Cilvēktirdzniecība no Nigērijas - krīzes līmenī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Cilvēktirdzniecības apjomi Eiropā no Nigērijas pieauguši tiktāl, ka eksperti runā jau par krīzi. Cilvēku tirgotāji izmanto migrantu laivas, lai Eiropā ieviestu sievietes un meitenes no Nigērijas un šeit piespiestu nodarboties, piemēram, ar prostitūciju.

Izmantojot migrācijas krīzi, ar laivām Eiropā ierodas ne tikai patvēruma vai labākas dzīves meklētāji, bet arī cilvēktirdzniecības upuri. Lai gan lielākā daļa – vairāk nekā 60 % - upuru ir Eiropas valstu iedzīvotāji, migrācijas krīze paver jaunas iespējas cilvēktirgotājiem. Eiropas Savienības koordinatore cilvēku tirdzniecības apkarošanas jomā Mirija Vasiliadu, prezentējot ziņojumu par progresu cilvēktirdzniecības apkarošanu, atzina:

"Piecas galvenās ne-Eiropas Savienības valstis ir Nigērija, Ķīna, Albānija, Vjetnama un Maroka. Ziņojums apstiprina arī to, ka cilvēku tirdzniecība parasti ir saistīta ar organizēto noziedzību."

Nigērijā, no kurienes nāk lielākā daļa upuru, nabadzība, izglītības trūkums liek noticēt solījumiem par zelta dzīvi kādā no Eiropas valstīm. Uz Eiropu šie cilvēki bieži tiek nogādāti ar tām pašām laivām, ar kurām patvēruma meklētāji, bet tad cilvēku tirgotāji pārtver savus upurus.

Kā laikrakstam "The Guardian" stāsta kāda meitene, kuru no Nigērijas uz Itāliju pārveduši cilvēku tirgotāji, bīstams ir arī ceļojums:

"Cilvēktirgotāji mūs saskaitīja, un tad mēs devāmies uz laivu. Laivā aizdegās degviela, divas meitenes gāja bojā. Viņas sadega ugunī, bet man apdega kāja. Kad ieradāmies Itālijā, bordeļa saimniece man iesita. Es teicu – es esmu kāda bērns, tu nevari mani padarīt par prostitūtu. Saimniece teica – turi muti!"

Kā ziņo "The Guardian", Itālijā vien šā gada pirmajos mēnešos ar laivām ieradušās vairāk nekā trīsarpus tūkstoši sieviešu no Nigērijas un ap 80% no viņām kļūst par cilvēktirdzniecības upuriem un būs spiestas nodarboties ar prostitūciju. Starptautiskās migrācijas organizācijas eksperte Simona Moscarelli atzīst – šī ir krīze, un uz Eiropu atvesto sieviešu skaits ir lielākais 10 gadu laikā. Satraucošs ir arī fakts, ka upuri kļūst arvien jaunāki un jaunāki, daudzi no tiem – mazgadīgi.

Cilvēku tirgoņi, lai panāktu, ka upuri nepretojas, ne tikai izmanto fizisku vardarbību un parādus par ceļojumu uz Eiropu, bet arī izmanto, piemēram, džu-džu ceremoniju. Šī rituāla laikā sievietēm stāsta, ka, ja parāds netiks atstrādāts, ar viņu tuviniekiem notiks drausmīgas lietas.

Apkarot cilvēku tirdzniecību nav viegli – noziegums tiek izdarīts vairākās valstīs un peļņa ir ārkārtīgi liela. Kā skaidro biedrības "Patvērums "Drošā māja"" juriste Gita Miruškina, Latvija gan nav mērķa valsts cilvēktirgotājiem, bet gan vairāk tranzītvalsts un joprojām vieta, kur meklēt upurus. Tomēr Latvijā vai ceļojumā redzot situāciju, kad, iespējams, notiek cilvēktirdzniecība, noteikti jāvēršas pie tiesībsargājošām iestādēm. Kā atpazīt aizdomīgas situācijas? Miruškina atbild, ka  viennozīmīgi nevar pateik, nav vienas pazīmes. Tomēr dažas iezīmes, kam pievērst uzmanību, it īpaši ceļojot, ir:

"Visbiežāk var redzetm, ka cilvēku pārvadā, viņš nebrauc vienskāds pavada, ir vagars līdzi. Vēl tiem cilvēkiem nekad nebūs lielas bagāžas, vien tas, kas kabatās..."

Pēc starptautiskās darba organizācijas aplēsēm - kopumā pasaulē 21 miljons cilvēku pakļauti cilvēku tirdzniecībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti