Diplomāti, profesori, aktrise un psihiatrs - kas ir kas Lietuvas topošajā valdībā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pavisam Lietuvas valdībā ir 14 ministri. Kandidātu vidū uz valdības locekļu amatiem ir vairāki diplomāti, lauksaimnieki, eksministri un pat viens psihiatrs. Jaunais premjers gan jau ir skaidrs - Sauļus Skvernelis, taču ministru apstiprināšana, visticamāk, notiks nākamajā nedēļā.

11 ministru portfeļus jaunajā valdībā iegūs Zemnieku un zaļo savienība, savukārt atlikušie trīs - Lietuvas Sociāldemokrātiskajai partijai, kuras pārstāvis Aļģirds Butkevičs līdz šim vadīja valdību.

Vecais jaunais ārlietu ministrs: Lins Linkevičs

Linkevičs, visticamāk, būs vienīgais ministrs jaunajā valdībā no iepriekšējās, kurš paliks līdzšinējā amatā. Viņam ir labas attiecības ar Lietuvas prezidenti Daļu Grībauskaiti. Linkevičam ir milzīga darba pieredze valdībā, jo pirmo reizi viņš par ministru kļuva vēl 1993.gadā, kad 32 gadu vecumā vadīja Aizsardzības ministriju. Pēc trim gadiem gan viņš šo amatu zaudēja, taču atgriezās tajā 2000.gadā un nostrādāja līdz 2004.gadam. Kopš 2012.gada ārlietu ministrs.

No enerģētikas ministra līdz transporta un komunikāciju ministram: Roks Masjulis

Par enerģētikas ministru kļuva 2014. gada septembrī. Pirms tam vadīja uzņēmumu "Klaipedos nafta". Jaunajā amatā viņam būs sūrs uzdevums: risināt Lietuvas valsts konfliktu ar Polijas kompāniju "Orlen Lietuva". Taču būs arī citas lietas, piemēram, "Rail Baltica" attīstība, kā arī pārkrauto kravu apjoma ostās saglabāšana, ņemot vērā Krievijas tranzīta kravu sarukumu.

Dēls nomaina tēvu: ekonomikas ministrs Mindaugs Sinkēvičs

Potenciālajam ekonomikas ministram ir tikai 32 gadi. 26 gadu vecumā viņš kļuva par jaunāko pilsētas mēru Lietuvas vēsturē - viņš vadīja Jonavas pilsētu.

Sinkjāviču uzskata par vienu no spožākajiem jaunās paaudzes lietuviešu politiķiem. Viens no dažiem sociāldemokrātiem, kurš var nokļūt Skverneļa valdībā. Viņa tēvs savulaik bija transporta ministrs.

Finanšu ministrs: bezdarbnieks Viļus Šapoka

Jau 2012.gadā Šapokam bija iespēja kļūt par finanšu ministru, taču toreiz viņš it kā esot atteicies no šī darba. Strādājis Lietuvas Bankā, kā arī citās valsts iestādēs. Jaunu darbu kopš pēdējā pamešanas nav meklējis.

Šapoka ir dzimis Krievijas pilsētā Barnaulā izsūtītu lietuviešu ģimenē, kas etniskajā dzimtenē atgriezās vien 1985. gadā.

Karjeras diplomāts aizsardzības ministra krēslā: Raimunds Karoblis

Līdz pagājušā gada augustam bija viceministrs Ārlietu ministrijā. Specializācija - ekonomika. Lietuvas laikraksts "Verslo zinios" raksta, ka Karobli ministra amatā ir rekomendējusi Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite. Viņa aizejošo aizsardzības ministru Jozu Oleksu ļoti kritizēja par "zelta" dakšiņu skandālu. Viņasprāt, Oleksam vajadzēja pašam atkāpties, uzņemoties politisko atbildību.

Atturību propagandējošs psihiatrs - veselības ministrs Aurēlijs Verīga

Praktizējošs psihiatrs un profesors ir arī cīnītājs par veselīgu dzīvesveidu. Ieņem Nacionālās koalīcijas tabakas un alkohola kontrolē organizācijas prezidenta amatu.

Lauksaimnieks - zemkopības ministrs Broņus Markausks

Kopš 1990.gadiem nodarbojas ar lauksaimniecību un vadījis Lietuvas Lauksaimniecības palātu. 2003.gadā piedalījās Poliju un Lietuvu savienojušu automaģistrāļu bloķēšanā, tādējādi cenšoties pievērst uzmanību Lietuvas zemnieku problēmām. Par to viņu arestēja, savukārt viņš par to sūdzējās Eiropas Cilvēktiesību tiesā, kas viņa sūdzību pieņēma.

Izglītības ministres amatu varētu ieņemt Jurgita Petrauskiene, kas vada centru, kura uzdevums ir kontrolēt izglītības kvalitāti Lietuvā. Petrauskiene atbalsta universitāšu skaita samazināšanu.

Kultūras ministres amata kandidāte ir Liāna Ruokite-Džonsone, kura ir zināma kā aktrise, tulkotāja un diplomāte, kas ilgus gadus dzīvojusi ārpus Lietuvas.

Iekšlietu ministriju turpmāk varētu vadīt Eimutis Misjūns, kurš iepriekš strādāja akadēmiskajā darbā, kā arī bijis tiesnesis. Strādājis arī Īpašajā izmeklēšanas dienestā, kas ir analogs Latvijas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam.

Vides aizsardzības ministra amata kandidāts Ķēstutis Navicks. Viņš ir zināms kā dabas aizstāvis, kurš ir strādājis gan Lietuvas, gan Eiropas organizācijās. Agrāk sacīja, ka Vides aizsardzības ministriju vajadzētu pārcelt uz Kauņu, tomēr pēc tikšanās ar Lietuvas prezidenti Daļu Grībauskaiti no šī nodoma atteicās.

Darba un sociālās aizsardzības ministra portfeli varētu ieņemt Lins Kukupraitis. Presē viņš uzmanību ieguvis ne tik ļoti ar savu profesionālo darbību, vadot labdarības organizāciju "Caritas", cik viņa personīgā dzīve. Viņš ir piecu bērnu tēvs, un visi bērni ir dzimuši mājas dzemdībās.

Patlaban ministru amata kandidāti vēl tiekas ar prezidenti. Pēc iepriekšējās pieredzes var spriest, ka tikšanās ar Grībauskaiti nav tikai formalitāte - viņa pat personīgi pārbauda kandidātu angļu valodas zināšanas.

Ziņots, ka pašu Skverneli Lietuvas Seims premjera amatā apstiprināja 22. novembrī. Tikai tad viņš oficiāli var sākt veidot jauno valdību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti