ES līderi Briselē lemj par sankciju pastiprināšanu pret Krieviju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Vācija un vēl vairākas valstis jau paziņojušas, ka Krievija Ukrainā īsteno militāru intervenci, un arvien aug bažas par apjomīga kara sākšanos pie Eiropas robežām.

 

Eiropas Savienības (ES) līderi sestdien pulcējas Briselē, lai lemtu par sankciju pastiprināšanu pret Krieviju. Līderiem ir jāvienojas arī par to, kurš būs nākamais Eiropadomes priekšsēdētājs un Eiropas augstais pārstāvis ārlietās.

Eiropas Savienības līderi Briselē tiekas Ukrainas spriedzes ēnā. Aizvadītas tikai dažas nedēļas kopš Eiropas Savienība vienojās par stingrākām sankcijām pret Krieviju, vēršoties jau pret konkrētām ekonomikas un finanšu nozarēm, taču pretī saņēmusi nevis Kremļa piekāpšanos, bet gan pārtikas embargo un jaunus uzbrukumus Ukrainai.

Vācija un vēl vairākas valstis pēdējās dienās ir paziņojušas, ka Krievija īsteno militāru intervenci Ukrainā, un augumā aug bažas, ka valstī tik tuvu Eiropas Savienības robežām kuru katru mirkli var sākties apjomīgs karš.

Tāda uzvedība nevar palikt bez sekām,” sacījusi Vācijas kanclere Angela Merkele. „ Ja Krievija neizvēlēsies citu ceļu, tad tā var nešaubīties, ka būs tālākas sekas,” sacījis Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons.

No diplomātu sacītā secināms, ka Eiropas valstu attieksme joprojām dalās, jo par spīti kopējai sapratnei par Krievijas agresiju vairākas valstis, tostarp Francija, Slovākija, Ungārija paudušas, ka nevēlas iet vēl tālāk ar ekonomiskām sankcijām, rēķinoties ar līdzīgu reakciju no pašas Krievijas puses.

Bet Ukrainas valdība oficiāli ir lūgusi Eiropas Savienībai sniegt militāru palīdzību, un sagaidāms, ka par to samitā kolēģus uzrunās Ukrainas ciešās kaimiņienes Rumānijas prezidents Traians Basesku. Briselē ieradīsies arī Ukrainas prezidents Petro Porošenko, kuram būs divpusējas tikšanās ar Eiropas Savienības līderiem – Eiropas Komisijas prezidentu Žozē Manuelu Barrozu un Eiropadomes vadītāju Hermanu van Rompeju.

Eiropas Savienības līderi centīsies izraudzīties arī Eiropadomes vadītāja Hermana van Rompeja un Eiropas Savienības Augstā pārstāvja ārlietās Ketrīnas Eštones sekotājus. Joprojām daudz spekulāciju un minējumu, taču jaunākā, neoficiālā informācija liecina, ka Eiropadomes līdera krēslam vistuvāk ir centriski labējais Polijas premjerministrs, 57 gadus vecais Donalds Tusks, savukārt, Eiropas augstās pārstāves ārlietās amatam virza sociālisti, Itālijas ārlietu ministri, 41 gadu veco Federiku Mogerīni, kuru  iepriekš asi kritizējušas vairākas Centrāleiropas un arī Baltijas valstis, norādot, ka Mogerīni ir pārāk draudzīga pret Krieviju un līdz galam neizprot procesus Eiropas austrumos.

Vēl pēdējās dienās Eiropadomes vadītāja amatam neoficiāli minēja arī Dānijas premjerministri Helli Torningu Šmitu un  bijušo Latvijas premjerministru Valdi Dombrovski.

Procesiem tuvu stāvoši cilvēki un diplomāti pauž, ka joprojām sarunas ir atvērtas un notikumi var attīstīties dažādi. Eksperti lēš, ka politiķi meklēs tādu līderi, kurš būs atbalstāms visām valstīm, un jo īpaši spēs sastrādāties ar Lielbritāniju, kura draud ar izstāšanos no Eiropas Savienības un gatavojas arī referendumam.

Polijas premjerministram Donaldam Tuskam, kuram pārmet svešvalodu trūkumu, iepriekš ir bijušas domstarpības ar Lielbritāniju par tās imigrācijas politiku, kas skar arī daudzus Apvienotajā Karalistē dzīvojošos poļus, taču eksperti norāda, ka izskatās - abi politiķi tam tikuši pāri.

Līdz ko būs izraudzīti abi jaunie posteņu ieguvēji, sāks veidot arī Eiropas Komisiju. Vairums valstu savus kandidātus jau ir izvirzījušas, taču viena no problēmām, ar ko varētu saskarties jaunais Eiropas Komisijas līderis Žans Klods Junkers, ir sieviešu trūkums, un Eiropas Parlaments jau ir draudējis, ka šādā gadījumā komisiju varētu arī neapstiprināt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti