress attiecībās ar mūsu austrumu kaimiņu Japānu. Mēs atzinīgi vērtējam tās mēģinājumus attīstīt ekonomiskos sakarus ar Krieviju, uzsākt kopīgu projektus un programmas,” sacīja Putins. 

Nevienam nav noslēpums, ka pēdējo gadu laikā īpaši ir pasliktinājušās Krievijas attiecības ar ASV, un arvien lielāks skaits ekspertu jau min jauna aukstā kara iestāšanos starp abām valstīm. Arī ASV nenoliedzami jaunajā ārpolitikas koncepcijā atvēlēta ievērojama loma.

Dokumentā norādīts, ka Krievija nepieļaus mēģinājumus no ASV puses izdarīt uz to spiedienu un saglabās tiesības reaģēt uz jebkādām nedraudzīgām darbībām. Tāpat Krievija sagaida, ka ASV savās darbībās uz starptautiskās skatuves stingri ievēros starptautisko tiesību normas. Maskava arī iestājas par konstruktīvu sadarbību ar ASV bruņojuma kontroles jautājumos, vienlaicīgi uzsverot, ka ASV veidotā globālā pretraķešu aizsardzības sistēma ir drauds Krievijas nacionālajai drošībai.

Putins ļāva noprast, ka gaida no ASV kā NATO vadošās valsts piekāpšanos, piemēram, pretraķešu aizsardzības sistēmu izvietošanā Eiropā.

"Vēlētos uzsvērt, ka mēģinājumi salauzt stratēģisko paritāti ir ārkārtīgi bīstami un var novest pie globālas katastrofas. To nedrīkst aizmirst ne sekundi," paziņoja Krievijas prezidents.  

Vienlaicīgi Vladimirs Putins paziņojis, ka attiecības ar ASV viņš vēlētos uzlabot.

“Ir nepieciešams normalizēt un sākt attīstīt divpusējās attiecības uz vienlīdzības un abpusēja izdevīguma principiem. Krievijas un ASV sadarbība globālo un reģionālo problēmu risināšanā ir visas pasaules interesēs. Mums ir kopīga atbildība par starptautiskās drošības un stabilitātes garantēšanu. Gribu uzsvērt, ka mēģinājumi lauzt stratēģisko līdzsvaru ir ārkārtīgi bīstami un var novest pie globālas katastrofas. Par to aizmirst nedrīkst ne uz sekundi,” sacīja Putins.

“Un, protams, mēs ceram apvienot savus spēkus ar ASV cīņā ar reālu un neizdomātu draudu – starptautisko terorismu,” viņš piebilda.

Bieži vien Krievijā kā stratēģiskā līdzsvara apdraudējums tiek minētas NATO aktivitātes. Koncepcijā uzsvērts, ka Krievija negatīvi attiecas pret NATO paplašināšanos un alianses infrastruktūras pietuvināšanos Krievijas robežām.

Pēc Putina vārdiem, šādas darbības pārkāpj vienādas un nedalāmas drošības principus un vēlas panākt jaunu Eiropas sadalošo līniju parādīšanos. Tieši tāpēc attiecības ar Ziemeļatlantijas aliansi nākotnē būs atkarīgas tikai no tā, vai NATO būs gatava ar Krieviju runāt kā ar līdzvērtīgu partneri.

Un visbeidzot jāpiemin arī informatīvā sfēra, kas Rietumos ar bažām tiek uztverta kā Krievijas maigās varas instruments. Arī jaunajā ārpolitikas koncepcijā uzsvērts, ka Krievija izmantos jaunākās tehnoloģijas, lai stiprinātu Krievijas masu saziņas līdzekļu pozīcijas pasaulē un aizsargātu savu informatīvo telpu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti