ES valstis kopīgi operācijā «Tritons» uzraudzīs bēgļu plūsmu pāri Vidusjūrai uz Eiropu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

No sestdienas bēgļu pārvietošanos Vidusjūrā, cenšoties nokļūt Eiropā, sāks vairākas Eiropas Savienības (ES) valstis kopīgajā operācijā, kas nodēvēta par Tritonu. Līdz šim smagākā nasta un lielākais bēgļu skaits nokļūst Itālijā ar laivām pāri Vidusjūrai. Šobrīd Itālija papildus krasta robežapsardzei arī meklē un glābj bēgļus nedrošās laivās un kuģos. Cenšoties no nemieru plosītajām Āfrikas valstīm nokļūt daudz drošākajā un pārtikušākajā Eiropā, ik dienu cilvēki zaudē dzīvības.

Sestdien Vidusjūrā tiks uzsākta Eiropas Aģentūras operatīvās sadarbības vadībai pie Eiropas Savienības dalībvalstu ārējām robežām jeb "Frontex" operācija "Tritons". Nodēvēta sengrieķu jūras dieva Tritona vārdā, šī operācija paredz Vidusjūras centrālās daļas kontroli. Šis ir reģions, caur kuru ES nonāk lielākā daļa nelegālo imigrantu. Tikai šā gada laikā vien Itālijas teritoriālos ūdeņus sasnieguši vairāk nekā 100 tūkstoši nelegālo imigrantu. 

Tomēr ne visur operācija "Tritons" tiek vērtēta pozitīvi. To kritizē arī Mišela Rivasi, Eiropas parlamenta deputāte no Zaļo partijas: "Mēs runājam par "Frontex", "Frontex+" un tagad par "Tritonu". Bet patiesībā īstā problēma ir tā, ka Eiropas aģentūra, kas pārrauga robežas, nespēlē nekādu lomu imigrantu glābšanā!" Deputāte runā par biežajiem nelaimes gadījumiem, kuros nokļūst ieceļotāji.

Ņemot vērā, ka daudzi no Āfrikas peldējumā pāri Vidusjūrai uz Itāliju dodas piepūšamās laivās, nelaimes gadījumi ir neizbēgami, un Vidusjūras ūdeņos šogad vien dzīvību zaudējuši gandrīz divi tūkstoši cilvēku.

Ir izskanējis, ka operācija "Tritons" varētu aizstāt Itālijas operāciju "Mare Nostrum" vai tulkojumā - "mūsu jūra". "Mare nostrum" tika izveidota pēc traģēdijas pie Lampedūzas salas, kur kuģim avarējot, dzīvības zaudēja gandrīz 400 nelegālie imigranti.

ES pārstāvji gan uzsver, ka "Tritons" nav domāts kā "Mare nostrum" aizstājējs. ES iekšlietu komisāre Cecīlija Malmstrēme norāda, ka "Mare nostrum" nākotne ir Itālijas pašas rokās. Lai gan tā izmaksājusi ap deviņiem miljoniem eiro mēnesī, izdevums "Time" ziņo, ka Itālijas varasiestādes to neuzskata par ilgtspējīgu.

Mišela Rivisi gan uzsver, ka neko nedarīt migrantu glābšanai arī nav pieņemams variants: "Un situācija ir ārkārtēja, Vidusjūra pārtop par kapsētu. Vai mums kā indivīdiem vai kā Eiropas līmenī priviliģētiem cilvēkiem ir tas jāpieņem kā norma? Nē!"

Pagaidām gan migrantu glābšanas operācija "Mare Nostrum" turpināsies un to papildinās operācija "Tritons", kurā brīvprātīgā kārtā piedalīsies vairākas Eiropas valstis, tajā skaitā arī Latvija.

Latvija šajā operācijā apņēmusies piedalīties ar tehnisko aprīkojumu.

Tieši kādu aprīkojumu un kā Latvija palīdzēs uzraudzīt Vidusjūras ūdeņus, Latvijas robežsardze neatklāj - detaļas par Latvijas dalību šāda tipa operācijās publikai atklātas tiekot tikai pēc operāciju beigām.

Tomēr uzsverot, ka operācija "Tritons" nekādā veidā nav domāta, lai meklētu un glābtu bēgļus, no pretrunām izbēgt nav izdevies. Tā piemēram, Lielbritānija atteikusies piedalīties, jo šādas operācijas palielinot vilinājumu riskēt un mēģināt pāri Vidusjūrai sasniegt ES valstis. Tādējādi rada arvien lielāku migrantu plūsmu un arvien jaunus traģiskus nelaimes gadījumus, norāda britu ārlietu ministrijā. Lielbritānijas mediji gan nekavējās šādu nostāju dēvēt par necilvēcīgu un apkaunojošu rīcību. 

Risinājums būtu jāmeklē ES līmenī, izskata Sesīlija Kjanga, Eiroparlamenta deputāte no Itālijas: "Šis nav risinājums, mums ir nepieciešams politisks risinājums! Jau vairākus gadus ES lielāko vērību velta birokrātijai, bet mums tas nav vajadzīgs, lai atrisinātu šo problēmu. Mums ir nepieciešama vienota Eiropas patvēruma un imigrācijas politika un pāri visam - spēcīga ārējā politika!"

Šo problēmu agri vai vēlu Eiropai nāksies risināt un meklēt atbildi situācijā, kur pareizā risinājuma nav. Jo nav iespējams pateikt, kas ir pareizāk - vai atteikties no bēgļu glābšanas operācijām un ļaut noziedzniekiem, laikapstākļiem un veiksmei lemt par migrantu likteni, vai glābt bēgļus, riskējot, ka izglābot vietā nāks arvien jauni migranti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti