Panorāma

Slēpošana paaugstina laimes hormonu

Panorāma

Viļakas novada pašvaldība cer uz jaunām darba vietām

E. Rinkēvičs: jāatbrīvo arī pārējie žurnālisti

Ēģipte deportē Pēteri Gresti uz Austrāliju; latvietis redzēts lidostā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Eģiptes vara ir nolēmusi atbrīvot ieslodzīto latviešu izcelsmes austrāliešu žurnālistu Pēteri Gresti un nosūtīt viņu uz mājām Austrālijā, vēsta Ēģiptes iekšlietu ministrijas informācija. Jau vēstīts iepriekš, ka Grestem Ēģiptes tiesa piesprieda septiņus gadus cietumā, vainojot sadarbībā ar valstī aizliegto organizāciju „Musulmaņu brālība”.

Pagaidām gan Latvijas vēstniece Ēgiptē Iveta Šulca Latvijas Televīzijai šo informāciju oficiāli vēl neapstiprināja. Taču lielākās pasaules ziņu aģentūras ziņo, ka Gresti deportēs no Ēģiptes. Iekšlietu ministrijas amatpersona izteikusies, ka lēmumu par Pētera Grestes deportēšanu pieņēmis Ēģiptes prezidents. 

Par Pētera Grestes deportēšanu uz Austrāliju ziņo pasaules telekanāli, īpaši raidorganziācijas „Al Jazeera” un "BBC", kuru darbinieks ir bijis latviešu izcelsmes austrālietis Pēteris Greste. 


Par deportēšanas apstākļiem ziņas ir skopas, vien zināms, ka Greste ir nogādāts lidmašīnā. 

Abi pārējie viņa kolēģi, - Kairas biroja vadītājs Ēģiptes un Kanādas dubultpilsonis Mohameds Fadels Fahmi un Ēģiptes pilsonis, producents Bahers Mohameds, saskaņā ar „„Al Jazeera” vēstīto joprojām paliek ieslodzījumā.

Kā ziņo ārvalstu mediji, tad žurnālists Pēteris Greste redzēts Ēģiptes lidostā pirms došananās uz Austrāliju.

Latvietis ieslodzījumā pavadījis 400 dienas, vēsta "CNN", savukārt "The Associated Press" ziņo, ka Greste jau ir atbrīvots:

 


Bijušais Austrālijas "BBC" korespondents tika arestēts 2013.gada decembrī, un ieslodzīts Ēģiptes cietumā pagājušā gada jūnijā saistībā ar dažādām apsūdzībām, tostarp par nepatiesu ziņu izplatīšanu.

Austrālijas latvietim Pēterim Grestem piesprieda septiņu gadu cietumsodu, tāpat kā telekompānijas Kairas biroja vadītājam Muhamedam Fahmijam. Žurnālisti kategoriski noraidīja apsūdzības par sadarbību ar „Musulmaņu brālību”, kuru Ēģiptē aizliedza pēc tam, kad militāristi gāza valsts vēsturē pirmo demokrātiski ievēlēto prezidentu Mohamedu Mursi. Žurnālisti norāda, ka viņi vienkārši ziņoja par notiekošo Ēģiptē.

Ziņots, ka žurnālistu notiesāšana ir izraisījusi starptautisku rezonansi, sevišķi mediju tiesību aizstāvju organizācijās. Pret šo spriedumu iestājās žurnālisti, politiķi un cilvēktiesību organizācijas daudzās pasaules valstīs. Grestes atbrīvošanā iesaistījās gan Austrālijas, gan Latvijas diplomāti un ļoti aktīvi rīkojās arī viņa ģimene – brāļi un vecāki.

Kaut tiesa likusi lietu iztiesāt vēlreiz, Grestem, Fahmijam un Muhamedam netika dota iespēja iznākt brīvībā pret drošības naudu.

Ēģiptes prezidents Abdelfatahs al Sisi iepriekš izteicies, ka žurnālistus būtu bijis labāk izraidīt, nevis tiesāt. Novembrī viņš izdeva dekrētu, ar kuru prezidentam ļauts no valsts izraidīt ārzemniekus, kam piespriests cietumsods vai kuri tiek tiesāti.

Telekanāla "Al Jazeera" žurnālista, Austrālijas latvieša Pētera Grestes advokāts, atsaucoties uz prezidenta Abdelfataha al Sisi parakstīto jauno likumu, bija iesniedzis lūgumu Ēģiptes varas iestādēm Gresti deportēt no valsts. Tādu pašu lūgumu bija iesniedzis arī Grestes kolēģis, "Al Jazeera" angļu redakcijas Kairas biroja vadītājs Muhameds Fahmijs, kurš ir gan Ēģiptes, gan Kanādas pilsonis. Tas deva jaunas cerības par apsūdzēto un notiesāto personu pārvešanu uz to izcelsmes valstīm.

Grestes ģimene Pētera deportēšanu ārpus Ēģiptes jau nodēvējusi par vislabāko iznākumu.

Latvijas Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs jau sveicis Gresti un viņa ģimeni ar  atbrīvošanu, norādot, ka tā ir laba diena visiem, kuri cīnījās par atbrīvošanu un vārda brīvību pasaulē.

Pēteris, jeb Pīters Greste, kā viņu dēvē ārzemēs ir godalgots žurnālists, kurš ir strādājis dažādos pasaulē zināmos medijos – aģentūrā „Reuters”, kā arī raidorganizācijās „CNN”, „BBC” un citur. Vēsta, ka Ēģiptē, pirms aizturēšanas viņš nonācis tādēļ, ka aizstājis savu kolēģi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti