Eiropas Savienības un Turcijas attiecības atkal saspīlētas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Attiecības starp Turciju un Eiropas Savienību (ES) aizvadītajā nedēļā jau atkal pasliktinājās. Vēl pavisam nesen no Eiropas puses bija cerība, ka līdz ar jaunas valdības nākšanu pie varas attiecības izdosies uzlabot. Tomēr pēc žurnālistu un aktīvistu masveida arestiem un reidiem, ko veica Turcijas varas iestādes, Eiropa bija spiesta nākt klajā ar nosodījumu. Savukārt Turcija atbildēja, ka Eiropa pret to izvērš netīru nomelnojošu kampaņu.

Asa repliku apmaiņa starp Turciju un ES turpinājās visu aizvadīto nedēļu. Jaunākais paziņojums skanēja svētdien, 21.decembrī, kad nesen ieceltais Turcijas premjers Ahmets Davutolu, uzstājoties savas partijas kongresā, paziņoja, ka ES pret Turciju ir izvērsusi netīru kampaņu. Davutolu nebija apmierināts ar Briseles kritiku par to, ka Turcija arestēja 30 žurnālistus un aktīvistus, kuri kritiski izsakās par prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu.

ES Augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīnī sacīja, ka žurnālistu aresti un reidi viņu mājās, kas notika 14.decembrī, nav savienojami ar mediju brīvību. Savukārt Eiropas Parlaments aizvadītās nedēļas vidū Strasbūrā sarīkoja debates par šiem notikumiem. Tajās rumāņu eiroparlamentārietis Kristians Dan Preda sacīja, ka viņam un vairākiem citiem šķiet, ka Turcija Eiropai grib tuvināties vien vārdos.

"Es runāju kā Turcijas draugs. Es neesmu starp tiem politiķiem, kuri ir uztaisījuši sev karjeru, pretojoties Turcijas uzņemšanai Eiropas Savienībā. Bet tieši kā draugs es saku, ka esmu ļoti noraizējies par nesen notikušo arestu vilni, reidiem un kopējo varas attieksmi pret Turcijas plašsaziņas līdzekļiem. Tagad man šķiet, ka Turcijas politiķu apņemšanās pievienoties Eiropas Savienībai un uzbūvēt eiropeisku sabiedrību, ir tikai neskaidra vēlme," pauda Kristians Dan Preda.

Savukārt Zaļo grupas deputāte no Vācijas Ska Kellere norādīja, ka daļēji pie vainas notiekošajā ir arī eiropieši, jo Turcijai netiek piedāvāta reāla iespēja iestāties ES, lai vai ko tā darītu, tādēļ valstī neesot arī stimula kaut ko mainīt. Savukārt eiroparlamentāriete Mareitje Shāke no Nīderlandes bija starp tiem, kas aicināja parādīt Turcijai, ka šāda rīcība nav pieļaujama.

"Žurnālistu aresti, kas notika nedēļas nogalē, ir daļa no kopējās valdības tendences pārkāpt pamatbrīvības un likuma varu Turcijā. Tikai nedēļu pēc tam, kad augsta līmeņa Eiropas Savienības delegācija apmeklēja Ankaru, mūsu attiecības ir sasniegušas jaunu zemāko punktu. Ir pienācis laiks pateikt esošajai valdībai, ka lietas vairs nevar turpināties pa vecam. Eiropai ir jāparāda, ka tā nevar samierināties ar likuma varas pārkāpumiem," norādīja Mereitje Shāke.

Pagaidām gan Eiropa ir aprobežojusies vien ar paziņojumiem un solījumiem uzmanīgi vērot notiekošo.

Tikai pirms aptuveni divām nedēļām Turciju apmeklēja augsta līmeņa ES delegācija Mogerīni vadībā. Tika cerēts, ka ar jauno valdību būs iespējams izveidot labāku sadarbību. Turcija ir ne tikai ES kandidātvalsts, bet arī svarīga sabiedrotā cīņā ar teroristiem. Daudzi kaujinieki dodas uz Sīriju vai atgriežas no tās caur Turcijas teritoriju. Turcija uzņem arī lielu bēgļu skaitu no šīs valsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti