Eiroparlamentā uz sadarbību ar Trampu raugās gan ar bažām, gan ar optimismu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Donalda Trampa kļūšana par ASV prezidentu, kas oficiāli notiks piektdien, 20.janvarī, nesīs pārmaiņas arī ASV un Eiropas attiecībās. Kādas tās būs – par to Eiropas politiķu viedokļi atšķiras. Daži te saskata iespēju Eiropai kļūt pieaugušākai un patstāvīgākai, bet citi šaubās, vai Eiropas politiķi ar šo uzdevumu tiks galā.   

Eiropas Parlamentā (EP) ir pilns Eiropas politiķu spektrs. Te ir gan tie, kas ar optimismu raugās uz Trampu ASV, gan tie, kas nobažījušies – ko tas var nest Eiropai. Pie bažīgo nometnes pieder arī Eiroparlamenta ārlietu komitejas vadītājs, vācietis Elmārs Broks.

“Ja Tramps rada sajūtu, ka uz NATO drošības garantijām vairs nevar paļauties, tad mums visiem ir problēma, jo [Krievijas prezidents Vladimirs] Putins to var iztulkot kā ielūgumu. Tāpēc ir ļoti skaidri jāsaprot, ka NATO līguma 5.panta garantijas eksistē, un tajā pašā laikā mums ir jākļūst stiprākiem savā Eiropas drošības un aizsardzības politikā, lai nodrošinātu, ka visām valstīm ir vienāds aizsardzības līmenis,” spriež Broks.

Arī EP deputāte, Latvijas bijusī ārlietu ministre un vēstniece Sandra Kalniete  (“Vienotība”) uzsver – Trampa prezidentūra var likt Eiropai saņemties.

“Eiropa sākusi apsvērt, kas ir nepieciešams, lai mēs iegūtu savu autonomiju aizsardzības spējās,” norādīja Kalniete.

Tomēr visa politiskā spektra pārstāvji kā viens pauž bažas par Trampa personību un to, kā viņa raksturs ietekmēs pasaules politiku.

Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks (“Vienotība”) atgādināja, ka Tramps ir cilvēks ar ilgu gadu pieredzi un šādi cilvēki nemīl mainīties. Lielā mērā viņa politiku noteiks viņa paša izpratne par lietām, un tā pašreiz ir balstīta uz ļoti fragmentētu informāciju,  bet viņa komanda sastāv no pretrunīgās pozīcijās esošiem cilvēkiem, pauda Pabriks.

Eiropas Parlamenta deputāte Tatjana Ždanoka (Latvijas Krievu savienība) Trampu nodēvēja par neparedzamu cilvēku, piebilstot, ka “būs grūti un neparedzami”.

Tomēr bijušais Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Paets, kurš amatā sabija deviņus gadus, savukārt ir optimistisma pilns.

“Prezidentam Trampam, protams, būs viņa nianses, bet pamatā es esmu diezgan pārliecināts, ka viss turpināsies kā līdz šim un ka transatlantiskās saiknes starp Eiropu un ASV turpinās būt svarīgas arī pārredzamā nākotnē,” saka Paets.

Bet Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins (“Saskaņa”) nedomā, ka pirmajā Trampa administrācijas gadā ES un ASV attiecībās būs lielas pārmaiņas.  

Pagaidām visa pasaule aiztur elpu, gaidot Trampa inaugurāciju un – ko 45. ASV prezidents nozīmēs pārējai pasaulei.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti