EK sola Ukrainai palīdzību nākamā gada norēķiniem par Krievijas gāzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pēc pusgadu ilgajām sarunām Ukraina un Krievija ar Eiropas Komisijas (EK) starpniecību ceturtdien vēlu vakarā beidzot panāca vienošanos par gāzes piegādēm Ukrainai līdz marta beigām. Puses vienojās, ka gāze šogad tiks piegādāta par 378 ASV dolāriem par 1000 kubikmetriem, bet nākamgad, visticamāk, par aptuveni 365 dolāriem. Bet nākamā gada cena būs atkarīga no naftas cenu svārstībām pasaules tirgos.

Eiropas Savienības enerģētikas komisārs Ginters Etingers paziņoja, ka Eiropas Komisija nav apņēmusies segt rēķinus, ja Ukrainai pietrūks naudas nākamā gada maksājumiem. Tomēr kopā ar aizejošo komisijas priekšsēdētāju Žozē Manuelu Barrozu ir panākta noruna par to, ka arī nākamgad Ukrainai tiks piešķirta papildu palīdzības pakete, ko varēs izmantot gāzes rēķinu apmaksai.

Svinīgā dokumentu parakstīšanas ceremonija Eiropas Komisijas galvenajā ēkā Briselē notika gandrīz ap pusnakti. Ukraina, Krievija un Eiropas Komisija ir vienojušies par gāzes piegāžu nosacījumiem līdz nākamā gada beigām.

Sarunas no Eiropas puses vadīja enerģētikas komisārs Ginters Etingers:

“Iespējams, jūs vaicāsiet - vai Ukrainai ir nauda, lai samaksātu par piegādāto gāzi? Jā, viņiem ir nauda. Uzņēmums “Naftogaz” ir tirgus spēlētājs ar saviem resursiem, arī Ukrainas valsts budžetā ir paredzēti līdzekļi gāzes iepirkšanai. Arī Eiropas Savienība un Starptautiskais Valūtas fonds šogad ir apstiprinājuši palīdzības programmas, kas tiks īstenotas. Un ir apsolīts, ka līdzīgas programmas būs arī nākamgad.”

Jautājums par naudu bija viens no būtiskākajiem klupšanas akmeņiem pēdējo nedēļu sarunās. Krievija pieprasīja, lai Eiropa sniegtu garantijas, ka tā samaksās par Ukrainas gāzi, ja Ukrainai nebūs naudas. Etingers apgalvo, ka šādas garantijas nav sniegtas. Ir vien solījumi, ka nākamgad tiks piešķirtas papildu palīdzības programmas no Eiropas Savienības un Starptautiskā Valūtas fonda.

Arī Krievijas enerģētikas ministrs Aleksandrs Novaks ir atzinis, ka garantijas pašreiz ir sniegtas tikai par piegādēm līdz šī gada beigām:

“Šodien mēs esam spējuši panākt vienošanos. Ukrainas puse ir apstiprinājusi, ka tā var samaksāt par gāzes piegādēm četru miljardu kubikmetru apjomā novembrī un decembrī. Tādēļ veicot priekšapmaksu un sedzot pirmo daļu no parāda, novembrī un decembrī gāzes resurss Ukrainai tiks piegādāts.”

Lai gāzes piegādes atsāktos, Ukrainai tuvāko dienu laikā ir jāsamaksā Krievijai daļa no parāda par iepriekšējās ziemas piegādēm. Tas veido aptuveni miljardu ASV dolāru. Un ir jāveic priekšapmaksa par novembri un decembri. Šādi līdzekļi Ukrainai pašreiz esot.

Vienošanās noslēgšana bija būtiska arī Eiropai - ne tikai, lai nodrošinātu ģeopolitisko stabilitāti Ukrainā, bet arī tādēļ, lai gāze netraucēti caur Ukrainas teritoriju varētu nonākt Eiropā. Tādas Eiropas Savienības valstis kā Austrija, Slovākija, Čehija, Rumānija un Bulgārija ir gandrīz pilnībā atkarīgas no Krievijas gāzes, kas plūst caur Ukrainu. Pa šo cauruļvadu gāzi saņem arī Šveice un vairākas Balkānu valstis. Tādēļ sarunās pēdējās nedēļās aktīvi iesaistījās arī aizejošais Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu.

“Vēl šorīt, ap vieniem un diviem naktī es zvanīju prezidentam Porošenko, lai pārrunātu situāciju. Un es nevaru saskaitīt, cik stundas komisārs Etingers un viņa komanda ir veltījuši šim darbam pēdējo sešu mēnešu laikā. Un tagad nav nekāda iemesla, lai cilvēki Eiropā šoziem saltu,” atzina Barrozu.

Parakstot šo vienošanos, Krievija uzsver, ka tā ir nākusi Ukrainai un Eiropai pretī, daudz kur piekāpjoties, jo tas esot viņu ieguldījums situācijas stabilizēšanā Ukrainā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti