Eiropa steidzina Kijevu ieviest solītās reformas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropa vēlas, lai Kijeva pasteigtos ar solīto reformu ieviešanu. Savukārt Ukrainas prezidenta ideja par Eiropas Savienības miera uzturētāju misijas sūtīšanu uz Ukrainu Briselē pagaidām ir noraidīta. Tie ir daži no būtiskākajiem secinājumiem pēc pirmdien notikušā Ukrainas un Eiropas Savienības samita Kijevā. Šis ir pirmais Eiropas Savienības un Ukrainas samits pēc Asociācijas līguma parakstīšanas un esošā Ukrainas prezidenta laikā.

Neapmierinātie kalnrači ar sirēnām pirmdien protestēja pie Ukrainas prezidenta rezidences Kijevas centrā. Viņi iebilst pret savu pašreizējo situāciju un gaidāmajām pārmaiņām.

Tikmēr aiz augstā žoga rezidences telpās Eiropas Savienības augstākās amatpersonas mudina Ukrainas prezidentu Petro Porošenko ātrāk īstenot valstij nepieciešamās reformas. Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks pat atsauca atmiņā viņa iepriekš vadītās Polijas piemēru: „Maidans kļuva par pagrieziena punkts Ukrainai un Eiropai. Tagad mums ir jādara viss, lai šis pagrieziens nestu labāku dzīvi visiem ukraiņiem. Esmu pārliecināts, ka jūs esat uz pareizā ceļa. Bet es arī apzinos, ka jums priekšā stāv daudz šķēršļu un arī nepatīkamu lēmumu. Arī manā valstī, Polijā, pat bez militāra konflikta ir nācies iet caur ļoti smagām reformām un daudz ko ziedot. Bet, ticiet man, labākas alternatīvas nav.”

Brisele uzstāj, ka Ukrainā ir nepieciešama lielāka decentralizācija. Šī reforma dotu nozīmīgākas pilnvaras, neatkarību un arī vairāk naudas valsts reģioniem. Tomēr tādēļ būtu jāgroza Ukrainas konstitūcija. Ir nepieciešamas arī smagas tiesībsargājošo iestāžu un ekonomiskās reformas. Porošenko uzstāj, ka ir pagājuši vien pieci mēneši, kopš darbu ir uzsākusi esošā valdība. Tādēļ no tās nevarot prasīt brīnumus.

No savas puses Ukraina vēlas, lai Eiropa tai dotu skaidru signālu, ka kādreiz šī valsts tiks uzņemta Eiropas Savienībā. To vairākkārt uzsvēra Porošenko: „Ukraina strādā pie pārmaiņu īstenošanas. Mēs ceļam jaunu Ukrainu – demokrātisku un tiesisku valsti, kas pārskatāmā nākotnē spēs kļūt par pilntiesīgu Eiropas Savienības dalībvalsti. Tās ir ceļš, ko Ukrainas tauta ir izvēlējusies revolūcijas laikā un arī, pretojoties Krievijas agresijai. Mēs esam par Eiropas vērtībām un iestājamies par tiesībām būt tās sastāvā.”

Tomēr vairākas lielas Eiropas Savienības dalībvalstis šobrīd tādam solījumam īsti nav gatavas. Tādēļ Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers vien sacīja, ka šobrīd jautājums par Ukrainas dalību Eiropas Savienībā nav aktuāls, bet, protams, Ukraina pieder pie Eiropas valstu saimes.

Tāpat Ukraina vēlas, lai valstī tiktu ievesta Eiropas Savienības miera uzturētāju misija. Tomēr pašreiz Eiropas Savienība noraida šo ideju un uzskata, ka esošā Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas misija darbojas pietiekami labi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti