ES līderi pirmo reizi pulcējas bez britu premjera

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Sprādzieni Turcijā aizēnojuši Briseles sarunas par Lielbritānijas referenduma rezultātiem. Eiropas līderi atļāvuši britiem atlikt līdz rudenim un jaunam premjeram nu jau slavenā  50. panta par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) iedarbināšanu. 

Pirmo reizi pēc vairāk nekā 40 gadu pārtraukuma Eiropas līderi pulcējas bez Lielbritānijas premjera. Tā bija neformāla tikšanās, kas Briseles žargonā nozīmē – nekādi lēmumi netika pieņemti.

Gandrīz stundu ilgās brokastīs tika apspriesta britu izstāšanās praktiskā puse un Eiropas nākotne bez Lielbritānijas. Zināmā mērā šis bija tāds kolektīvs psihoterapijas seanss – tas neatnesa radikāli jaunas idejas par Eiropas nākotni.

"Runājot par Eiropas nākotni – kā [Eiropas Komisijas vadītājs] Žans Klods [Junkers] labi pateica – Eiropas līderi ļoti labi zina, kas jādara, bet viņi vienkārši nezina, kā pēc tam atkal tikt ievēlētiem. Manuprāt – nav izvēles.  Eiropas līderiem ir jāpieņem lēmums un arī jāizskaidro cilvēkiem – kādas ir izvēles, kādas ir grūtības, kādi ir izaicinājumi – tas vienīgais veids," teica Igaunijas premjerministrs Tāvi Reivass.

Latvijas premjerministrs Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) atzina: "Ir zināma krīze – Eiropas premjeri ir apņēmības pilni darīt visu, lai ES nejustu šo krīzi. Mēs strādājam tālāk. Plaisa starp to, ko vēlas dzirdēt sabiedrība un ES darītajiem darbiem – tā ir mūsu pašu rokās."

Latvijas Ministru prezidents atzina – nekas tā nesaliedē, kā kopīga problēma – un britu izstāšanās tādu ir radījusi. 

Un šajā jautājumā Eiropas līderi demonstrēja vienotu nostāju – briti nesaņems nekādus īpašus nosacījumus vai izvēles iespējas, ko no vienotā tirgus viņi gribētu un ko ne. "Neviens nespieda Lielbritāniju un britus iestāties Eiropas Savienībā. Neviens arī nespieda tagad izstāties. Mēs nerunājam par darījumu – mēs runāsim kā draugi," noteica Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.

Deivida Kamerona ietekme jau sākusi Briselē bālēt – te ne tikai šorīt ēda brokastis bez viņa, bet Skotijas pirmā ministre Nikola Stērdžena tikās ar diviem no trim Briseles smagsvariem, meklējot veidus, kā skoti varētu palikt Eiropā. Iepriekš skotus uz šādu tikšanos te neviens nebūtu pieņēmis, bet tagad – gan Eiropas Komisija, gan Eiropas Parlaments bija gatavi ar skotu līderi runāt – vien Eiropadomes prezidents Donalds Tusks vēl saglabāja uzticību Kameronam.

Jau ziņots, ka Lielbritānijas pilsoņu vairākums ceturtdien, 23.jūnijā, notikušajā vēsturiskajā referendumā izšķīrās par  Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. Izstāšanos "Brexit" atbalstīja 51,9%, pret bija 48,1% balstiesīgo iedzīvotāju.

Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons pēc referenduma paziņoja, ka rudenī atkāpsies no premjera amata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti