Arī Grieķija plāno atļaut viendzimuma pāru attiecību reģistrēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Kopš 2008.gada Grieķijā ir spēkā partnerattiecību līgums, taču atšķirībā no valstīm, kurās iespējams partnerattiecības reģistrēt arī starp viendzimuma pāriem, Grieķijā līdz šim tas bija pretlikumīgi. "2014.gadā Eiropas tiesa pieņēma lēmumu, saskaņā ar kuru Grieķijas valdībai ir pienākums mainīt likuma tiesisko uzbūvi, un šī gada vasarā tiks apstiprinātas izmaiņas likumā, atļaujot savas attiecības reģistrēt arī homoseksuāliem pāriem," sarunā ar lsm.lv atklāja notārs Konstantīns Vlahakis. 

No 2009. līdz 2013. gadam noslēgts kopumā 1421 partnerattiecību līgums, bet šī gada janvārī parakstīti 150 līgumi - tas salīdzinājumā ar ik gadu noslēgtām vidēji 50 000 laulībām ir ļoti niecīgs skaitlis. Taču jāņem vērā, ka Grieķija ir ļoti konservatīva valsts, kur tradīciju neievērošana tiek nosodīta no sabiedrības puses, un iedzīvotāji daudz vairāk par to, ko vēlas paši, uztraucas, ko par viņiem padomās vai teiks kaimiņi, radi un draugi.

"1966.gadā Grieķijā pirmo reizi parādījās iespēja laulības reģistrēt pašvaldībā, un es ar savu līgavu vecākiem teicām, ka vēlamies sarakstīties pašvaldībā, taču viņi protestēja un piespieda mūs laulāties baznīcā, tāpēc man bija tradicionālas grieķu kāzas," savu pieredzi lsm.lv izstāstīja notārs un piebilda, ka dažās Eiropas valstīs, piemēram, Beļģijā un Nīderlandē par ģimeni tiek uzskatīts pāris, ja viņi dzīvo kopā vienā mājā - nav nepieciešams parakstīt kādus dokumentus, taču Grieķijai līdz tādam modelim ir vēl tāls ceļš ejams.

Tiesa gan, ekonomiskā krīze daudzās tradīcijās ir ieviesusi izmaiņas. Pēdējos gados ļoti izplatīta ir kļuvusi tradīcija laulāties pēc bērna piedzimšanas un laulības apvienot ar bērna kristībām, lai ietaupītu naudu, jo gan kāzās, gan bērnu kristībās jāievēro daudz dažādu nerakstītu "likumu", kas palielina svētku izmaksas.

Šīs jaunieviestās tradīcijas komisko pusi savā reklāmā izmantoja viens no lielākajiem telekomunikāciju uzņēmumiem Grieķijā "Cosmote".  

Vaicāts par personīgo viedokli saistībā ar gaidāmajām izmaiņām attiecību reģistrēšanā, Vlahakis atbildēja: "Esmu liberālu uzskatu atbalstītājs un domāju, ka fokusā ir jābūt cilvēktiesībām un valdībai ir jāaizsargā katra iedzīvotāja tiesības. Ētiskā līmenī es neatbalstu homoseksuālismu, taču kā pilsonis piekrītu, ka viņiem ir jābūt tieši tādām pašām tiesībām kā man."

Katru gadu parakstīto partnerattiecību līgumu skaits palielinās aptuveni par 30%, kas ir izskaidrojams gan ar augstajām tradicionālo kāzu rīkošanas izmaksām un dokumentu nokārtošanai nepieciešamo laiku, gan arī ekonomiskās krīzes dēļ, jo daudzi jaunie pāri dzīvo kopā ar vecākiem un nevar atļauties īrēt atsevišķu mājvietu.

Tiem, kuri vēlas tradicionālas grieķu kāzas jārēķinās, ka dažādu atļauju, izziņu un iesniegumu saņemšana un iesniegšana var prasīt pat vairāk nekā trīs mēnešus un minimālās izmaksas ir aptuveni 1000 eiro. Noslēdzot partnerattiecību līgumu, nepieciešamas tikai pases, viena diena un jāsamaksā 100 līdz 150 eiro par notāra pakalpojumiem.

Laulību gadījumā ģimene no valsts puses tiek vairāk atbalstīta. Piemēram, tie, kuri ir precējušies un ģimenē ir bērni, saņem lielāku algu, sieva un vīrs var aizpildīt kopīgu nodokļu deklarāciju par gadu, kā arī sociālās apdrošināšanas sistēma nodrošina kopīgu veselības apdrošināšanu un vīra nāves gadījumā viņa pensiju var saņemt sieva.

Taču nekas no minētā neattiecas uz pāriem, kuri noslēguši partnerattiecību līgumu. Ja laulības laikā ir dzimuši bērni, tad šķiršanās gadījumā sieviete saņem 25%, ja nav bērnu, - 50% no kopīpašuma vērtības.

Pie partnerattiecību līguma trūkumiem jāmin nedrošība. Grieķijā ir vairāk nekā 1000 pašvaldību, kurās iespējams reģistrēt partnerattiecību līgumus, taču nav nevienas centrālās datu bāzes, kur visi dokumenti tiek apkopoti. Līdz ar to, nav iespējams uzzināt, vai persona, ar kuru kāds vēlas parakstīt līgumu, jau nav reģistrētās attiecībās ar citu cilvēku.

Lai arī līgumā ir iekļauts punkts, ka abas puses apstiprina, ka nav saistītas citās attiecībās, tas nepasargā no meliem. Informācija par līgumu tiek glabāta tikai vienā pašvaldībā, līdz ar to, piemēram, viens vīrietis var parakstīt dokumentus ar dažādām sievietēm dažādās Grieķijas pilsētās vai arī vienas pilsētas dažādos rajonos, bet valstī daudzsievība ir nelikumīga, līdz ar to līgumiem nav juridiska spēka.

Latvijā ir ierasta prakse, ka sieva pēc laulībām pieņem vīra uzvārdu, taču kopš 1983.gada Grieķijā ir ar likumu aizliegts pāriet vīra uzvārdā.

Situāciju skaidro Vlahakis: "Pagātnē sievietes pēc laulībām pieņēma vīra uzvārdu, taču šķiršanās bija aizliegta un sievietes tiesības bija diskriminējošas. Likums par uzvārda paturēšanu pēc apprecēšanās tika pieņemts, lai vairāk aizsargātu sieviešu tiesības. Jāsaprot, ka 60. un 70. gados ierasts grieķu ģimenes modelis bija tāds, ka vīrietim bija attiecības ārpus laulībām vai arī pāris faktiski dzīvoja šķirti vairākus desmitus gadus, taču likuma dēļ oficiāli laulību šķirt nevarēja. Sievietes tolaik nebija karjeristes, viņas nestrādāja algotu darbu, bet bija mājsaimnieces, līdz ar to arī vīra neuzticības gadījumā bija ieinteresētas juridiski saglabāt laulību, lai varētu saņemt uzturlīdzekļus."

Mūsdienās šķiršanās ir atļauta. Ja pāris ir precējies baznīcā, tad nepieciešama atļauja šķirt laulību no mācītāja, kas ir tikai simbolisks solis, jo parasti mācītāji neliek šķēršļus un neliedz šķirt laulību. Ja vēlas pārtraukt partnerattiecību līgumu, tad ir jānoslēdz jauna vienošanās par to, ka iepriekš parakstītais nav spēkā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti