Pusdiena

Streikam pret darba tirgus reformām Francijā pievienojas arī AES darbinieki

Pusdiena

Ārvalstu investori: Latvijai stipri jāsarosās cīņai pret ēnu ekonomiku

ES mudina pasaules bagātākās valstis vairāk iesaistīties bēgļu krīzes risināšanā

ES mudina pasaules bagātākās valstis vairāk iesaistīties bēgļu krīzes risināšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Eiropas Savienība (ES) prasa lielāku pasaules bagātāko valstu iesaisti bēgļu krīzes risināšanā. Par to pirms G7 valstu jeb tā sauktā lielā septītnieka samita Japānā paziņoja Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks. Savukārt Eiropas Komisijas (EK) vadītājs Žans Klods Junkers aicināja Turcijas vadību pārtraukt draudēt Briselei, jo tas nedošot nekādu rezultātu.

ASV, Lielbritānijas, Kanādas, Vācijas, Francijas, Itālijas, Japānas, kā arī ES institūciju vadītāji Japānas pilsētā Šimā divu dienu garumā apspriedīs globālās ekonomikas stāvokli, terorismu, kiberdrošību un citus starptautiskās nozīmes jautājumus. Tikmēr Briseles amatpersonas sanāksmē izmantos iespēju, lai vēlreiz pievērstos Eiropas bēgļu krīzei.

Sīrijas konflikts un bēgļu plūsma nav tikai Eiropas, bet gan visas pasaules problēma. Tā, ierodoties lielā septītnieka samitā Japānā, paziņoja Eiropadomes priekšsēdētājs Tusks. Tādēļ viņš mudināja palielināt atbalstu Turcijai, Libānai un Jordānijai, kur atrodas lielākais bēgļu skaits.

"Mēs apzināmies, ka mūsu ģeogrāfiskā izvietojuma dēļ lielākā atbildība gulstas un turpinās gulties uz Eiropu. Tomēr mēs gribētu, lai globālā kopiena izrādītu lielāku solidaritāti un apzinātos, ka šī ir globāla krīze. Tādēļ mēs pirmām kārtām gribētu, lai mūsu G7 partneri palielinātu savu atbalstu, lai nodrošinātu bēgļu un viņu uzņemošo kopienu īstermiņa un ilgtermiņa vajadzības," teica Tusks.

Tāpat Tusks mudināja Amerikas Savienotās Valstis, Kanādu un citas pasaules lielākās ekonomikas, kas ietilpst G7 sastāvā, aktīvāk uzņemt daļu no patvēruma meklētājiem savā teritorijā. Kā zināms, pretēji ASV prezidenta Baraka Obamas solījumiem, sīriešu uzņemšana Amerikā notiek visnotaļ gausi.

"Tiem, kuri mūs kritizē, drīzāk vajadzētu padomāt, kā viņi var palīdzēt. Jo Eiropa jau ļoti daudz ko dara. Te ir vajadzīga G7 vadība, jo, godīgi sakot, ja mēs neuzņemsimies vadību, neviens cits to arī nedarīs," atzina Tusks.

Atbildot uz jautājumu par bezvīzu režīmu starp ES un Turciju, EK priekšsēdētājs Junkers bija negaidīti ass. Viņš minēja, ka vēl līdz nesenajam laikam pieci no 72 nepieciešamajiem kritērijiem nebija izpildīti. Bez visu prasību nodrošināšanas no Ankaras puses par bezvīzu režīmu nevarēšot runāt, pat par spīti Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana atkārtotiem draudiem atteikties no vienošanās par patvēruma meklētāju atgriešanu.

"Divi no trūkstošajiem pieciem kritērijiem tika sasniegti aizvadītajās dienās. Kas attiecas uz kritēriju par pretterorisma likumu, mēs sagaidām, ka Turcija izpildīs savu apņemšanos. Un draudi nav labākais diplomātiskais ierocis, ko var izmantot. Tos ir jāpārtrauc lietot, jo draudi nedos pilnīgi nekādu rezultātu," teica Junkers.

Tāpat septiņu attīstītāko valstu līderu darba kārtībā būs arī daudz jautājumu par ekonomiku. Viens no tiem ir Ķīnas tērauda ienākšana Eiropas tirgū ar ļoti zemām cenām. Tas draud iznīcināt tērauda ražotājus vairākās Eiropas valstīs, un Brisele jau ir ieviesusi dažādus tirgus aizsardzības pasākumus. Tiks pārrunāts arī jautājums par mākslīgajām salām, ko Ķīna būvē Dienvidķīnas jūrā, lai nostiprinātu savu ietekmi strīdīgajās teritorijās.

Dienas kārtībā būs arī Ukrainas konflikts. Tusks Japānā paziņoja, ka sankcijas pret Krieviju netiks atceltas, kamēr nebūs izpildīti visi Minskas vienošanās nosacījumi.

Bet ASV prezidents Obama šīs vizītes laikā dosies uz Hirosimu, kur Otrā pasaules kara beigās amerikāņu lidmašīna nometa atombumbu. Līdz ar to Obama kļūs par pirmo amatā esošo ASV prezidentu, kurš apmeklē šo vietu. Tomēr tiek ziņots, ka oficiālā atvainošanās netiek paredzēta.

Obama plāno godināt Otrā pasaules kara upurus un vēlreiz apliecināt vīziju par pasauli bez kodolieročiem. "Es vēlos atkārtoti uzsvērt ļoti reālus riskus un neatliekamību, kas mums visiem būtu jāsajūt. Tas nav tikai atgādinājums par Otro pasaules karu un nevainīgu cilvēku bojāeju visos kontinentos, bet arī atgādinājums par to, ka darbs vēl nav galā."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti