Krievijā gatavojas Ņemcova piemiņas gājienam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Svētdien Maskavā notiks sēru gājiens opozīcijas politiķa Borisa Ņemcova piemiņai. Gājienu plānots sākt plkst.14 pēc Latvijas laika, un paredzēts, ka tajā varētu piedalīties vairāki desmiti tūkstoši cilvēku.

Tā mērķis un noslēguma punkts būs tilts netālu no Kremļa, kur piektdienas vakarā joprojām nezināmi izbrucēji, raidot vairākus šāvienu, nogalināja Borisu Ņemcovu. Otrs piemiņas pasākums notiks Marsa laukumā Sanktpēterburgā.

Krievijas galvaspilsētā Maskavā svētdien bija plānots rīkot protesta gājienu "Pavasaris" ("Vesna"), kura galvenā tēma būtu krīze valstī, kā arī karš Ukrainā. Opozīcijas politiķis Boriss Ņemcovs bija viens no tā rīkotājiem un vēl pirms slepkavības aicināja sabiedrību pulcēties šai akcijai, ja tai nav vienaldzīgs notiekošais Ukrainā un Putina varas agresija.

Taču tagad gājiena „Pavasaris” vietā, cilvēki pulcējas sēru procesijai, lai pieminētu piektdienas vakarā noslepkavoto Ņemcovu.

Gājienu plānots sākt ap 14.00 pēc Latvijas laika un mērijas noteiktais atļautais dalībnieku skaits esot līdz 50 000 cilvēku, taču jau tagad zināms, ka to, kuri vēlēsies piedalīties, būs daudz.

Iekšlietu ministrija pavēstījusi, ka darīšot visu kārtības un akcijas dalībnieku drošības garantēšanai.

Vietā, kur nogalināts Ņemcovs, nepārtraukti ierodas cilvēki un gulst ziedi, kas aizņem vismaz metru augstu un vairākus metrus plašu teritoriju. Izteikt savu atbalstu Ņemcova līdzgaitniekiem un paust skumjas par notikušo ieradušies arī vairāki ārvalstu vēstnieki, kuri strādā Maskavā.

Bijušais Lielbritānijas vēstnieks Krievijā, sers Tonijs Brentons sarunā ar raidorganizāciju BBC pavēstījis, ka Krievijā patlaban valda politiskās histērijas atmosfēra, kas veido labvēlīgu augsni dažādu nacionālo ekstrēmistu, bijušo militāristu izpausmēm, kas arī, nav izslēgts, varētu būt vainojamas Ņemcova nāvē.

Versijas par to, kurš gribēja nogalināt Ņemcovu, kurš to paveica un kādi bijuši motīvi, arvien ir dažādas. Krievijas Izmeklēšanas komisija pavēstījusi, ka izskata vairākas versijas - slepkavība kā provokācija politiskā stāvokļa destabilizēšanai valstī, iespējams, uzbrukuši islāma ekstrēmisti, jo Ņemcovs esot stingri iestājies pret teroraktu Parīzē un slaktiņu žurnāla "Charlie Hebdo" redakcijā, kā arī neesot izslēgts, ka uzbrukums saistīts ar notikumiem Ukrainā, starp abām naidīgajām pusēm esot ļoti radikāli personāži, kas nepakļaujoties nekādai varai.

Vairums Ņemcova atbalstītāju gan sliecas domāt, ka politiķa nogalināšana ir tieši saistīta ar viņa politisko darbību un ar ilgstošo Putina varas kritiku.

Medijos rodamas ziņas, ka policija nopratina notikuma vienīgo aculiecinieci, kas esot 23 gadus vecā ukraiņu modele Anna Duricka, kuru ar Ņemcovu saistot jau vismaz četru gadu ilgas attiecības. Ņemcova līdzgaitnieki uzskata, ka politiķa visai sarežģītā privātā dzīve arī būs viens no apstākļiem, kuru varētu izmantot, lai slēptu īsto iemeslu pēdas.

Tikmēr Krievijas televīzijas kanāls "TV Centr" publicējis novērošanas kameru ierakstu no vietas, kur piektdien vakarā Ņemcovs nogalināts.

 

Sēru gājiens Maskavā būs vērojams arī tiešraidē internetā, ko nodrošinās opozīcijas gājienu atbalstītāju grupa.

Ņemcovu nogalināja piektdienas vēlā vakarā Maskavas centrā, dažus simtus metrus no Kremļa. Viens vai vairāki šāvēji no garāmbraucoša auto politiķa mugurā raidīja četras lodes. Politiķis bija zināms kā ass Kremļa un Krievijas prezidenta Vladimira Putina kritiķis un svētdien Maskavā bija paredzēts tā saucamais antikrīzes gājiens, kurā tiktu pausta arī noraidoša attieksme pret karu Ukrainā.

Viena no Ņemcova līdzgaitniecēm Ksenija Sobčaka atzina, ka Ņemcovs tuvākajā laikā grasījās nākt klajā ar pierādījumiem par Krievijas armijas klātbūtni Ukrainā. Arī savā pēdējā intervijā radiostacijā "Eho Moskvi" Ņemcovs pauda, ka Krievijas armija atrodas Ukrainā un karš ar šīs valsts armiju ir tiešs cēlonis ekonomiskajai krīzei Krievijā.

Šoku par notikušo ir pauduši gan nogalinātā politiķa līdzgaitnieki, gan ārvalstu līderi. Starptautiskā sabiedrība nosoda Krievijas centienus apslāpēt demokrātiju valstī. Putins ir paudis, ka darīs visu iespējamo, lai slepkavas tiktu notverti. Tomēr daudzi atgādina, ka līdz šim nogalināto opozicionāru slepkavības nav atklātas. Vēl dažu citu opozicionāru nāves ir mīklainas. Toties ekspertiem ir dažādi viedokļi par to, kādu ietekmi Ņemcova slepkavība var atstāt uz Krievijas politiku. Taču tiek atzīts, ka nelabvēļu Ņemcovam Krievijā netrūka.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti