Pusdiena

Pusdiena 28.07.2016

Pusdiena

VM izstrādā vienotu amatu vērtēšanas modeli

EK dod Polijai trīs mēnešus tiesu reformas trūkumu novēršanai

EK dod Polijai trīs mēnešus tiesu reformas trūkumu novēršanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Eiropas Komisija (EK) ir devusi Polijai trīs mēnešus, lai atrisinātu problēmas ap Konstitucionālās tiesas darbību. Jaunais likums par šīs tiesas darbību, ko Polijas parlaments apstiprināja aizvadītajā nedēļā, nespēja pārliecināt Briseli.

EK uzskata, ka vairāki būtiski jautājumi joprojām paliek neatrisināti. Savukārt Polijas vadība turpina uzsvērt, ka Briselei neesot tiesību jaukties tās iekšējās lietās.

Eiropas Komisiju nav spējis pārliecināt jaunais Polijas likums par Konstitucionālās tiesas darbību. Lai gan tas atrisina dažas no iebildēm, ko izteica Venēcijas komisija, vairāki būtiski jautājumi joprojām nav atbildēti, akcentēja EK pirmais priekšsēdētāja vietnieks Franss Timmermanss.

Viena no galvenajām problēmām skar valdības atteikšanos publicēt oficiālajā laikrakstā Konstitucionālās tiesas spriedumus, tādēļ tie nevar stāties spēkā. Timmermanss uzskata, ka tā ir iejaukšanās tiesas darbā. “Viens no priekšnosacījumiem, lai atrastos Eiropas Savienības sastāvā, ir neatkarīgas tiesu sistēmas pastāvēšana. Tas nav saistīts ar to, vai valstī vispār pastāv Konstitucionālā tiesa. Ja Konstitucionālā tiesa ir, tad tai būtu jāfunkcionē saskaņā ar konstitūciju un neatkarīgi no citiem varas atzariem,” norāda Timmermanss.

Oficiālā Varšava atsakās publicēt tiesas spriedumus, jo uzskata tos par nelikumīgiem. Tie neesot pieņemti atbilstoši prasībām, ko noteica uzreiz pēc jaunās varas atnākšanas pieņemtie grozījumi Konstitucionālās tiesas likumā. Tostarp netiek publicēts arī spriedums, kas atzina minētos grozījumus par neatbilstošiem konstitūcijai.

Tāpat Brisele mudina ļaut iepriekšējā parlamenta nozīmētiem tiesnešiem uzsākt darbu. Kā zināms, Polijas prezidents Andžejs Duda atteicās pieņemt viņu zvērestu un tā vietā apstiprināja trīs savai partijai lojālus tiesnešus. Bet Konstitucionālās tiesas priekšsēdētājs atsakās ļaut viņiem uzsākt darbu.

Valdošās partijas “Likums un taisnīgums” vadītājs Jaroslavs Kačiņskis intervijā Vācijas laikrakstam “Bild” vēlreiz atkārtoja, ka, viņaprāt, EK nemaz neesot tiesību jaukties šādos jautājumos. Tas viss tiekot darīts par izpriecu Briseles eirokrātiem.

Kritiku par notiekošo Polijā izteica pat ASV prezidents Baraks Obama. NATO samita laikā Varšavā viņš publiski sacīja, ka ir mudinājis Polijas vadību darīt visu, lai saglabātu neatkarīgas tiesas, likuma varas principus un brīvu presi. Tas bija neierasti kritisks paziņojums.

Tomēr Polijas sabiedriskajā televīzijā Obamas citāts tika iztulkots neprecīzi, tādēļ sanāca, ka ASV prezidents nevis kritizējis, bet gan slavējis Polijas demokrātiju. Tagad sabiedrisko televīziju Polijā arī vada viens no partijas “Likums un taisnīgums” politiķiem.

Arī Eiropas Komisija atzina, ka jaunais likums ir solis pareizajā virzienā, tomēr būtiskākās problēmas joprojām nav atrisinātas.

Ja oficiālā Varšava nepiekāpsies, tai teorētiski var tikt apturētas balsošanas tiesības Eiropas Savienībā. Tomēr šāda iespēja tiek vērtēta kā maz ticama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti