Junkera sabiedrotais brīdina par «šausmu scenāriju» nākamajās G7 sanāksmēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Viena no augstākajām Eiropas Savienības (ES) amatpersonām - Eiropas Komisijas (EK) prezidenta Žana Kloda Junkera administrācijas vadītājs Martins Zelmairs - par „šausmu scenāriju” nosaucis iespēju, ka pie varas nonāktu ASV republikāņu prezidenta amata kandidāts Donalds Tramps.

Aicinot cīnīties pret „populismu”, šo pašu raksturojumu viņš attiecināja uz vairākiem Eiropas eiroskeptiskiem politiķiem. Tostarp bijušo Londonas mēru Borisu Džonsonu, kas iestājas par Lielbritānijas izstāšanos no ES. EK no Zelmaira izteikumiem sociālajos medijos gan steidzami norobežojās, paziņojot, ka ir neitrāla un neiejaucas valstu iekšpolitiskajos procesos.

Zelmairs trešdien, 25.maijā industriāli attīstīto valstu „Lielā septiņnieka” jeb G7 samita laikā tviterī ierakstīja: „2017.gada G7 ar Trampu, Lepēnu, Borisu Džonsonu un Bepi Grillo? Šausmu scenārijs, kas labi parāda, kādēļ ir vērts cīnīties pret populismu".

ASV Republikāņu partijas kandidāts Tramps pazīstams ar tādiem skaļiem paziņojumiem kā solījumu uzbūvēt sienu uz robežas ar Meksiku un aicinājumu musulmaņiem aizliegt iebraukt Savienotajās Valstīs.

Marina Lepēna ir Francijas galēji labējās partijas „Nacionālās fronte” līdere.

Boriss Džonsons ir bijušais Londonas mērs un viens redzamākajiem Lielbritānijas izstāšanās no ES atbalstītājiem jūnija referendumā. Savukārt Bepe Grillo ir Itālijas populistiskās un eiroskeptiskās partijas „Pieczvaigžņu kustība” līderis.

Trešdien preses konferencē EK pārstāvim Aleksandram Vinteršteinam jautātam, vai Zelmaira paustais nozīmē, ka Brisele ASV vēlēšanās atbalsta demokrātu vadošo kandidāti Hilariju Klintotni, un vai Brisele neiejaucas britu referenduma kampaņā, nācās uzsvērt, ka Brisele neieņem nekādu nostāju attiecībā uz iekšpolitiskiem procesiem Lielbritānijā un ASV.

„Es nesaskatu nekādus apvainojumus, ne arī iejaukšanos jebkādā kampaņā – ne amerikāņu [priekšvēlēšanu] kampaņā, ne Apvienotās Karalistes kampaņā [attiecībā uz dalību Eiropas Savienībā],” uzsvēra Vinteršteins.

Viņam arī tika jautāts, vai EK prezidents Junkers piekrīt savas administrācijas vadītāja paustajam, ka minēto četru politiķu ievēlēšana būtu „šausmu scenārijs”? Uz to Vinteršteins atbildēja, ka Zelmaira tvītā teiktais ir viņa paša viedoklis, taču norādīja, ka Junkers vairākkārt ir kritizējis populismu.

„Junkera viedoklis par populismu ir, ka šie cilvēki bieži uzdod labus jautājumus, bet vai viņi tiešām piedāvā praktiskus risinājumus?” sacīja Vinteršteins. „Dažkārt viņi domā, ka visas problēmas pazudīs, ja viņi uz savām bažām raudzīsies no nacionālās perspektīvas. Tas varētu izskatīties pēc ērtas pieejas, bet tas nekur nenovedīs. Es nedomāju, ka ir valsts, kas spēj viena pati stāties pretim globālajiem izaicinājumiem. Ir nepieciešama sadarbība,” bilda Vinteršteins.

Japānā G7 samita laikā arī Junkers izmantoja izdevību prese konferences laikā paziņot, ka Londonas eksmēram Borisam Džonsonam derētu apmeklēt Briseli, lai atsvaidzinātu savas zināšanas par to, kā darbojas ES, un „pārliecinātos, vai viss, ko viņš stāsta britu tautai, atbilst realitātei.” Junkers norādīja, ka viņam šķiet, ka tā nav. Nesen bijušai Londonas mērs sacēla viļņošanas, ES salīdzinot ar Hitleru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti