Dienas notikumu apskats

Irākas armija atkaro daļu stratēģiski svarīgās Mosulas

Dienas notikumu apskats

Teherānā vismaz 30 ugunsdzēsēji gājuši bojā, ugunsgrēkā sabrūkot iepirkšanās centram

EK nav negatīvi noskaņota pret Lielbritāniju; vienošanās dokumentam jābūt izdevīgam arī ES

Junkers: ES un Lielbritānijai jāšķiras uz abpusēji izdevīgiem nosacījumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Eiropas Komisija (EK) nav negatīvi noskaņota pret Lielbritāniju, tā dienu pēc Apvienotās Karalistes premjeres Terēzas Mejas uzrunas par gaidāmajām izstāšanās sarunām no bloka, Strasbūrā paziņoja EK priekšsēdētājs Žans Klods Junkers. Tomēr viņš uzsvēra, ka gala vienošanās dokumentam ir jābūt izdevīgam ne tikai Londonai, bet arī pārējām 27 valstīm, kas paliks ES.

Meja otrdien bija norādījusi, ka izdevīga vienošanās par turpmākajām attiecībām ar Apvienoto Karalisti ir ES interesēs. Jebkas cits kaitētu blokam. Daži šādu Londonas retoriku ir uztvēruši kā draudus.

Tomēr EK priekšsēdētājs Žans Klods Junkers trešdienas preses konferencē Strasbūrā sacīja, ka viņš joprojām vēlas noslēgt ar Londonu labu darījumu. To Junkers ir sacījis arī telefonsarunā ar Meju.

“Mēs, EK, un arī mūsu galvenais sarunu vadītājs Mišels Barnjē neesam negatīvi noskaņoti. Mēs vēlamies noslēgt labu darījumu ar Lielbritāniju, bet tam ir jābūt arī labam darījumam ES," norādīja Junkers. "Esmu visnotaļ apmierināts, ka viņa ir paskaidrojusi atsevišķus līdz šim neskaidrus jautājumus. Tomēr mūsu pamatpozīcija paliek nemainīga – sarunas sāksies tad, kad tiks iedarbināts 50. pants, un tad mēs redzēsim," sacīja EK vadītājs.

Tajā pat laikā Junkers piebilda, ka sarunas par Apvienotās Karalistes izstāšanos no bloka būs ārkārtīgi smagas, kaut vai tādēļ, ka neviens nav pieradis pret šo valsti izturēties kā pret ārējo partneri.

Arī Vācijas kanclere Angela Merkele izteicās līdzīgi, paužot gandarījumu par to, ka Meja ir ieviesusi zināmu skaidrību par Lielbritānijas vēlmi pamest iekšējo tirgu un citos jautājumos.

Savukārt Francijas prezidents Frasua Olands pasvītroja, ka viņa valstij nebūs pieņemama tāda vienošanās, kas nostādīs Lielbritāniju izdevīgākās pozīcijās pret ES nekā pašreiz.

Uz to asi atbiedēja Apvienotās Karalistes ārlietu ministrs Boriss Džonsons. Uzstājoties Pasaules ekonomikas forumā Davosā viņš sacīja, ka Londonu nebiedē aiziešana no Eiropas vienotā 500 miljonu iedzīvotāju tirgus.

“Viens no skumjajiem faktiem ir, ka kopš vienotā tirgus pirmsākumiem nevis mēs, bet gan citas valstis, tostarp Indija, ir spējušas vairāk tajā eksportēt," norādīja Džonsons. "Tā kā mūs šāda nākotne nemaz nebiedē. Ja Olanda kungs vēlas par sodu piekaut ikvienu, kurš ir uzdrošinājies aizbēgt, gluži kā filmās par Otro pasaules karu, tad es nedomāju, ka tas ir labs risinājums. Un es neuzskatu, ka tas ir mūsu draugu un partneru interesēs," teica britu ārlietu ministrs.

Jau ziņots, ka Lielbritānija nevar daļēji palikt Eiropas vienotajā tirgū, jo tas nozīmēs "pilnībā nepamest Eiropas Savienību", otrdien, 17.janvārī ilgi gaidītajā uzrunā par to, kā Lielbritānija īstenos "Brexit", sacīja britu premjere Terēza Meja. Londona gan vēlas saglabāt vienīgi muitas ūnijas priekšrocības, taču balstīt tās uz jaunu vienošanos pamata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti