Dienas notikumu apskats

Francijā par prezidenta krēslu cīnīsies astoņi pretendenti; skandāli turpinās

Dienas notikumu apskats

ASV avioreisos ierobežos elektroiekārtu pārvadāšanu

Britu premjere Meja jaunnedēļ iedarbinās Lisabonas līguma 50.pantu

ES gaida «Brexit» vēstuli un esot pilnībā gatava sarunām par Lielbritānijas izstāšanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pēc paziņojuma, ka Lielbritānijas premjere Terēza Meja nākamnedēļ oficiāli iedarbinās izstāšanās procesu no Eiropas Savienības, Eiropas Komisija norādījusi, ka gaida Londonas vēstuli un ir pilnībā gatava "Brexit" sarunām. Pašas sarunas praktiski gan varētu sākties tikai pēc vairākām nedēļām. 

Premjeres Mejas preses pārstāvis apstiprināja, ka britu sūtnis Briselē Tims Berovs pirmdienas rītā informēja Eiropadomes prezidenta Donalda Tuska biroju par Lielbritānijas nolūku nākamnedēļ iedarbināt Lisabonas līguma 50.pantu. Meja Briseli plāno informēt, nosūtot oficiālu vēstuli, un pēc tam viņa uzstāsies ar runu Apvienotās Karalistes parlamentā. 

Mejas pārstāvis norādīja, ka Londona vēlas, lai pēc tam „sarunas sākas nekavējoties”.

Savukārt "Brexit" lietu ministrs Deivids Deiviss savā paziņojumā teica, ka briti pērnās vasaras referendumā apstiprināja „vēsturisku vienošanos” izstāties no Eiropas Savienības, un Apvienotā Karaliste atrodas „uz svarīgāko sarunu sliekšņa paaudzes laikā”.

Briselē Eiropas Komisija drīz apstiprināja, ka ir saņēmusi ziņu no Londonas un ir gatava izstāšanās sarunām. „Mēs esam gatavi sākt sarunas. Mēs gaidām vēstuli. Tagad mēs zinām, ka tā pienāks 29.martā. Šai pusē viss ir gatavs,” sacīja Eiropas Komisijas preses pārstāvis Margaritis Shins.

Eiropadomes priekšsēdētājs Tusks tviterī paziņoja, ka „48 stundu laikā pēc tam, kad Lielbritānija būs iedarbinājusi Lisabonas līguma 50.pantu”, viņš pārējām 27 bloka valstīm stādīs priekš ierosinājumu par izstāšanās sarunu vadlīnijām. Tāpat sagaidāms, ka Eiropas Komisija 48 stundu laikā sniegs sākotnējo atbildi Lielbritānijai.

Tomēr pašas sarunas varētu sākties tikai pēc vairākām nedēļām.

Pārējo Eiropas Savienības valstu līderiem vispirms vēl jāsapulcējas uz samitu, lai apstiprinātu Tuska piedāvātās vadlīnijas. Samits varētu notikt „četras līdz sešas nedēļas” pēc Mejas vēstules saņemšanas, norādīja avoti Eiropas Savienībā, piemēram, maija sākumā. Kad kopienas 27 valstis būs apstiprinājušas vadlīnijas, Eiropas Komisija rekomendēs sākt "Brexit" sarunas. 27 dalībvalstu vārdā tās vadīs Eiropas Komisijas "Brexit" sarunvedējs Mišels Barnjē.

Britu premjere Meja iepriekš norādījusi, ka vēlas izstāties arī no Eiropas vienotā tirgus, lai varētu kontrolēt imigrāciju, un tā vietā ar kopienu noslēgt brīvās tirdzniecības līgumu. Plāni izstāties no vienotā tirgus savukārt vēl vairāk uzjundījuši retoriku Skotijā par vēl viena referenduma rīkošanu par neatkarību no Apvienotās Karalistes.

Londona par izstāšanās oficiāla pieteikuma iesniegšanu paziņojusi tikai dažas dienas pirms tam, kad Eiropas Savienības līderi šajā nedēļas nogalē, tiekoties Itālijas galvaspilsētā, atzīmēs bloka dibināšanas Romas līguma 60.gadadienu. Britu premjere Meja Romas samitā nepiedalīsies.

Iepriekš  Karaliene Elizabete II devusi karalisko piekrišanu“Brexit” likumprojektam, ļaujot Lielbritānijas premjerministrei Terēzai Mejai sāk sarunas par valsts izstāšanos no Eiropas Savienību. Pērn vasarā vairums Lielbritānijas balstiesīgo referendumā lēma par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. Apvienotās Karalistes zemēs Anglijā un Velsā vairums nobalsoja par izstāšanos no Eiropas Savienības, bet Skotijā un Ziemeļīrijā – par palikšanu kopienas sastāvā.

Bet 2014.gada septembrī Skotijas neatkarības referendumā virsroku guva vēlētāju balsojums pret atdalīšanos no Lielbritānijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti