Eirozona pretosies britu reformām ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Britu premjera Deivida Kamerona iecerē pārskatīt Lielbritānijas attiecības ar ES parādījušās pirmās nopietnās grūtības, par kurām  Kamerons brīdināja, uzturoties Rīgā. Eirozonas spēcīgākās ekonomikas – Francija un Vācija – vēlas veikt izmaiņas šīs monetārās savienības uzbūvē. Lai gan pagaidām izmaiņu būtība nav zināma, tiek pieļauts, ka tā paātrinās un atvieglos lēmumu pieņemšanu eirozonā.

Rīgas samitā aizsākto Eiropas līderu pārliecināšanu britu premjers turpināja savā ārpilsētas rezidencē - muižā Bekingemšīrā, ieturot vakariņas ar Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru. Nekas daudz vairāk par vakariņu ēdienkarti un Čērčila brendija glāzes apskati gan nav zināms.

Dauningstrīta izplatījusi tēzes, sakot, ka Kamerons uzsvēris britu neapmierinātību ar pašreizējo attiecību stāvokli. Bet Junkers apstiprinājis, ka vēlas rast godīgu risinājumu britiem un lūkošot, kā palīdzēt.

Šie izteikumi nepalīdz saprast britu jautājuma virzību, taču atbilst Kamerona teiktajam britu un Eiropas žurnālistiem pēc Rīgas samita – sarunas notiks prom no sabiedrības acīm, toties ceļā uz attiecību pārskatīšanu būšot daudz dažādu trokšņu – tā, izmantojot žurnālista piesviestu vārdu, tika raksturoti citu valstu iebildumi. „Jūs dzirdēsit neskaitāmus trokšņus tuvākajās nedēļās un mēnešos. Vienu dienu kaut kas būs iespējams, tad nākamajā dienā tas būs pilnīgi neiespējams,” pagājušajā piektdienā sacīja Kamerons. „Jūs dzirdēsit, ka vācieši saka “nē” un franči saka “jā”, bet itāļi saka vēl ko citu. Šādu lietu būs pulka. Un sarunas nenotiks publiski vai ar preses starpniecību. Es vienkārši, nepaceļot galvu, nodošos šai lietai, veikšu sarunas un pildīšu apņemto,” pauda britu premjers.

Kamerona tvaikoņa ceļā nupat parādījies pirmā lielā aisberga aprises. Kontinentālās Eiropas līderu tandēmam Francijas prezidentam Olandam un Vācijas kanclerei Merkelei esot plāns, kā nodrošināt ciešākas attiecības starp eirozonas valstīm.

Šim plānam esot četras svarīgākās sadaļas. No mediju avotiem šobrīd vien zināms, ka ciešāka savienība starp eirozonas valstīm ļaušot atvieglot politisko lēmumu pieņemšanas procesu eirozonā. Starp citu, tieši pret šādu arvien lielāku valstu tuvināšanos arī visā ES, iebilst britu premjers.

„Lielbritānija nav apmierināta, es neesmu apmierināts ar šo arvien ciešākās savienības konceptu. Tas nav gluži tas, par ko esam parakstījušies,” sacīja Kamerons. „Ar to jātiek skaidrībā. Neesmu apmierināts ar šo nodrošināto vienoto tirgu, kamēr eirozonas valstīm jāturpina virzīties uz vēl ciešāku integrāciju. Arī ar to jātiek skaidrībā! Un es neesmu apmierināts ar migrācijas apmēriem un to, kā šī milzīgā migrācija ietekmē labklājību. Tātad jātiek skaidrībā vēl arī ar to! Vai to ir iespējams izdarīt? Jā, protams! Bet mums jānodur galvas, jāliek tās kopā, jādiskutē un jānonāk līdz sekmīgam risinājumam,” teica britu premjers.

Jūnija pēdējā dekādē notiek ES līderu sanāksme; par spīti baumām, ka britu premjera virzītais attiecību pārskatīšanas temats nemaz nav darba kārtībā, Kamerons ir pilnīgi drošs, ka teorētiski iespējamo, kaut mazticamo, Lielbritānijas izstāšanās jeb “Brexita” tematu līderi apiet nevarēs. Un tieši šajā Eiropadomes sapulcē tiks izklāstīts arī Francijas un Vācijas plāns par eirozonas liedēšanu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti