Eiropa šodien

Eiropas Parlamenta plenārsesijā aizvadītas debates par Ukrainas jautājumu

Eiropa šodien

EK neapmierināta ar Polijas skaidrojumiem par valstī veiktajām reformām

Eiropas valstis jau sākušas cīņu par Eiropas Zāļu aģentūras nākamo mājvietu

«Brexit» dēļ jauna mītnes vieta jāmeklē Eiropas Zāļu aģentūrai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lai gan Lielbritānija vēl oficiāli nav oficiāli paziņojusi par vēlmi pamest Eiropas Savienību, gandrīz visas bloka valstis jau ir uzsākušas savstarpējo cīņu par to, kur turpmāk būtu jāatrodas Eiropas Zāļu aģentūrai. Pašreiz šī nozīmīgā iestāde ir izvietota Londonā, tomēr pēc Apvienotās Karalistes izstāšanās tai būs jāatrod jauna mājvieta. Latvijas valdība pēc garām pārdomām nolēma atteikties no cīņas par šo aģentūru.

Lai gan daudzi jautājumi par turpmākām attiecībām starp Lielbritāniju un Eiropas Savienību pēc šīs valsts izstāšanās no bloka vēl ir neskaidri, viens ir zināms diezgan droši – Londonā esošās Eiropas Savienības aģentūras tur ilgtermiņā palikt nevarēs. Tādēļ, pat negaidot oficiālu sarunu sākšanos, vairāku valstu valdības jau ir izteikušas interesi pārņemt vienu no divām Apvienotajā Karalistē esošajām iestādēm.

Lielākais pretendentu skaits šobrīd ir uz Eiropas Zāļu aģentūru, kas nodarbina gandrīz 900 speciālistus. Par to interesi ir izteikušas ap 20 valstu,

tostarp Īrija, Nīderlande, Vācija, Spānija, Itālija, Somija, Zviedrija un arī Dānija. Kopenhāgena savai reklamēšanai pat ir noalgojusi bijušo farmaceitiskās kompānijas “Novo Nordisk” vadītāju Larsu Rebiensu Sorensenu.

“Es te saskatu milzīgas iespējas izgāzties, ja mēs to nedarīsim kā vajag,” saka Sorensens un uzstāj, ka Eiropas Zāļu aģentūras jaunā mājvieta būtu jāizvēlas, balstoties uz profesionāliem kritērijiem, nevis tikai politiskiem apsvērumiem. Un Kopenhāgena spējot piedāvāt visu nepieciešamo – gan infrastruktūru, gan starptautisko lidostu, gan modernu ēku pilsētas centrā, kas tiks uzbūvēta speciāli aģentūras vajadzībām.

“Es uzskatu, ka tik nozīmīga aģentūra būtu jāizvieto tur, kur no profesionālā viedokļa tai būtu vislabākā atrašanās vieta, un nevis ar mērķi veicināt reģionālo attīstību. Tādas iestādes pārvietošana ir milzīgs uzdevums. Ja tā tiks novietota nepareizā vietā, tad paies pieci gadi, lai saprastu, ka tā ir nepareiza vieta, vēl pieci gadi, lai spētu atzīt, ka tā ir nepareiza vieta. Un tad būs jāatrod jauna vieta. Un neviens negribēs pieņemt šo lēmumu. Līdz ar to paies 15 gadi, kuros Eiropas Zāļu aģentūra nestrādās tik labi, kā vajadzētu. Es negribētu to novēlēt nedz saviem bērniem, nedz sev,” klāsta Sorensens.

Arī Stokholmai un Milānai jau tagad ir diezgan spēcīgs piedāvājums.

Valdības sacenšas par Eiropas Zāļu aģentūru, jo cer, ka tās pārcelšana dos pienesumu vietējai medikamentu izstrādes nozarei un zinātnei.

Tomēr Latvija pēc garām pārdomām nolēma atteikties no cīņas par šo iestādi, atzīst Veselības ministrijas valsts sekretārs Kārlis Ketners:

“Izvērtējot to, ka praktiski visas Eiropas valstis ir pieteikušās un izvērtējot arī to, ka ieguldījums aģentūras pārvietošanas reklamēšanai un lobēšanai būtu no tāpat ne sevišķi liela veselības aprūpes budžeta, Veselības ministrija ir nolēmusi neturpināt šo cīņu par pārvietošanu.”

Jāatzīst, ka mūsu valstij tiešām būtu grūti piedāvāt tikpat vilinošus apstākļus kā, piemēram, Skandināvijai, kur valdības ir gatavas iztērēt miljonus jaunās aģentūras ēkas celtniecībai. Tādēļ mūsu galvenais arguments, visticamāk, būtu bijis attīstības veicināšana Baltijas reģionā. Tomēr Rīgā jau atrodas viena Eiropas Savienības aģentūra – Eiropas elektronisko sakaru regulatoru organizācija ("Board of European Regulators of Electronic Communications" (BEREC)). Tā ir pavisam neliela iestāde un, pretēji gaidītajam, tā reti rīko ievērojamus pasākumus un konferences Rīgā. Pārsvarā visas sanāksmes notiek Briselē vai citās lielās Eiropas pilsētās.

Līdzšinējā pieredze liecina, ka lielākoties Eiropas Savienības aģentūru atrašanās vieta tiek izvēlēta pēc politiskiem kritērijiem, atzīst Briseles domnīcas “Bruegel” direktors Guntrams Volfs.

“Protams, vienmēr tiek mēģināts iekļaut diskusijās kādus objektīvus kritērijus, jo pastāv vēlme, lai aģentūra strādātu labi. Tādēļ, ja jūs, piemēram, ievietotu lielu aģentūru, kas nodarbina simtiem cilvēku, pilsētā, kur nav nekādas infrastruktūras un neviens negribētu dzīvot, tā uzreiz būtu problēma. Līdz ar to vienmēr tiek ņemti vērā dažādi apsvērumi. Tomēr politikai šajā stadijā ir liela nozīme,” apgalvo Volfs.

Savukārt Dānijas pārstāvis Sorensens cer, ka Zāļu aģentūras pārcelšana nekļūs par ''Brexit'' sarunu sastāvdaļu. Kopenhāgena vēlas, lai jaunās vietas izvēle notiktu pēc iespējas ātrāk, lai nepazaudētu labākos iestādes speciālistus, kuri ilgstošas neziņas gadījumā var aiziet prom. Un tas nenāktu par labu Eiropas valstu slimniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti