Ķīna kritizē Korejas pussalas militarizāciju un prezentē jaunu aviācijas bāzes kuģi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ķīna kritizē ASV soli Dienvidkorejā, izvietojot jaunu pretraķešu aizsardzības sistēmu, ko Vašingtona izdarīja, atbildot uz aizvien intensīvākajiem Ziemeļkorejas draudiem. Vienlaikus Ķīna paziņoja par ievērojamu papildinājumu savos bruņotajos spēkos, jo tā ir prezentējusi jaunu aviācijas bāzes kuģi.

Sondžu provincē Dienvidkorejā policistiem aiz muguras tika pārvestas smagās automašīnas, kurās bija jaunākās paaudzes ASV pārtvērējraķešu sistēmas. Savu nepatiku par arvien pamatīgāko savas valsts militarizāciju tur bija atnācis izteikt prāvs protestētāju pūlis.

Ar šīm sistēmām iespējams notriekt īsa un vidēja rādiusa ballistiskās raķetes tā sauktajā terminālajā fāzē, brīdī, kad galviņas atdalās no pārējās raķetes un ir ceļā uz mērķi. Iepriekš šādas sistēmas izvietotas ASV militārajās bāzēs Guāmā un Havaju salās. Tagad tas darīts arī Dienvidkorejā, reaģējot uz pieaugošo spriedzi Korejas pussalā. Gaidāms, ka sistēma būs kaujas gatavībā gada beigās.

"Ziemeļkoreja ļoti labi zina, kāpēc mēs izvietojām pretraķešu aizsardzības sistēmas. Tā ir atbilde uz Ziemeļkorejas kodolprogrammu un raķešu izmēģinājumu provokācijām," norāda Koreju apvienošanas ministrijas pārstāvis Lī Dukhans.

Trešdien, 26.aprīlī, Dienvidkorejas un ASV bruņotie spēki veica kārtējās kopējās militārās mācības ar kaujas munīciju, kurās piedalījās arī tanki un iznīcinātāji. Tas notika dienu pēc tam, kad to pašu darīja Ziemeļkoreja. Šo mācību skaits pēdējā laikā ir ievērojami palielinājies – tās tika sāktas 1970. gadu beigās un tolaik sasauktas tikai divas reizes piecos gados, bet šīs ir jau otrās tik plaša mēroga mācības kopš pērnā gada augusta.

Neapmierinātību ar mācībām, it īpaši ar pretraķešu sistēmu izvietošanu Dienvidkorejā, tikmēr izteikusi Ķīna, kas vēsturiski bijusi Ziemeļkorejas sabiedrotā, lai gan pēdējā laikā pievienojusies Rietumu iebildumiem pret Phenjanas kodolprogrammu un raķešu izmēģinājumiem.

Pekina uzsver, ka pretraķešu sistēmas destabilizēs drošību reģionā, un atbildējusi uz to ar Dienvidkorejas ekonomisku sodīšanu.

Lai gan oficiāli saistība ar pretraķešu sistēmu izvietošanu tiek noliegta, Ķīnas investīcijas Dienvidkorejā, kas ir tās lielākā tirdzniecības partnere, tikai mēneša laikā sarukušas par 40%, kā arī administratīvi samazināta tūristu plūsma starp abām valstīm.

Taču vienlaikus arī Ķīna palielina savu bruņoto spēku kapacitāti. Trešdien oficiālā ceremonijā prezentēts otrs Ķīnas aviācijas bāzes kuģis. Turklāt tas ir pirmais pašu izgatavotais. Zīmīgi, ka kuģa prezentēšanai izraudzīts brīdis, kad ASV aviācijas bāzes kuģa “Karls Vinsons” vadībā pašlaik uz Korejas pussalu dodas ASV karakuģu kaujas grupa kopā ar diviem Japānas karakuģiem, bet Busanas ostā Dienvidkorejā uz mācībām ieradusies ASV zemūdene.

Jau ziņots, ka ASV bija nosūtījušas aviācijas bāzes kuģi uz Korejas pussalu kā nepārprotamu brīdinājumu Ziemeļkorejai, kas pēdējā laikā vēl vairāk aktivizējusi kodolieroču un ballistisko raķešu izstrādi, apgalvojot, ka tas notiek, lai novērstu ASV radītos draudus.

Dažas dienas vēlāk Ziemeļkoreja militārajā parādē, kas notika par godu valsts dibinātāja Kima Irsena 105. dzimšanas dienai, demonstrējusi savas jaunākās militārās tehnoloģijas. Bet jau nākamajā dienā komunistiskā valsts mēģinājusi palaist kārtējo raķeti, taču mēģinājums izrādījies neveiksmīgs.

ASV kuģi gan pēcāk devās pretējā virzienā, nesasniedzot Ziemeļkoreju. Savukārt aizvadītajā nedēļā Ziemeļkoreja piedraudēja Austrālijai ar kodoluzbrukumu, ja tā turpinās atbalstīt ASV politiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti