Ārpolitikas eksperts skeptisks par citu valstu vēlmi izstāties no ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Bez Eiropas Savienības (ES) radītā brīvās tirdzniecības ietvara starpvalstu darījumi Eiropā būtu daudz grūtāk īstenojami, tāpēc dalībvalstīm nebūtu izdevīgi sekot Lielbritānijas pēdās, izstājoties no ES, intervijā Latvijas Radio norāda Latvijas Ārpolitikas institūta direktora vietnieks Kārlis Bukovskis.

“Jebkura racionāla valsts, kas ir mazāka par Lielbritāniju, saprot, ka viņu izstāšanās un eksistence globālās konkurences mega valstu apstākļos ir ne tikai apgrūtinoša, bet var būt arī ļoti bīstama,” saka Bukovskis.

Viņš skaidro, ka Eiropas Savienība rada ietvaru, kur valstīm attīstīties: “Ja mums nav vienotā tirgus ietvara, kurā notiek brīvā tirdzniecība, tad mūsu uzņēmējiem, lai veiktu šīs pašas darbības, jāiet cauri birokrātiskām procedūrām, jāierēķina savos izdevumos tarifu politikas un piekļuve citu valstu tirgiem, tas nenāk tik vienkārši.”

Būtiski ir arī tas, ka pēc “Brexit” Lielbritānijai izpaliks ES fondu līdzekļi. “Tā būs pirmā lieta, ko briti nedabūs. Viņiem būs jātiek galā pašiem ar savu budžetu, jāveic pārdale sava budžeta ietvaros,” norāda Bukovskis.

Lai gan izskan mudinājumi ES neradīt pārāk labvēlīgus noteikumus Lielbritānijai sadarbībai ar Eiropas Savienību, Bukovskis pauž – kāpēc gan vajadzētu Lielbritāniju sodīt. “Jau ir skaidri redzams, ka izstāšanās Lielbritānijas ekonomikai tūlītēju labumu ne tikai nenesīs, bet arī radīs tieši pretēju efektu. Šeit ir jautājums par to, kāds efekts būs vidējā termiņā,” saka Bukovskis.

Arī ilgtermiņā – 10 vai 15 gadu posmā – vēl var mainīties tik daudzas lietas, ka šobrīd nav iespējams paredzēt, vai Lielbritānijas izvēle par izstāšanos būs bijusi pareizā.

Visticamāk, Lielbritānijai zaudējumi no tā ir nenovēršami: “Daudzām kompānijām, kuras darbojušās bez ierobežojuma apstākļos Eiropas Savienībā, parādīsies ierobežojumi, un tas nozīmē, ka viņiem uzreiz parādīsies arī zaudējumi.” Turklāt aptaujās liela daļa britu uzņēmēju pauduši, ka bez brīvās tirdzniecības ar ES apsver iespēju pārcelt uzņēmuma darbību citur.

Jau ziņots, ka 17.janvārī ilgi gaidītajā uzrunā par to, kā Lielbritānija īstenos "Brexit", britu premjere Terēza Meja paziņoja, ka Lielbritānija nevar daļēji palikt Eiropas vienotajā tirgū, jo tas nozīmēs "pilnībā nepamest Eiropas Savienību". Londona gan vēlas saglabāt vienīgi muitas ūnijas priekšrocības, taču balstīt tās uz jaunu vienošanos pamata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti