Briti vēlēšanās vēlas pārmaiņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lielbritānijā ceturtdien notiks parlamenta vēlēšanas, kas, pēc ekspertu domām, varētu iezīmēt radikālas pārmaiņas tradicionālajā Apvienotās Karalistes politiskajā sistēmā. Tostarp rosināt debates gan par vēlēšanu sistēmas maiņu, gan par visas valsts pārveidi.

Gadsimtiem ilgi pastāvējusī divpartiju sistēma, kad valdību pārmaiņus veidoja konservatīvie,  iepriekšējos gadu desmitos jau ir nedaudz koriģēta. Taču tagad aptaujas liecina, ka vairākumu neizdosies gūt nevienai lielajai partijai. Ne konservatīvajiem, ko šobrīd pārstāv premjers Deivids Kamerons un viņa liberāldemokrātu partneri ar Niku Klegu vadībā, ne leiboristiem, ar līderi  Edu Milibendu  Ar ko tās būs spiestas veidot koalīciju, nav skaidrs.

Labas izredzes tiek solītas eiroskeptiķiem - Apvienotās Karalistes Neatkarības partijai ar līderi Naidželu Faradžu. Pozīcijas var nostiprināt Skotijas nacionālistu partija, ko vada Nikola Stērdžena. Tā sola atbalstīt leiboristus, taču tie savukārt nav gatavi maksāt par to ar Skotijas autonomijas palielināšanu.

Lielo partiju elektorātu pārvilina arī Zaļie un Velsas neatkarības partija. Politologi norāda, ka gan konservatīvie, gan leiboristi ir zaudējuši lielu daļu savu vēlētāju - īpaši no mazāk turīgajiem sabiedrības slāņiem.

Vienkāršie pilsoņi vairs neredz atšķirību starp konservatīvo un leiboristu politisko eliti un meklē sev saprotamākus priekšstāvjus, kas atrisinās bezdarba problēmas, ierobežos migrāciju un sakārtos attiecības ar Briseli.

Ne velti pat valdošie konservatīvie sola aiznākamgad referendumu par statusu Eiropas Ssavienībā. Iedzīvotāju attieksme ir dažāda. "Mums būtu jāpaliek Eiropā, bet ne tā, kā patlaban. Ja jums atņem visas pilnvaras, tas nenāk par labu valstij. Mums vajag Eiropu, lai tirgotos, bet attiecībām jābūt savādākām," saka tirgotājs Lens Evans.

"Mums jāizstājas, kamēr valsts vēl nav pilnīgi sabrukusi. Mūsu pilsētā trešdaļa ir iebraucēji, bez izstāšanās mums nav izredžu," pārmaiņas vēlas arī Dženeta Grīna.

Viņu papildina restorāna menedžeris Sems Sileks. "Vietējie nevar atrast darbu, jo apkārt ir daudz cilvēku no visas pasaules. Es te dzīvoju gandrīz 30 gadus un redzu, ka viss paliek arvien sliktāk," piebilst Sileks.

Paradoksāli, ka ir pat daļa imigrantu, kas jau ilgi dzīvo valstī un ir  gatavi atbalstīt partijas, kas vēlas ierobežot migrāciju. Tiesa, ko darīs lielākā daļa ieceļotāju un viņu pēcteču, ka veido desmito daļu no balstiesīgajiem, vēlēšanās rada intrigu, jo viņus speciāli nav uzrunājis neviens politiskais spēks.  Savukārt Skotijā un Velsā arvien lielāka vēlētāju daļa pat labprāt redzētu Apvienotās Karalistes sadalīšanu neatkarīgās valstīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti